Żegnaj Femino!

Rafał Osiński    2014-09-22 07:58:53

Wczoraj wieczorem, po 75 latach, działalność zakończyło warszawskie kino Femina. Pomimo niesprzyjającej pogody, w pożegnalnym happeningu zorganizowanym przez Miasto Jest Nasze uczestniczyło ponad 100 osób. W przeciwieństwie do poprzednich spotkań, tym razem niewiele było polityki, natomiast bardzo dużo wspomnień, emocji i wzruszeń.

Kino Femina powstało w 1938 roku. Mieścił się tu także teatr o tej samej nazwie, który przez kilka miesięcy II wojny światowej, ku pokrzepieniu mieszkańcom stolicy, wystawiał wysokiej klasy widowiska kulturalne. Po wojnie kino zostało ponownie uruchomione w 1958 roku. W połowie lat 90’ Femina została zmodernizowana, rozbudowana i stała się pierwszym warszawskim multipleksem

.

Koniec tego miejsca to dla wielu warszawiaków także koniec pewnej epoki. Pomimo ulewnej pogody i odbywających się równolegle ważnych wydarzeń sportowych, na spotkanie przybyły tłumy. Nie zabrakło zarówno seniorów jak i najmłodszych, którzy przyszli z rodzicami i dziadkami. – Niebo płacze na pożegnanie Feminy! To wymowne! – podkreślali organizatorzy.

Ostatni film, jaki wyświetlono w Kinie Femina to popularne „Miasto 44”. Po seansie główną atrakcją były występy wokalne kabaretu Hola, który powstał specjalnie na tą okazję. Mimo początkowych kłopotów technicznych, młodzi aktorzy ubrani w stroje sprzed kilku dekad zaprezentowali kompozycje z przeszłości, m.in. „Białego Misia” oraz „Już nie ma dzikich plaż” Ireny Santor. Publiczność, niezależnie od wieku, spontanicznie przyłączała się do śpiewów. Rozdawano także chusteczki, by wspólnie z warszawiakami symbolicznie wyrazić żal za miejsce, które przez wiele lat istnienia stało się jedną z wizytówek miasta i z którym teraz przychodzi się pożegnać.

Choć gdzieniegdzie ze strony publiczności padały słowa krytyki pod adresem władz Warszawy, to tym razem polityki było zdecydowanie mniej. Większa niechęć skupiła się wobec sieci sklepów Biedronka, których nowe placówki wyrastają w Warszawie niczym grzyby po deszczu. Wznoszono kartki z hasłami nawiązującymi do tego, by Femina pozostała na swoim miejscu. Wejście do kina zostało obklejone małymi biedronkami, na których niektóre, bardziej krewkie osoby wyładowywały swoją złość. – Precz z Biedronką! – krzyczeli. Choć zamiast złości na ogół dominował raczej żal i smutek, że miejsce, które wielu kojarzy ze swoją młodością, znika z mapy Warszawy. Zapalono również symboliczne znicze przy wejściu.

Cały happening trwał ponad godzinę. Na koniec zgromadzeni mieszkańcy, pod wodzą Jana Śpiewaka z MJN, ustawili się w szeregu, trzymając litery, które utworzyły napis „Biedronko uratuj Feminę”. – Dziękujemy, że przyszliście tak tłumnie, że nie zostaliście przed telewizorami! Dziękujemy, że nieobojętna jest wam kultura! – pozdrowili na pożegnanie organizatorzy.

Data 21 września to symboliczny moment w historii warszawskiej kultury. Wielu warszawiakom pozostaną już tylko ciepłe wspomnienia związane z Feminą. Zamknięcie kina zapewne nie odegra dużego wpływu na wynik nadchodzących wyborów samorządowych, ale z pewnością będzie częstym akcentem w kampanii niektórych organizacji. I słusznie, bowiem pozostaje poczucie, że nie zrobiono wszystkiego, co można było, by zachować to miejsce dla kolejnych pokoleń.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

 

Zobacz także

Koniec Kina Femina

Zwrot w sprawie Feminy?

Biedronka zamiast Feminy? Mieszkańcy protestują

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...