Kongres aktywistów "Miasto Jest Nasze"

Dagmara Woś    2014-09-22 19:32:02

„Czyje jest miasto?” Odpowiedzi na to pytanie poszukiwano wczoraj na specjalnym kongresie zorganizowanym przez stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. W spotkaniu wzięli udział eksperci szeroko rozumianej polityki miejskiej, którzy pomagali uczestnikom przyswajać wiedzę dotyczącą miasta oraz samorządu w formie teoretycznej i warsztatowej.

Kongres rozpoczął się od wystąpień osób związanych z działalnością na rzecz miasta. Opisali pokrótce charakter spotkania i – przechodząc od razu do rzeczy – nakreślili mapę interesariuszy, biorących udział w „grze o miasto”. Jako pierwszy głos zabrał Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. W swoim wystąpieniu podjął próbę odpowiedzi na pytanie dlaczego aktywiści miejscy powinni iść do samorządu, co w kontekście nadchodzących wyborów, jest ważną i aktualną sprawą, skłaniającą także do dyskusji nad przyszłością środowisk aktywistów. Kolejny głos należał do reprezentantki Forum Od-nowa – Agaty Dąbskiej, która nakreśliła zebranym zmiany paradygmatu funkcjonowania samorządu. O kompetencjach rad dzielnic i sensie brania udziału w wyborach opowiadała obecna radna dzielnicy Wilanów i przewodnicząca Klubu Radnych Niezależnych Katarzyna Radzikowska. Problem raczkującego partnerstwa publiczno-prywatnego w polityce mieszkaniowej poruszyła z kolei w ostatnim wystąpieniu Irena Herbst, prezes zarządu Fundacji Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. 

Część drugą – nieco bardziej aktywną i „dynamiczną” - stanowiły warsztaty. Ich uczestnicy (podzieleni na małe grupy) mieli okazję poznać dokładniej wybrane aspekty działalności samorządów, np. w zakresie polityki społecznej, mieszkaniowej czy kulturalnej. Warsztaty zostały podzielone na dwa bloki, prowadzone równolegle. Pierwsze dotyczyły partycypacji oraz procesów aktywizacji mieszkańców. Prowadziła je Maria Środoń – członkini stowarzyszenia Ochocianie i adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Bardzo ciekawie na przykładzie swojej organizacji pokazała proces i bodźce jakie prowadzą do powstania tego typu tworu społecznego. Drugi blok, kierowany przez architekta i urbanistę Macieja Czeredysa, dotyczył związków spółdzielenia i budownictwa komunalnego. Równocześnie odbywały się także zajęcia na temat konfliktu między centrami handlowymi, a handlem lokalnym, którymi kierowała Ewa Zielińska, współzałożycielka „Warszawy Handlowej”. 

Warsztaty "Partycypacja i procesy aktywizacji obywateli", prowadzi Maria Środoń (stowarzyszenie Ochocianie, ISNS UW)

Ostatni blok warsztatów opierał się głównie na kwestiach samorządowych, ale dotknął również bardzo ważnego problemu często pomijanych w dyskursie publicznym seniorów. Warsztaty te poprowadziła Marta Żakowska, redaktor naczelna Magazynu Miasta. Równolegle z nimi toczyły się prowadzone przez członka MJN Michała Sasa warsztaty na temat procedur wyborów samorządowych. W tym bloku odbyły się również prelekcje na temat zmian, jakie samorząd może wprowadzić w edukacji, których moderatorem był adiunkt Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych UW Mikołaj Herbst.

Zdjęcia: Dagmara Woś, Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

DWA BRZEGI: Ruchy miejskie

Ruchy miejskie wspólnie powalczą o dzielnice

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...