Muzeum Historii Polski – nadal tylko w planach

Adam Kielar    2014-09-16 18:49:02

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małgorzata Omilanowska zapowiedziała niedawno, że wybrana już w 2009 roku lokalizacja muzeum nad Trasą Łazienkowską zostanie zmieniona, co opóźni budowę placówki. Decyzje budzą niepokój wielu warszawiaków, którzy coraz częściej zadają pytanie, czy Muzeum Historii Polski powstanie kiedykolwiek?

Według minister Omilanowskiej, projekt budowy Muzeum w planowanej lokalizacji jest „bardzo ambitny”, jednak ze względu na kryzys ekonomiczny na świecie, może on zostać wstrzymany. – Nadal uważam, że był to projekt dobry, bo warszawskiej skarpie przyda się rekonstrukcja w tym miejscu. Ale z drugiej strony, plan nie uwzględniał skutków ekonomicznych bankructwa banku Lehmana dla całego świata. Dzisiaj ten świat jest ekonomicznie inny niż ten, w którym powstawała ta koncepcja – zauważyła Omilanowska. – Musimy się pogodzić z tym, że jeszcze pięć, osiem, dziesięć lat temu marzenia o nowych inwestycjach były snute ze znacznie większym rozmachem niż dzisiaj, po głębokim kryzysie światowym – dodała.

Dyrektor Muzeum Historii Polski, Robert Kostro jest zdziwiony takim podejściem. – Przez te siedem lat wydawało się, że władze miasta wspólnie z nami pracują i nad konkursem, i potem nad planami związanymi z zagospodarowaniem tego terenu. My przeprowadziliśmy szereg badań, zainwestowaliśmy w to sporo pieniędzy. Wychodzi na to, że wszystkie fundusze i lata pracy zostały zmarnowane. To dla mnie niezrozumiałe i jestem po prostu zszokowany, zwłaszcza, że nikt nas nie zapytał nawet o przeprowadzone badania geologiczne, które potwierdzają, że budowa niczemu nie zagraża – przekonuje Kostro. Dodaje również, że nikt do tej pory nie zgłaszał żadnych uwag do projektu.

Słowa minister kultury nie oznaczają wprawdzie, że wybrane miejsce nad Trasą Łazienkowską jest już całkowicie odrzucone, co jednak w żaden sposób nie uspokaja dyrektora placówki. – Jest to przede wszystkim zły sygnał, który oznacza, że inwestycja nie jest traktowana poważnie. Przykre i niezrozumiałe, bo od siedmiu lat wszyscy są za budową muzeum. Zarówno władze państwa, jak i miasta, i nic z tego nie wynika konkretnego. Do dzisiaj nie mamy żadnego realnego wsparcia w budowie, a ostatnie informacje pokazują, że podejmowane decyzje są sprzeczne z oficjalnymi deklaracjami – mówi dyrektor.

Wizualizacja dotychczasowego projektu MHP - źr. www.muzhp.pl

Szansa na Jazdowa?

Zdaniem Joanny Erbel, kandydatki na urząd prezydenta Warszawy Partii Zielonych, wstrzymanie rozpoczęcia budowy MHP to szansa na rozwój Osiedla Domków Fińskich Jazdów. Na swoim blogu, na portalu natemat.pl, aktywistka przekonuje, że powstanie muzeum w planowanej lokalizacji „zdominowałoby okolice Jazdowa”. – Monumentalny budynek Muzeum Historii Polski całkowicie zdominowałby okolice Jazdowa. Przytłoczyłby zarówno samo osiedle domków fińskich Jazdów, jak i dwie pobliskie instytucje – CSW Zamek Ujazdowski oraz Instytut Teatralny. Rezygnacja z tej budowy otwiera ponownie pole do dyskusji na temat wizji tej okolicy. Ostatnio zyskała ona nowe życie dzięki letniemu programowi CSW – Zielony Jazdów – uważa Joanna Erbel. Jej zdaniem, na Jazdowie zbyt wiele osiągnięto w ostatnim czasie, by ograniczać możliwości osiedla „wielkim Muzeum”.

Z drugiej jednak strony, aktywista dodaje, że na terenie osiedla mogłoby powstać Muzeum Odbudowy Warszawy. – Osiedle powstało w 1945 roku jako tymczasowe mieszkania dla pracowników Biura Odbudowy Stolicy, którzy nie posiadali mieszkań w Warszawie. Domy pochodziły z reparacji wojennych Finlandii wobec ZSRR. Mimo, że osiedle miało stać zaledwie 5 lat, domki w dobrym stanie dotrwały do dziś. Zamiast budować nowoczesne muzea historyczne warto zatroszczyć się o ten teren, który jest żywym świadectwem historii – przekonuje aktywistka. W jej opinii MHP byłoby inwestycją, „w której od użyteczności ważniejszy był prestiż”

Cały tekst Joanny Erbel można znaleźć pod tym adresem.

Jak (nie) powstaje Muzeum

Według poprzednich planów, budowa miała ruszyć już w przyszłym roku. Otwarcie Muzeum Historii Polski planowane było w 2018 roku. Warto w tym miejscu przypomnieć, że akt powołania MHP podpisano… 2 maja 2006 roku. Dokonał tego ówczesny Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kazimierz Michał Ujazdowski. Muzeum miałoby pokazywać najważniejsze wydarzenia z naszej historii, „ze szczególnym uwzględnieniem polskich tradycji wolnościowych”. Planowano, że otwarcie stałej ekspozycji nastąpi w roku 2012 lub 2013. Tymczasem minęło już przeszło osiem lat i nic w tej sprawie nie ruszyło, a rozpoczęcie prac jest ciągle przekładane.

Wydawać by się mogło, że po upadku PRL-u, budowa miejsca, które będzie w sposób rzetelny przedstawiać historię naszego kraju nie będzie żadnym problemem dla polskich władz. Tymczasem potrzebowano 17 lat, by w ogóle podjęto decyzję o budowie i na tym de facto skończył się proces powstawania MHP. Sama instytucja funkcjonuje, ma swą tymczasową siedzibę przy Senatorskiej, bierze udział w rozmaitych wydarzeniach. Jednak jak się okazuje, szybkie powstanie stałej placówki wciąż jest odkładane.

Decyzja o wstrzymaniu budowy wpisuje się niestety w polską politykę historyczną, której jedyną cechą jest to, że niemal nie istnieje. A przecież sprawnie działające Muzeum Historii Polski, mające wsparcie nie tylko rządu (który ma być inwestorem), ale także Instytutu Pamięci Narodowej mogłoby być dobrym instrumentem do walki na przykład z próbami oskarżania Polaków o współudział w Holocauście czy też „polskimi obozami zagłady”. Pozostaje mieć nadzieję, że takie problemy będzie się starało rozwiązać gdańskie Muzeum II Wojny Światowej, którego nowa siedziba ma zostać otwarta 1 września 2016.

Przykład Muzeum Powstania Warszawskiego, świętującego niedawno swoje dziesięciolecie pokazuje, że dobrze zarządzane, nowoczesne muzeum może być nie tylko miejscem o walorach czysto edukacyjnych, ale również atrakcją turystyczną. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że Muzeum Historii Polskie także by nią zostało, ma tylko jeden warunek do spełnienia – musi powstać…

Źródła: własne, PAP, natemat.pl

Zdjęcie główne: Fanpage Muzeum Historii Polski

 

Zobacz także:

Wolontariusze i powstańcy – spotkanie z historią

Wirtualny spacer po Pałacu Saskim

Protestują przeciwko "czterem śpiącym"

Wiadomo jak zginął prezydent Starzyński

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...