Rada Warszawy – spokój i opanowanie

Rafał Osiński    2014-09-12 08:00:18

Dziewięćdziesiąta sesja Rady Warszawy przebiegła w nadzwyczajnie spokojnej atmosferze. W ciągu niecałych pięciu godzin obrad najwięcej uwagi poświęcono problemom zagospodarowania przestrzennego Sadyby oraz informacji ws. II linii metra. Radni nieco dłużej zatrzymali się także przy kwestiach związanych z inwestycjami sportowymi i przy punkcie dotyczącym budowy pomnika Solidarność, w sprawie lokalizacji którego nie mogli dojść do porozumienia.

Przed rozpoczęciem obrad, w sali na IV piętrze PKiN odbyła się krótka, choć wyjątkowa uroczystość. Syn byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego odebrał w imieniu zmarłego ojca tytuł honorowego obywatela miasta Brzeg Dolny. Tytuł ten nadany został w dniu śmierci pierwszego niekomunistycznego szefa rządu.

Spór o pomnik Solidarności

Po tym krótkim akcencie radni przystąpili do pracy. Już na samym początku posiedzenia nieco kontrowersji wzbudziła kwestia uchwały o budowie pomnika Solidarności. Wątpliwości wynikały z kilku niejasności związanych z prawami do symbolu organizacji, na które w liście do przewodniczącej Rady Warszawy, Elżbiety Malinowskiej-Grupińskiej zwrócił uwagę przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. Poparł go radny PiS Maciej Wąsik. Przedstawiciele głównej partii opozycji zwracali też uwagę na zbyt niską rangę miejsca, gdzie pomnik miałby się znaleźć (róg ulic Świętokrzyskiej i Kopernika). Z argumentami tymi – jak nie trudno przypuszczać – nie zgadzali się jednak radni Platformy Obywatelskiej. Ci wskazywali bowiem, że uchwała nie rozstrzyga formy pomnika, a stanowi jedynie zgodę na jego budowę. Anna Nehrebecka (PO), odpowiadając na zarzuty PiS, podkreśliła również, że miejsce przeznaczone na pomnik należycie upamiętnia Solidarność.

Sadyba – mieszkańcy mają głos

Kolejnym ważnym punktem obrad była debata nad planem zagospodarowania przestrzennego części Sadyby. Tym razem głos w dużej mierze oddano mieszkańcom, którzy apelowali do radnych, by ci powstrzymali dalsze przejmowanie terenów przez inwestorów. Prosili o zaprzestanie wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zezwoleń na budowę, gdyż inwestycje odbywają się kosztem jakości ich życia. – Sadybianka stała się obecnie przestrzenią komercyjną mimo, że kiedyś była dostępna dla ogółu – mówili przedstawiciele lokalnych organizacji. Wspomnieli również, iż spółka rodzinna, która dzierżawi teren i postawiła tam korty tenisowe, cieszy się niepokojącą przychylnością władz. Objawia się to m. in. umarzaniem znaczących kwot opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Dodatkowo spółka ta nie wypełnia zaleceń miasta dotyczących rozebrania postawionych kortów. Ostatecznie Rada Warszawy – zgodnie z wygłaszanymi postulatami – odrzuciła plan zagospodarowania tych terenów, co ma umożliwić wprowadzenie w nim zmian adekwatnych do wytycznych mieszkańców.

Metrem pojedziemy w listopadzie

W następnym punkcie programu radni przeszli do omówienia harmonogramu budowy II linii metra oraz problemów związanych z funkcjonowaniem I linii. Występujący w imieniu prezydent Warszawy, Jerzy Lejk, który nadzoruje przygotowanie i wdrożenie projektu, jakim jest budowa II nitki wskazał, że wykonanie finansowe na ten moment wynosi 91,27%, a wykonanie rzeczowe 97,41%. Wyjaśnił, iż obecnie trwają już prace wykończeniowe oraz testy. Inwestor podtrzymał swoją gotowość do odbioru inwestycji przez miasto w dniu 30 września. Oznacza to, że część II linii metra powinna zostać przekazana mieszkańcom najpóźniej pod koniec pierwszej dekady listopada. Jerzy Lejk podkreślił jednocześnie, że bez zbędnej zwłoki do użytku zostaną oddane też ulice, które zostały zamknięte z powodu budowy.

W odpowiedzi na oświadczenie, radni Prawa i Sprawiedliwości przekonywali, że celem władz jest oddanie za wszelką cenę inwestycji przed wyborami. Podkreślili również, że według nich ważniejsze jest szybkie otwarcie zamkniętych ulic, gdyż po końcu wakacji gwałtownie wzrósł ruch samochodów. Przy okazji pojawił się zarzut, iż nie przedstawiono szczegółowego harmonogramu ich otwierania. To z kolei spotkało się ripostą wiceprezydenta Jacka Wojciechowicza, który poinformował, że ulica Prosta już została zgłoszona do odbioru, zaś prace na Świętokrzyskiej zakończą się z końcem września.

Odnosząc się z kolei do kwestii problemów z licznymi awariami pociągów Inspiro, Jerzy Lejk przytoczył dane pokazujące, że jest ich o blisko 30% mniej niż w 2004 roku i ponad dwukrotnie mniej niż w 2009 roku, czyli w latach, kiedy również do użytku wprowadzano nowe pociągi. Dodatkowo Siemens oferuje natychmiastowy serwis w przypadku awarii.

Inwestycje w sport

Ostatnim istotnym punktem obrad była kwestia połączenia jednostek organizacyjnych m.st. Warszawy działających w zakresie sportu i rekreacji o znaczeniu ponaddzielnicowym. – Taki zabieg pozwoli na wzrost zdolności finansowej oraz racjonalizację zatrudnienia – mówił wiceprezydent Michał Olszewski. Zapowiedział jednocześnie inwestowanie w takie obiekty jak Park Moczydło, ośrodek Polonii, ośrodek Namysłowska, górka Szczęśliwicka, a także obiekty na Solcu. Obiecał również stworzenie nowego portalu internetowego dla mieszkańców, w którym zamieszczane będą informacje o bazie rekreacyjno-sportowej w Warszawie oraz o różnych wydarzeniach w tym charakterze. Będą one skierowane zarówno dla seniorów jak i dla najmłodszych. Mieszkańcy będą mogli korzystać z programu lojalnościowego. Sporządzona będzie również specjalna oferta dla korporacji i ich pracowników.

W tym temacie także opozycja zgłosiła liczne zastrzeżenia. Podniesiony został zarzut, iż ponownie brak szczegółowego harmonogramu, a obietnice dotyczące Polonii składane są już przez władze od wielu lat. Inny zarzut dotyczył kwestii pracowniczych. Podkreślono, że projekt uchwały o połączeniu jednostek nie był konsultowany ze związkami zawodowymi, co może grozić koniecznością jej uchylenia.

Dziewięćdziesiąte posiedzenie Rady Warszawy, pomimo poruszanych wątków i w porównaniu do sesji, jakie miały miejsce w przeszłości, odbyło się raczej w spokojnej atmosferze. Czy jest to cisza przed wyborczą burzą?

 

Źródło zdjęć: Polityka Warszawska

 

Zobacz także:

Radni zlikwidowali szkołę przy Hożej

Uroczysta sesja i nowi honorowi obywatele

LXXXIII sesja Rady Warszawy i... początek kampanii samorządowej?

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...