Miasto stawia na edukację?

Sławomir Bielański    2014-09-17 18:52:24

Wraz z początkiem roku szkolnego nowymi szkołami mogą pochwalić się m.in. Białołęka i Bemowo, gdzie przy ul. Zachodzącego Słońca otwarto jedną z największych placówek oświatowych w stolicy. Wyposażone w biblioteki, pracownie komputerowe, wielofunkcyjne boiska oraz place zabaw. Na budowę szkół przeznaczono blisko 120 mln zł, a w planach są już kolejne. Czy to znak, że miasto zmienia priorytety i zamiast infrastruktury, na pierwszym miejscu stawia na edukację?

Zgodnie z planem, w nowych placówkach na Białołęce ma znaleźć się 1.500 dzieci, zaś szkoła na Bemowie przyjmie docelowo ok. 1.000 uczniów. Pomimo dużego „rozmachu” w oświatowych inwestycjach, Warszawa w dalszym ciągu posiada duży deficyt miejsc zarówno w szkołach jak i przedszkolach.

– Białołęka jest najmłodszą dzielnicą Warszawy i potrzebuje szkół – mówi Piotr Basiński, lider Inicjatywy Mieszkańców Białołęki i radny tej dzielnicy. – Na pewno edukacja będzie istotnym elementem wykorzystywanym w kampanii wyborczej – prognozuje. Mimo ostatnich zmian, szanse na zdobycie miejsca w przedszkolach na Białołęce są – zdaniem Basińskiego – bardzo mało prawdopodobne. Radny ocenia je na poziomie mniej niż 20 proc., a nowe inwestycje określa krótko: ważne i potrzebne, ale niewystarczające. – Jako przykład podam Szkołę Podstawową nr 314, do której uczęszczają dzieci z odległych rejonów ulicy Myśliborskiej. Dzięki interwencji Inicjatywy Mieszkańców Białołęki udało się uruchomić autobus łączący te osiedla ze szkołą, jednak odległość jest spora, a rodzice chętnie zapisaliby dzieci do szkoły znajdującej się bliżej – tłumaczy radny Piotr Basiński.

Zgodnie z planem wieloletnim, w roku 2015 i następnych latach planowane jest dalsze rozszerzanie bazy edukacyjnej miasta. Kolejne inwestycje zakładają rozwój placówek m.in. przy ul. Ceramicznej, ul. Głębockiej, ul. Jesiennych Liści na Białołęce, ul. Samogłoski 9 na Bielanach, ul. Walerego Sławka w Parku Achera w Ursusie, w os. Stara Miłosna w Wesołej. Edukacja będzie na pewno priorytetem zbliżającej się kampanii wyborczej. Warto jednak zadać pytanie o terminy realizacji owych inwestycji. Część dzielnic – jak wspominana już Białołęka – przespała swoją szansę (stąd pewnie tak duża liczba rodziców zawozi swoje pociechy na pobliskie Bielany i Żoliborz).

W ostatnich latach władze Warszawy nastawione były głównie na znaczące inwestycje infrastrukturalne, w tym przede wszystkich rozwój dróg i metra. Po zakończeniu budowy II linii, to właśnie inwestycje edukacyjne staną się najprawdopodobniej głównym przedmiotem zainteresowania zarówno władzy, mediów, jak i mieszkańców miasta. W 2014 roku dział ten stanowił niecałe 23 proc. wydatków budżetowych (w 2013 r. było to ponad 25 proc. budżetu miasta).

Osobnym pytaniem pozostanie kwestia istnienia szkół i przedszkoli w centrum miasta. Coraz częściej podkreśla się wartość nieruchomości, na których znajdują się te placówki. Nie tak dawno podczas sesji Rady Miasta omawiano sprawę likwidacji szkoły przy ulicy Hożej, w tym roku przeniesiono także jedno z bardziej renomowanych warszawskich liceów (im. Klementyny Hoffmanowej) z uwagi na korzystne ulokowanie dotychczasowej siedziby (przy Hotelu Marriott). W tym aspekcie cały czas oczekiwana jest konkretna strategia prowadzenia polityki miasta w jasno określonym kierunku. Strategia, której – jak na razie – nie ma. 

 

Źróło zdjęcia: szkola.bemowo.waw.pl 

Źródło: tvn warszawa, wyborcza.pl, własne

 

Zobacz także:

Bolączki warszawskiej edukacji

Edukacja publiczna to wyrównywanie szans

Warszawa Społeczna: Bronimy edukacji. Jeśli będzie trzeba odwołamy Radę Warszawy!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...