Protestują przeciwko "czterem śpiącym"

Jacek Baliński    2014-09-11 08:00:19

W miniony czwartek na nowo odżył temat pomnika „czterech śpiących”. Ponad 30 osób – naukowcy, dziennikarze, artyści – podpisało się pod listem protestacyjnym przeciwko jego powrotowi na Plac Wileński. „(…) dzielą nas poglądy polityczne i wybory ideowe. Łączy jednak sprzeciw wobec pomysłów na uczczenie najeźdźców i gwałcicieli. Na to naszej zgody nie ma” – zgodnie twierdzą sygnatariusze.

Wśród osób, które nie zgodziły się na ponowne postawienie pomnika znaleźli się m.in. prof. Witold Kieżun, prof. Ryszard Bugaj oraz była minister kultury Joanna Wnuk–Nazarowa. Artystów reprezentują zaś Kazik Staszewski, Adam Ferency, Edward Dwurnik, Redbad Klynstra, Jan Krzysztof Kelus, Antonina Krzysztoń i Paweł Kukiz, a dziennikarzy: Bronisław Wildstein, Marcin Meller, Piotr Skwieciński, Piotr Zaremba, Marek Magierowski i Robert Mazurek.

Oto, jak swoją decyzję komentuje prof. Bugaj: – Nie jestem entuzjastą likwidowania wszystkich pozostałości czasów komunistycznych. Nie podoba mi się np. powracający co rusz pomysł zburzenia Pałacu Kultury, który przecież pełni konkretną, pożyteczną funkcję. Jestem natomiast zwolennikiem usuwania obiektów, które pełnią funkcje jedynie symboliczne. Do takich obiektów należą pomniki, a pomnik „czterech śpiących” w szczególności. Jeśli już raz został rozmontowany, absurdem byłoby ponowne postawienie tego symbolu utraconej przez Polskę suwerenności – mówi w rozmowie z „Polityką Warszawską”.

W podobnym tonie do wypowiedzi prof. Bugaja utrzymany jest cały list. "Pomnik Braterstwa Broni jest jednym z symboli sowieckiej dominacji w naszym mieście. Inskrypcja na cokole głosi: Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego. Trudno o bardziej kłamliwy napis. Armia Czerwona nie przyniosła Polsce wolności i niepodległości, ale nowe zniewolenie" – głosi jego treść.

Dzień po publikacji pisma przez PAP, ustalono, że pomnik „czterech śpiących” nie wróci na plac Wileński. – Decyzja zapadła w dyskrecji, ale jest ostateczna. (…) nikt w naszej partii nie chce tego pomnika, przeciwna jest też pani prezydent – miał rzekomo powiedzieć anonimowy polityk PO. Przypomnijmy, że zgodnie z uchwałą Rady Warszawy z 2011 roku, Pomnik Braterstwa Broni, po uprzedniej konserwacji i ukończeniu budowy metra, zostanie przywrócony na Pragę, ale bliżej ul. Cyryla i Metodego. Rzecznik warszawskiego magistratu Bartosz Milczarczyk powiedział dla PAP, że być może nowa rada miasta po wyborach samorządowych, które odbędą się 16 listopada, będzie chciała tę uchwałę zmienić.

Monument na pewno nie zostanie ponownie postawiony do końca tego roku, o czym przekonuje Milczarczyk. Jaki będzie ostateczny los odsłoniętego 18 listopada 1945 roku dla upamiętnienia wspólnej walki żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej pomnika – trudno przewidzieć, ale niewątpliwie to jeszcze nie koniec przepychanek.

Źródło zdjęcia: www.wikipedia.org.pl 

Źródła: www.pap.pl, www.warszawa.gazeta.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Przedwyborczy cud niepamięci

"Czterej śpiący" nie wrócą na Pragę?

Garbo i Brutus zamiast "Śpiących"?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...