Maciej Wąsik: PO straciła kontrolę nad Warszawą

Karol Szyszko    2014-09-20 18:50:09

O zaletach kandydata na prezydenta Warszawy Jacka Sasina, 4 latach spędzonych w opozycyjnych ławach i nadziei na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych w wywiadzie dla "Polityki Warszawskiej" opowiada Maciej Wąsik. Z szefem klubu radnych PiS w Radzie Warszawy rozmawiał Karol Szyszko.

Polityka Warszawska: Wybory zbliżają się wielkimi krokami, zostały do nich niespełna dwa miesiące. Jakie nastroje panują w szeregach PiS?

Maciej Wąsik, szef klubu PiS w Radzie Warszawy: Dobre. Liczymy na to, że będą to wygrane wybory dla Prawa i Sprawiedliwości zarówno w Polsce, na Mazowszu, jak i w Warszawie. W stolicy będzie na pewno trudniej niż w innych miejscach, ale broni nie składamy.

Jacek Sasin Pokona Hannę Gronkiewicz-Waltz?

Mam taką nadzieję. Nie będzie to najłatwiejsze zadanie, bo urzędujący prezydent zawsze ma lepszą pozycję wyjściową. Jacek jest rozpoznawalnym politykiem, pełnym nowych pomysłów. Jego dynamizm i zapał do działania dobrze wypada w konfrontacji ze zmęczoną Warszawą Hanną Gronkiewicz-Waltz.

Często mówi się, że PiS oddał walkę o prezydenturę Warszawy walkowerem wystawiając właśnie posła Sasina? To prawda  jest rozpoznawalny, ale brak mu charyzmy, dzięki której mógłby przyciągnąć nowych wyborców.

Nie zgadzam się zupełnie z tą oceną. Myślę, że niedługo zmieni Pan zdanie i przekona się, jak dużo inwencji ma Jacek Sasin. Jak dużo nowych pomysłów potrafi zaproponować Warszawie w zupełnie innej jakości, niż proponuje Hanna Gronkiewicz-Waltz. To będzie naprawdę bardzo ciekawa kampania. Myślę, że Jacek Sasin jeszcze niejednym nas zaskoczy.

Jak ocenia Pan te 4 lata spędzone w opozycyjnych ławach?

Myślę, że dzielnie walczyliśmy. Potrafiliśmy skutecznie nagłaśniać błędne decyzje Hanny Gronkiewicz-Waltz. Potrafiliśmy narzucać swoje tematy. Wierzę, że dzięki naszej aktywności w Radzie Warszawy, Prawo i Sprawiedliwość osiągnie lepszy wynik wyborczy w stolicy niż 4 lata temu. Jeśli nawet Jacek Sasin nie zdobędzie prezydentury, choć mocno w to wierzę, to na pewno poprawimy nasz wynik i będziemy rządzić w większej ilości dzielnic niż do tej pory.

„Opozycja w Warszawie mogłaby stawiać PO poważniejsze wyzwania niż obecnie” – to słowa radnego Szostakowskiego. Zgadza się Pan z tą oceną?

Radny Szostakowski ma prawo do tej oceny. Myślę jednak, że władza w Warszawie mogłaby stawiać sobie większe wyzwania niż robi to ekipa PO i Hanny Gronkiewicz-Waltz. Oni są już zmęczeni tym miastem. Z tego co wiem, ich listy wyborcze będą dokładnie takie same. Nie ma tutaj żadnej rotacji, świeżej krwi. Zawsze podkreślam: Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zarządza Warszawą. Wyręczają ją w tym urzędnicy, nad którymi pani Prezydent już straciła kontrolę. Machina biurokratyczna rozrosła się tak bardzo, że żyje już własnym życiem i produkuje własne dziwne rzeczy. Tych rzeczy będzie już tylko coraz więcej. Jeżeli nie przerwiemy tego, to Warszawa popadnie w poważne tarapaty.

Czy tej świeżej krwi nie wprowadzają do warszawskiej polityki ruchy miejskie? Często wyręczając nawet partyjną opozycję?

Tak jest zawsze. Istnieje nie tylko partyjna opozycja, są jeszcze organizacje społeczne, media lokalne, które prowadzą własną politykę informacyjną i reprezentują dużą siłę. Nie tylko opozycja partyjna może występować przeciwko władzy. Wręcz jest nam na rękę, jako głównej sile opozycyjnej, że ktoś jeszcze atakuje Hannę Gronkiewicz-Waltz i uwiarygadnia nas w tym wszystkim.

Jak Pan ocenia szanse ruchów miejskich w nadchodzących wyborach?

Nie wróżę, żeby drobne ruchy miejskie odniosły jakiś duży sukces w wyborach. Niemniej jednak stanowią ważny element na mapie warszawskiego samorządu.

Wspomniał Pan o kandydatach Platformy. A kiedy poznamy wasze listy wyborcze?

W tym tygodniu nasze listy będą już zatwierdzone. Trwają ostatnie konsultacje. W zasadzie mamy już gotowe listy do rady Warszawy i do Sejmiku. Ostatnie prace trwają nad listami dzielnicowymi. W przyszłym tygodniu powinniśmy je zaprezentować.

Na kogo stawiacie?

Stawiamy na tych samorządowców, którzy się sprawdzili i uzupełniamy ich mocną młodą ekipą nowych ludzi, którzy będą chcieli rzucić Warszawie nowe wyzwania i mają kieszenie oraz głowy pełne pomysłów.

A co z programem wyborczym?

Program będzie ogłoszony niebawem.

Uchyli Pan naszym czytelnikom rąbka tajemnicy?

Nie mogę (śmiech). To nasz kandydat na prezydenta oficjalnie ogłosi program. Naprawdę, będzie w nim bardzo dużo, bardzo ciekawych i niespodziewanych rzeczy.

To może zapytam inaczej. Jakie są najważniejsze wyzwania dla Warszawy na najbliższe 4 lata?

Warszawa musi lepiej zarządzać swoimi finansami. Jako miasto stołeczne nie może narzekać na dochody. Natomiast, musi poprawić sferę wydatkową, która jest fatalnie zarządzana. Inwestycje w Warszawie są drogie, wydatki bieżące są robione niestarannie. Mnóstwo pieniędzy idzie na niepotrzebne rzeczy. Trzeba zmienić priorytety. To musi być miasto dla mieszkańców, a nie kolejnych rekordów inwestycyjnych.

Dziękuję za rozmowę

Źródło zdjęcia: www.warszawskipis.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Ziemkiewicz: Nie przepadam za Warszawą

Poncyljusz: Każdy jest kowalem swojego losu

Republikanin w muszcze

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...