Hanna Gronkiewicz-Waltz przeciw Donaldowi Tuskowi

Piotr Kozak    2014-09-08 19:00:10

Hanna Gronkiewicz-Waltz oficjalnie protestuje przeciwko polityce energetycznej rządu Donalda Tuska. Czy oznacza to rozłam w PO w zakresie ekologii i zmianę podejścia do spraw zanieczyszczenia powietrza?

Na zorganizowanej w piątek konferencji prasowej poświęconej wpływowi zanieczyszczeń powietrza na zdrowie mieszkańców, dr Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej podkreślał, że Polska posiada obok Bułgarii najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE. Zaznaczał, iż jest to druga po paleniu tytoniu przyczyna występowania chorób układu oddechowego, takich jak rak płuc czy też przewlekła obturacyjna choroba płuc. Według danych WHO, z powodu złej jakości powietrza rocznie umiera w Polsce 45 tysięcy osób. Jak pisaliśmy już na łamach naszego portalu, w Warszawie z tego powodu umiera prawie 8-krotnie więcej osób niż w wypadkach samochodowych.

Sytuację pogarsza fakt, że Polska jest jednym z najzagorzalszych przeciwników ograniczania emisji zanieczyszczeń w UE. Jeszcze w styczniu bieżącego roku premier Donald Tusk protestował przeciwko planom ograniczenia emisji CO2 i zwiększenia udziału produkcji energii odnawialnej. Polska jest również uważana za jednego z głównych przeciwników debaty na temat tzw. pakietu energetyczno-klimatycznego 2030. Przyczyną tegoż sprzeciwu jest fakt, iż polska energetyka jest w 90 proc. uzależniona od węgla. Dodatkowo, ilość emisji zwiększyła się o ponad 8 proc. od roku 2002, czyli od czasu podpisania Protokołu z Kioto.

W kontekście polskiej polityki energetycznej, godna pochwały jest inicjatywa Hanny Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy jeszcze w sierpniu wystosowała oficjalny list do minister Elżbiety Bieńkowskiej, w którym skrytykowała działania partii w zakresie walki o czyste powietrze. Pisze w nim, że polskie plany dotyczące redukcji emisji do 2030 roku, które rząd Donalda Tuska uznał za zbyt restrykcyjne, są za mało ambitne. Co więcej, nie spełniają europejskich zobowiązań dotyczących klimatu i energii, nakazujących ograniczenie CO2 o 80 proc. do 2050 roku.

Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśla również, iż proces podejmowania decyzji dotyczących ochrony klimatu jest niedemokratyczny i nie uwzględnia interesów lokalnych partnerów. Wyraża również obawę, że bez dalej posuniętych działań nie uda się przestawić gospodarki na zdecentralizowane i niskoemisyjne źródła energii.

Cytowany przez EurActiv członek Parlamentu Europejskiego z ramienia Zielonych, Bas Eickhaut twierdzi, że list wysłany przez prezydent stolicy jest „zawstydzający dla Donalda Tuska”. Co więcej „stanowi jasny sygnał, że istnieje rozbieżność między tym, co robi polska elita polityczna, a tym, co czują mieszkańcy kraju”. W swojej wypowiedzi europoseł powoływał się badania, w których około 90 proc. Polaków opowiedziało się za ustawowym wsparciem produkcji energii odnawialnej.

Warszawa liderem w ochronie klimatu?

W obrębie rządzącej partii słyszy się głosy sprzeciwu wobec dominującej polityki energetycznej. Cieszy fakt, iż Warszawa – zgodnie ze słowami pani prezydent – chce uchodzić za regionalnego lidera w sprawie ochrony klimatu. To dobry znak, tym bardziej, że rządową politykę energetyczną krytykują coraz częściej władze poszczególnych regionów, protestują mieszkańcy w Gubinie, Brodach, Lubinie czy Kruszwicy.

Warszawa powoli, ale jednak czyni kroki w kierunku walki ze zmianami klimatu. Bierze udział w europejskich projektach E3Soho czy IceWish, mających na celu promowanie energooszczędnych rozwiązań w budownictwie mieszkalnym. Stolica jest również partnerem projektu Cities on Power, który promuje użycie i produkcję lokalnej energii odnawialnej. Stara się wspierać Politechnikę Warszawską w działaniach na rzecz rozwoju projektów samochodów elektrycznych i hybrydowych. W przesłanym do E.Bieńkowskiej liście, Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśla, że miasto zaangażowane jest w  ruch CoMs zrzeszający prawie 6 tysięcy burmistrzów miast, mający na celu zwiększenie efektywności energetycznej miejskiego budownictwa i promocję odnawialnych źródeł energii.

Mimo starań, nie da się ukryć, że działania władz stolicy w zakresie walki z zanieczyszczeniem powietrza nie są wolne od błędów. Radny PiS, Dariusz Lasocki krytykuje Platformę za nieprzemyślaną politykę urbanistyczną. W jego przekonaniu, przykładem złych rozwiązań jest chociażby pozbycie się Jeziorka Gocławskiego, w okolicach którego przebiegał tzw. klin napowietrzający stolicę.

Brak spójnego myślenia ratusza w sprawach zdrowia i ekologii podkreśla również kandydatka na prezydenta stolicy z ramienia Zielonych, Joanna Erbel. – Hanna Gronkiewicz-Waltz niecałe dwa tygodnie temu deklarowała, że potrzebujemy ambitniejszych celów klimatycznych – mówi w rozmowie z „Polityką Warszawską”. – Jednak troska o jakość środowiska na poziomie deklaracji rozmija się z praktyką. W Warszawie, podobnie jak w wielu innych polskich miastach borykamy się z zanieczyszczeniami powietrza. Jednak w przeciwieństwie do Krakowa, gdzie smog pochodzi głównie z ogrzewania kamienic, u nas za około 70 proc. emisji pyłów odpowiada ruch drogowy. PM10 emitowane jest nie tylko z rur wydechowych, ale również ze ścierania się klocków hamulcowych oraz opon. Jednocześnie w Warszawie nie podejmuje się kompleksowych działań na rzecz uspokajania ruchu, ani nie obniża cen komunikacji miejskiej, aby zachęcić do korzystania z transportu publicznego. Hanna Gronkiewicz-Waltz w ciągu ostatniej kadencji zrobiła nawet coś kompletnie przeciwnego – trzy razy podniosła ceny biletów.

Czy Warszawa może uchodzić za regionalnego lidera w zakresie walki z zanieczyszczeniem powietrza? Wielokrotnie na łamach portalu  pisaliśmy, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Z pewnością jednak takim liderem być powinna. Sprawa jest zbyt poważna, aby o niej milczeć. Nie chodzi tu o krótkoterminowy zysk polityczny, ale o życie i zdrowie mieszkańców. 

Źródło zdjęć: zonzon1/Flickr

 

ZOBACZ TAKŻE:

Na Zachód po czyste powietrze

Przełomowa ekspertyza ws. Jeziorka Gocławskiego

Warszawska gra w zielone

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...