Prezydent odklei nas od samochodów?

Bartłomiej Kozek    2014-09-18 07:59:40

W debacie wydawanego przez think-tank Platformy Obywatelskiej kwartalnika „Instytut Idei” prezydent Warszawy przedstawia priorytety swojej kolejnej kadencji. Jakość życia ma być ważniejsza niż nowe inwestycje infrastrukturalne. Czego jeszcze możemy się spodziewać w wypadku kolejnej wygranej??

– Chcę, żebyśmy byli lepsi niż Berlin i Moskwa – deklaruje Hanna Gronkiewicz-Waltz w dyskusji z udziałem dwójki kandydatów PO na prezydentów innych miast: Hanny Zdanowskiej z Łodzi oraz Krzysztofa Żuka z Lublina. Nie da się ukryć, że to ambitny plan. W jaki sposób Pani Prezydent zamierza go zrealizować?

Mruganie do wyborców

Lektura debaty z „Instytutu Idei” daje rzadką okazję do sprawdzenia, w jaki sposób prezydent Warszawy – rozpoczynająca bój o kolejną kadencję – zamierza przekonywać do siebie elektorat. Z jednej strony deklaruje kontynuację ważnych dla miasta inwestycji, takich jak II linia metra czy miejska obwodnica. Zapowiedzi te nie budzą raczej zdziwienia, gdyż obie kwestie zostały niedawno uznane przez ankietowanych „Barometru Warszawskiego” za najważniejsze i o obu także Pani Prezydent od początku na każdym kroku wspomina.

Z drugiej strony, Hanna Gronkiewicz-Waltz wymienia inicjatywy, które mogą przekonać do niej część wyborców, życzliwie wsłuchujących się w retorykę ruchów miejskich. Zapowiada bowiem rozwój sieci opieki żłobkowej (wiceszefowa PO chwali się, że za jej kadencji ilość miejsc wzrosła z 2,5 do niemal 6 tysięcy), mieszkań komunalnych (2,7 tysiąca nowych w ciągu ostatnich 8 lat) oraz wzmocnienia mechanizmów partycypacji społecznej. 

W tym kontekście warto także zwrócić uwagę na inny ważny cytat, który można odbierać jako przysłowiowe „puszczanie oka” do elektoratu Joanny Erbel, kandydatki na prezydenta z ramienia Partii Zielonych. – Chciałabym, żeby mieszkańcy dużych miast wreszcie odkleili się od swoich samochodów – oświadcza H.Gronkiewicz-Waltz. Niestety, poza ogólnymi deklaracjami o wspieraniu komunikacji miejskiej, nie wspomina już o tym, w jaki sposób chce urzeczywistnić ową deklarację.

– Powiem brutalnie: budżet centralny na nas żeruje – mówi dalej, czym po raz kolejny pokazuje lekką krytykę i zdystansowanie się do własnej partii (wcześniej przeciwstawiła się postawie Polski wobec unijnej polityki energetyczno-klimatycznej). Wiceprzewodnicząca PO nie zakłada jednak zupełnej zmiany „janosikowego”, ale jedynie jego reformę.

Stolica wzorem?

Hanna Gronkiewicz-Waltz chwali się w debacie swoimi dotychczasowymi osiągnięciami, takimi jak Centrum Przedsiębiorczości Smolna, przeznaczenie 40 milionów złotych na wsparcie finansowe dla 3,5 tysiąca początkujących przedsiębiorców czy wzrost pokrycia Warszawy planami zagospodarowania przestrzennego z 13 do 32%. Jednocześnie deklaruje, że nie może już podejmować więcej działań na rzecz reklamy wielkoformatowej, licząc w tej materii na inicjatywę ustawodawczą Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Z punktu widzenia Warszawy oraz kampanii wyborczej interesujące są dwa, pojawiające się w debacie wątki. Prezydent Hanna Zdanowska porusza temat wzmocnienia współpracy między Warszawą i Łodzią, która skutkowałaby stworzeniem konkurującej z dużymi, europejskimi miastami duopolis. – Ja się wcale nie obrażam, kiedy o Łodzi mówi się jako o sypialni Warszawy. Bardzo chętnie będziemy wygodną i ładną sypialnią, serdecznie zapraszam – deklaruje Zdanowska.

Krzysztof Żuk z kolei, poza wyrażeniem podziwu dla skali inwestycji Warszawy w transport zbiorowy, zdaje się wskazywać na kluczowy przekaz Platformy Obywatelskiej w wyborach samorządowych. Odpowiadając na pytanie o kwestie wpływające na jakość życia w mieście, mówi o poczuciu bezpieczeństwa, które dawać ma dostęp do takich usług publicznych, jak żłobki, przedszkola czy opieka zdrowotna.

Trzymajmy za słowo

Wydaje się zatem, że co najmniej do listopada czekać nas będzie niejedno mrugnięcie polityków Platformy do lewicowego elektoratu. Oczywiście możemy założyć, że deklaracje, jakie padają w publikacji Instytutu Obywatelskiego nie mają żadnego znaczenia i że praktyka rządzenia Gronkiewicz-Waltz była/jest/będzie zupełnie inna. Warto jednak o tych deklaracjach pamiętać i pilnować ich realizacji – tak, aby politycy (nie tylko PO) poczuwali się do odpowiedzialności za swoje obietnice. Tylko wtedy demokracja – także ta lokalna – nie będzie demokracją jedynie z nazwy.

 

Zdjęcia: Bartłomiej Kozek, Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

POczucie humoru, POczucie wstydu

Platforma zgłasza gotowość do wyborów

Hanna Gronkiewicz-Waltz przeciw Donaldowi Tuskowi

Do trzech kadencji sztuka?

Warszawa traci przedsiębiorców

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...