Bolączki warszawskiej edukacji

Piotr Kozak    2014-09-02 08:00:13

Rok szkolny 2014/2015 jest ostatnim rokiem, w którym warszawskie licea organizują nabór do tzw. klas zerowych do intensywnej nauki języka obcego. Likwidacja tychże zerówek to jednak "tylko" syndrom zmian, jakie mają miejsce w stołecznej edukacji.

Od ponad 20 lat w Warszawie funkcjonują tzw. klasy zerowe, w których uczniowie mają możliwość podjęcia intensywnej nauki języka hiszpańskiego, francuskiego czy niemieckiego. Dzięki nim, w klasie pierwszej mogą oni podjąć naukę części przedmiotów z wykładowym językiem obcym.

W całej Warszawie jest pięć szkół, które prowadzi klasy zerowe: Liceum im. M. de Cervantesa i Jose Marti (j. hiszpański), Liceum im. N.Żmichowskiej (j. francuski), Liceum im. A.Frycza-Modrzewskiego (j. niemiecki) oraz Liceum im. S.Czarnieckiego na Bródnie (j. niemiecki i hiszpański). Do tej pory o jedno miejsce w tych klasach ubiegało się nawet siedmiu-ośmiu kandydatów, ponieważ nie wymagano na wstępie znajomości danych języków. Bez klas zero istnieje obawa, że będzie zbyt mało kandydatów do klas z wykładowym językiem hiszpańskim czy francuskim, gdyż uczniowie nie będą na tyle biegli w tychże językach.

Wydawać by się mogło, że sytuację ratują warszawskie gimnazja, które od kilku lat coraz chętniej stawiają na intensywną naukę języków obcych. Oddziały dwujęzyczne utworzyły m.in. gimnazja na ulicy Twardej oraz na ulicy van Gogha. W poprzednim roku Warszawa mogła pochwalić się liczbą 43 gimnazjalnych klas dwujęzycznych. W tym roku zaś będzie ich już 51. Zamykanie klas dwujęzycznych w liceach i otwieranie ich w gimnazjach obarczone jest jednak poważnym ryzykiem.

Selekcja w gimnazjach

Problem dotyczy nierówności edukacyjnych. Po pierwsze, problemy z dostaniem się do takich szkół jak Liceum im. M. de Cervantesa czy N. Żmichowskiej będą miały dzieci spoza stolicy, które nie uczą się w dwujęzycznych gimnazjach. Jedynym wyjściem w ich wypadku będzie pobieranie prywatnych lekcji. Na to nie każdego jednak stać.

Po drugie, dwujęzyczne gimnazja to jedynie z pozoru znak postępu w warszawskiej edukacji. Uważam natomiast, iż jest to podstawowe narzędzie selekcji. Zgodnie z prawem oświatowym nabór do gimnazjów dokonuje się na podstawie przynależności do rejonu. Inaczej jest jednak w sytuacji, gdy istnieje możliwość przeprowadzenia naboru do klasy dwujęzycznej. W tym wypadku prawo zezwala na wprowadzenie egzaminów wstępnych z języka obcego. Problem polega na tym, że egzaminy wstępne zdają osoby w 12 roku życia, na których kompetencje językowe wpływają przede wszystkim możliwości finansowe rodziców. Selekcja edukacyjna dokonuje się zatem na bardzo niskim poziomie wiekowym i na podstawie mało sprawiedliwego kryterium.

Konsekwencją takich i podobnych rozwiązań jest to, że nierówności w warszawskiej edukacji od kilku lat rosną. Wyselekcjonowana młodzież w gimnazjach osiąga coraz lepsze wyniki edukacyjne. Spada jednak poziom nauczania w gimnazjach najgorszych. Na Pradze-Północ średni wynik procentowy egzaminów gimnazjalnych z części humanistycznej (j. polski, historia, WOS) spadł z 67% w roku 2007 do 57% w roku 2013. Z części matematyczno-przyrodniczej w analogicznym okresie spadł z 53% do 48%. W tym samym okresie średnie wyniki w całej Warszawie kształtowały się na poziomie ok. 70% dla części humanistycznej i 60% dla części matematyczno-przyrodniczej.

Czy władze Warszawy podejmują efektywne kroki w celu niwelowania nierówności edukacyjnych? Mirosław Sielatycki, zastępca dyrektora Biura Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, podczas zeszłorocznego Kongresu Edukacji wymieniał, że miasto realizuje program unijny „Indywidualizacja nauczania” oraz program wyrównywania szans skierowany na niektóre dzielnice „Lato i zima w mieście”. Na podstawie wyników egzaminów na Pradze Płn. możemy jednak wnioskować, że są to działania co najmniej niewystarczające.

Wakacje dobiegły końca, czas zatem wziąć się do pracy w szkole.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Reprywatyzacja pożera szkoły

Stracony czas Saskiego Zakątka

Szansa na uratowanie szkół?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...