Stracony czas Saskiego Zakątka

Wiktor Raczkowski    2014-09-01 19:00:12

Pod koniec kwietnia informowaliśmy, że władze dzielnicy Praga-Południe rozmawiają z właścicielami gruntu, na którym obecnie znajduje się plac zabaw przedszkola Saski Zakątek, o zamianie działek. Wszystkie strony deklarowały, że zależy im na tym, aby zreprywatyzowany plac dalej służył najmłodszym. Od tamtego czasu minęły cztery miesiące. – Gdyby chcieć podsumować obecną sytuację jednym zdaniem to można powiedzieć że mamy pat i status quo, tożsamy z sytuacją z przed wakacji – mówią załamani rodzice.

Jeszcze w maju na wspólnym spotkaniu przedstawicieli władz dzielnicy, rodziców oraz właścicieli działki wszystkie strony zapewniały, że chcą rozwiązać problem zgodnie z interesem publicznym i dla dobra dzieci. Włodarze Pragi-Południe potwierdzili swoją wolę zamiany działek oraz przedstawili nowe lokalizacje nieruchomości, które mogłyby być przedmiotem wymiany. – Przed nami jeszcze wiele wyzwań, wynikających z ustalania szczegółów, ale wierzymy że dzisiejsze spotkanie jest krokiem we właściwą stronę – mówił wówczas Marcin Eckert, przedstawiciel komitetu Ratujmy Saski Zakątek.

Na obietnicach i deklaracjach się jednak skończyło. Już w czerwcu rodzice tworzący komitet Ratujmy Saski Zakątek alarmowali, że Zarząd Dzielnicy Praga-Południe nie wywiązał się z podjętych zobowiązań. Co więcej, działał w taki sposób, jakby w ogóle nie zależało mu na odzyskaniu dla dzieci terenu ogródka. O jakich zobowiązaniach mowa? Na majowym spotkaniu przedstawiciele dzielnicy obiecali uregulowanie kwestii dzierżawy terenu ogródka do czasu rozwiązania sporu. Oferta czynszu dzierżawnego nie została jednak przedstawiona. Również sama zamiana okazała się być nad wyraz trudna. Zaoferowane właścicielce gruntu mieszkanie przy ul. Berezyńskiej 15, które ją również zainteresowało, zostało zaproponowane w oparciu o cenę 13 tys. zł za mkw. Właścicielka nie zgodziła się, gdyż taka kwota wydała się jej znacznie zawyżona. Mieszkanie zostało więc wystawione w przetargu z ceną wywoławczą… 8,4 tys. zł za mkw.

Właścicielka gruntu zgłosiła chęć wymiany zreprywatyzowanej działki na inną nieruchomość znajdującą się w gestii dzielnicy. Nie doczekała się jednak odpowiedzi. Inne propozycje dzielnicy nie spotkały się z akceptacją. Zniecierpliwieni właściciele złożyli więc do sądu wniosek o wydanie im spornego terenu, z którego cały czas bezprawnie korzysta przedszkole. Sprawa jest w toku i ciężko określić ile może potrwać.

Rodzice obawiają się, że opieszałość władz dzielnicy może doprowadzić do zabudowy spornej działki. „Jako przedstawiciel stowarzyszenia Zielona Saska Kępa jak również w imieniu innych stowarzyszeń i organizacji działających na terenie Warszawy, solennie zapewniam, że dołożymy wszelkich zgodnych z przepisami działań, w celu nie dopuszczenia do komercyjnej budowy na tym terenie. Działka jest położona w głębi kwartału w drugim szeregu zabudowy i jakkolwiek formalnie jest działką budowlaną, to zasady ochrony konserwatorskiej obszaru Saskiej Kępy pozwalają na skuteczne powstrzymanie inwestycji na tego typu działce. Zapewniam że będziemy walczyć do ostatniej instancji i tak długo jak to będzie konieczne” – czytamy we wpisie, który Marcin Eckert umieścił na początku czerwca na fejsbukowej stronie poświęconej ratowaniu placu zabaw.

Dzisiaj, w dzień rozpoczęcia roku szkolnego, rodzice dzieci z Saskiego Zakątka nadal wydają się wierzyć, że pomimo zaprzepaszczonego czasu i nadwyrężeniu cierpliwości oraz zaufania właścicieli, całą sprawę da się jeszcze rozwiązać. – Mam nadzieję na nowe powakacyjne otwarcie, tak aby zabezpieczyć interes obecnych i przyszłych przedszkolaków – mówi Marcin Eckert.

Zobacz też:

Ważą się losy Saskiego Zakątka

Reprywatyzacja pożera szkoły

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...