Radna PiS: Straż Miejska utrudnia zbieranie podpisów pod referendum

Daniel Nowak    2013-06-16 20:04:34

W niedzielny poranek część warszawskich radnych Prawa i Sprawiedliwości zbierała podpisy pod referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Na Saskiej Kępie, nieopodal kościoła pod wezwaniem Św. Andrzeja Boboli doszło do zdarzenia, które zaniepokoiło stołecznych polityków PiS.

Źródło: www.facebook.com/kppis

O 10.35 radny Dariusz Lasocki zamieścił na swoim profilu na Twitterze wpis: „straz miejska spisuje nasza kolezanke radna na #SaskaKepa bo zbiera podpisy pod #referendum #skandal” (pisownia oryginalna – przyp. red.). W rozmowie z naszym portalem komentował – Sprawę znam tylko z przekazu ustnego od koleżanki.  Ale, z tego co pamiętam, to nie jest pierwsze takie zajście w Warszawie – zaznaczył.

Całą sprawę zrelacjonowała nam radna Mirosława Terlecka, bohaterka całego zajścia – Straż Miejska chciała mnie ukarać mandatem za zajęcie pasa drogowego. To trochę dziwne, bo stałam na bardzo dużym chodniku i absolutnie nie przeszkadzałam ani pieszym, ani ruchowi ulicznemu. Spisali moje imię i nazwisko i musiałam przenieść się na drugą stronę ulicy. Powiedzieli również, że jeżeli będą mieli kolejne meldunki, to będę musiała opuścić również to miejsce. Dla mnie całe to zajście jest niedopuszczalne – oburzała się. Radna Terlecka potwierdziła również pogłoski o utrudnieniach stwarzanych przez Straż Miejską – Słyszałam o sytuacjach, w których Straż Miejska utrudnia zbieranie podpisów, ale ja się z tym spotkałam po raz pierwszy.

Zupełnie inaczej całe zajście przedstawia Rzecznik Prasowy Straży Miejskiej m. st. Warszawy, Monika Niżniak – Parę minut po godzinie 9 otrzymaliśmy zgłoszenie na numer alarmowy 986 od osoby z ulicy Obrońców. Osoba ta próbowała uprzątnąć chodnik, co należy do jej obowiązków. Ze względu na to, że osoby, które prowadziły zbiórkę czy też rozstawiły stolik na chodniku, nie chciały na prośbę przesunąć tego stolika, osoba sprzątająca zwróciła się do nas o pomoc. Na miejsce został skierowany patrol. Była przeprowadzona rozmowa z osobami, które były przy tym stoliku. Osoby te zostały przez nas pouczone i poproszone o przesunięcie stolika w inne miejsce, co zresztą uczyniły. Interwencja przebiegła w sposób bardzo spokojny i nie powinna budzić żadnych zastrzeżeń – nie zgodziła się też z zarzutami o utrudnianie zbierania podpisów – Wszystkie osoby, bez względu na to czy prowadzą taką działalność, o której teraz mówimy, czy prowadzą działalność gospodarczą, muszą się liczyć z tym, że jeżeli utrudniają ruch, a do tego zajmują pas drogi niezgodnie z jego przeznaczeniem, nie przestrzegają przepisów prawa i naruszają podstawowe zasady współżycia społecznego, mogą budzić wątpliwości osób trzecich. I tak było w tym przypadku. Twierdzenie, że strażnicy miejscy utrudniają prowadzenie takich działań politycznych jest, mówiąc bardzo delikatnie, bezpodstawne. Osoby oskarżające nas o utrudnianie zbierania podpisów powinny przedstawić konkretne informacje i konkretne dowody na to – zakończyła.

Trudno osądzić, kto ma rację w tej małej utarczce. Z jednej strony, warszawska Straż Miejska ma obowiązek interwencji, kiedy dostaje zgłoszenie. Z drugiej jednak strony, tego typu sytuacje są odbierane przez politycznych przeciwników Hanny Gronkiewicz-Waltz jako działania wymierzone w akcję referendalną.  Jedno jest pewne – wraz ze zbliżającym się końcem akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum, temperatura sporu będzie niewątpliwie rosła. 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...