WWS: Jesteśmy lepszą Platformą!

Adam Kielar    2014-09-02 18:40:13

Warszawska Wspólnota Samorządowa rozpoczyna kampanię wyborczą. Organizacja zarejestrowała już swój komitet i przystępuje do zbiórki podpisów. Na dzisiejszej konferencji prasowej Piotr Guział, burmistrz Ursynowa oraz kandydat WWS na prezydenta Warszawy przedstawił najważniejsze tezy programu wyborczego.

– Nasza kampania właśnie rusza! – rozpoczął dzisiejszą konferencję Piotr Guział. – Zarejestrowaliśmy komitet wyborczy i zaczynamy akcję mającą na celu przekonanie warszawiaków, że czas na to, by ich miastem zarządzali doświadczeni, profesjonalni samorządowcy, a nie działacze partyjni – kontynuował. Burmistrz Ursynowa przedstawił też przewodnie hasło kampanii WWS: „Naszą partią jest Warszawa”. – Chcemy wygrać wybory po to, by służyć warszawiakom. To oni są i mają być naszymi przełożonymi. Widać to już zresztą w dzielnicach, w których współrządzimy – podkreślił Guział.

Zdaniem lidera WWS, największym problem partii działających w samorządzie jest to, że muszą one „zaspokoić apetyty swoich członków”. – W pierwszej kolejności działają w interesie swoim oraz partii, a dopiero potem na rzecz mieszkańców. My chcemy to odwrócić – zapowiedział.

Guział przedstawił także trzy główne postulaty Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, których w dalszej kampanii na pewno nie zabraknie. – Po pierwsze, obecna Straż Miejska nie cieszy się zaufaniem warszawiaków i musi być rozwiązana. Nie oznacza to jednak, że na jej miejsce nie powstanie inna formacja, wręcz przeciwnie. W końcu wśród 1,7 tysiąca strażników miejskich i pracowników administracji jest wielu pasjonatów i uczciwych ludzi, którzy nie mają odpowiednich ram do działania. Dlatego na miejsce „starej” straży miejskiej musi zostać powołana nowa, która będzie służyć mieszkańcom Warszawy, pomagać obywatelom, pilnować placówek oświatowych w ramach patroli szkolnych, a nie przeganiać handlarzy pietruszką – zaznaczył burmistrz Ursynowa.

Hasło wyborcze WWS na billboardzie

Drugim postulatem WWS jest rozwój budownictwa mieszkaniowego. – W Warszawie mamy ponad 4 tysiące rodzin, oczekujących na mieszkanie, a jednocześnie kilka tysięcy pustostanów. Chcemy w ciągu 3 lat, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zbudować ponad 3 tysiące mieszkań, a nie jak obecnie 2,5 tys. lokali w 8 lat – zapowiedział Guział. – Mają to być mieszkania komunalne, socjalne i czynszowe. To jest możliwe. Rozpoczniemy ten wielki program PPP od razu po tym, jak warszawiacy nam zaufają. Jeszcze w tym roku usiądziemy do pierwszych rozmów z potencjalnymi partnerami – deklarował burmistrz.

Trzecią sprawą są ceny biletów komunikacji miejskiej. – Są kandydaci, którzy zapowiadają obniżkę tych cen. Mówią o jednorazowych biletach za 2 zł. My mówimy, że najważniejsi są warszawiacy, a nie wszyscy przyjezdni. Dlatego uważamy, że należy przede wszystkim obniżyć ceny biletów okresowych, bo to z nich głównie korzystają mieszkańcy. Zostaną one przecenione o 50 procent – zapowiedział Guział. – Naszym zdaniem będzie to kosztować ok. 150-200 mln zł, ale uważamy, że warto. Jeśli stawiamy na komunikację miejską, to nie tylko na nowy tabor, ale także na tanie przejazdy i na to, by transport publiczny był uprzywilejowany – w centrum mniej samochodów, więcej autobusów, buspasy wzdłuż głównych arterii – mówił lider WWS.

Zdaniem Guziała, te trzy główne postulaty mają przekonać Warszawiaków, że warto zaufać Wspólnocie. – Razem możemy zmienić Warszawę. W referendum 330 tys. osób zagłosowało właśnie za zmianą. Odwołujemy się zarówno do tej części warszawiaków, jak i do tych, którzy do tej pory głosowali na PO. – zaznaczył Guział. – My jesteśmy lepszą Platformą Obywatelską! Jesteśmy platformą obywateli! My posiadamy autentyczność, którą PO już dawno straciła. Dlatego, jeśli jesteście zrażeni do rządów Hanny Gronkiewcz-Waltz, a boicie się PiS-u, my jesteśmy dla was alternatywą! Nie pozwólmy, by Warszawę toczył ten jałowy spór PiS-PO! – wzywał lider WWS.

Grzegorz Wysocki, szef sztabu Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej wyjaśnił w szczegółach, jak będzie wyglądała kampania WWS. – Zarejestrowaliśmy komitety wyborcze, pełnomocnikiem WWS został Maciej Białecki, który jest osobą odpowiedzialną za program. Powstał także komitet Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, gdyż idziemy również do sejmiku mazowieckiego – podkreślił Wysocki. – Zarejestrujemy listy we wszystkich dzielnicach Warszawy. Będą one miały w większości nazwę „Warszawska Wspólnota Samorządowa”, ale będzie też kilka komitetów z nazwą lokalną. Współpracujemy również z komitetem Nasz Ursynów, który zachowa nazwę, podobnie jak Miasteczko Wilanów. Szacujemy, że zgłosimy ok. 700 kandydatów – oznajmił.

Wysocki zapowiedział też, że już „w najbliższym czasie” WWS rozpocznie akcję zbierania podpisów na ogromną skalę. – Nie chodzi nam o to, by w jedno popołudnie zebrać 150 podpisów pod każdą listą, ale interesuje nas trzytygodniowa obecność na ulicach i rozmowy z mieszkańcami Warszawy – zaznaczył. Dodał też, że to, jak działacze WWS będą działać w samorządach po wyborach nie zależy od liderów partyjnych, tylko od warszawiaków.

Na pytanie „Polityki Warszawskiej” o obecny stan list wyborczych Wspólnoty, Piotr Guział odpowiedział, że są już prawie gotowe. – Jesteśmy w przededniu zamknięcia list, trwają ostatnie szlify, liderzy są już praktycznie wszędzie znani i w najbliższym czasie zostaną publicznie zaprezentowani – zapowiedział burmistrz.

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

 

Zobacz także:

Przedwyborczy cud niepamięci

Erbel: Polityka mieszkaniowa priorytetem

Samorządowcy na start!

Mały spór o wielkie hasło

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...