WWS przedwyborczo na Bemowie

Jacek Baliński    2014-09-17 07:58:20

Wczoraj wieczorem w Bemowskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie przedwyborcze Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. Przez blisko dwie godziny kandydujący na Prezydenta m. st. Warszawy Piotr Guział przedstawiał założenia swojego programu.

Zanim jednak obecny burmistrz Ursynowa zabrał głos, zaprezentowani zostali inni kandydaci WWS: ubiegający się o miejsce w Radzie Miasta – Maciej Białecki (okręg nr 9) oraz kandydaci do Rady Dzielnicy Bemowo. Postulowali oni m.in. zmiany w służbie zdrowia i szkolnictwie, poświęcenie większej uwagi osobom starszym oraz wspieranie inicjatyw społecznych. – Chcemy pokazać, że do Rady Miasta i Rady Dzielnicy Bemowo z ramienia Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej pretendują zwykli ludzie bez przynależności partyjnej – podkreślał Białecki, który chwilę później zapowiedział Piotra Guziała jako „najlepszego burmistrza w Warszawie”.

Kandydat na prezydenta Warszawy rozpoczął swoje przemówienie od opowiedzenia się za ograniczeniem sprawowania kadencji w samorządzie do dwóch. – Ostatnie lata sprawowania władzy przez Hannę Gronkiewicz-Waltz niewiele do tego miasta wniosły. Nie widzę żadnej wizji i strategii rozwoju – argumentował. Burmistrz Ursynowa wytknął obecnej prezydent, że rządy PO są scentralizowane jak nigdy wcześniej i podkreślił, że dawniej dzielnice otrzymywały około 25-30% środków inwestycyjnych miasta na swoje wydatki.

Guział nie omieszkał skrytykować również stanu stołecznej komunikacji miejskiej. – Mamy nowy tabor, ale autobusy grzęzną w korkach, nie powstają kolejne buspasy, a ceny biletów są jedne z najwyższych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Do tego skraca się kursy i likwiduje linie, które są potrzebne  – komentował. W jego opinii, komunikacja miejska to jedna z czterech dziedzin, których poprawa jest niezbędna, by zmienić oblicze Warszawy. Zaproponował obniżkę cen biletów miesięcznych o połowę (49zł zamiast dzisiejszych 98zł), powołując się na prawidłowość krzywej Laffera, zgodnie z którą ciągłe podnoszenie cen powoduje stopniowe zanikanie zainteresowania produktem.

Za drugą dziedziną wymagającą natychmiastowej interwencji, Piotr Guział uznał naukę. – Jeżeli stolica ma być miastem nauki, musi w niej powstać park technologiczny. Należy również wprowadzić przywileje dla studentów, również w zakresie korzystania z transportu miejskiego – zaznaczał. Poruszył także wątek administracji, której wzrost w ostatnich ośmiu latach był najwyższy w całej Polsce. Burmistrz Ursynowa zaznaczał, że to urząd jest dla obywateli, a nie odwrotnie. – Urzędnicy powinni pracować w godzinach 7.00-19.00 i umieć fachowo doradzić – przekonywał. Nie zabrakło oczywiście przypomnienia postulatu o likwidacji straży miejskiej, która – wg Guziała – w obecnej formie jest nie do przyjęcia i którą powinno zastąpić coś na kształt straży obywatelskiej.

Trzecim filarem lidera WWS-u jest realizacja zasady miasto-partner. – Partnerstwo prywatno-publiczne jest szczególnie ważne w przypadku pozyskiwania środków na budowę obiektów, których w Warszawie brakuje. Dlaczego Mistrzostwa Świata w siatkówce nie są rozgrywane u nas? Bo nie ma hali – utyskiwał. W prywatnym kapitale Guział upatruje szansę na chociażby doprowadzenie kanalizacji do miejsc, w których wciąż korzysta się z szamb. Za formę partnerstwa uważa też budżet obywatelski, którego ideę chciałby mocniej rozpropagować.

Za ostatni punkt strategiczny Guział przyjął stworzenie z Warszawy miasta socjalnego, za które to uważa m.in. miasto, w którym nie ma 3,5 tysiąca mieszkań komunalnych bez toalety i 4 tysięcy lokali komunalnych będących pustostanami. – Bardzo często zapomina się również o seniorach, którzy przecież najczęściej uczestniczą w wyborach. Będę ubiegał o to, żeby w każdej dzielnicy działał Uniwersytet Obywatelski, umożliwiający przede wszystkim aktywizację osób starszych – mówił. Guział zapowiedział ponadto dbałość o dostępność miejsc w przedszkolach i żłobkach oraz różnorodność zajęć pozalekcyjnych w szkołach.

Po części głównej lider WWS-u odpowiadał na liczne pytania z publiczności, m.in. dotyczące reprywatyzacji. – Trzeba sięgać tam, gdzie wzrok nie sięga. Inaczej nic się nie zmieni i tkwi się w marazmie – spuentował całe spotkanie Guział. Czy te słowa trafią do warszawiaków – dowiemy się już 16 listopada.

 

Zdjęcia: Jacek Baliński, Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

WWS prezentuje kandydatów

WWS: Jesteśmy lepszą Platformą

Piotr Guział: Naszą partią jest Warszawa

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...