Jacek Sasin: Wolny rynek nie dotyczy kultury

Adam Kielar    2014-09-23 18:57:08

Nie milkną echa niedzielnego zamknięcia Kina Femina. Głos w tej sprawie zabrał na poniedziałkowej konferencji prasowej Jacek Sasin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na urząd Prezydenta Warszawy. Przekazał na ręce Hanny Gronkiewicz-Waltz list otwarty, wzywający do interwencji.

– Spotykamy się z powodu bardzo ważnego i skandalicznego wydarzenia, jakie miało miejsce w Warszawie, czyli zamknięcie kina Femina – rozpoczął swoje wystąpienie poseł PiS. – Była to instytucja kulturalna, która miała jedną z najstarszych tradycji w stolicy, gdyż w różnych formach działała od czasów przedwojennych. Jest bardzo niewiele takich miejsc w Warszawie – podkreślił Sasin.

Poseł złożył na ręce prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz list otwarty, w którym zaapelował o to, aby władze miasta podjęły interwencję i spróbowały przywrócić w miejscu Feminy funkcje kulturalne. – Wstrzymywałem się do ostatniej chwili z działaniem w tej sprawie, gdyż nie chciało nam się wierzyć, że miejscy urzędnicy dopuszczą do sytuacji, w której kino zniknie. Zwłaszcza, że ze strony ratusza często dochodziły sygnały, że być może uda się podjąć jakieś działania w tej kwestii. Niestety, stało się – mówił Jacek Sasin, który zaznaczył też, że ze strony firmy Jeronimo Martins nie było złej woli w tej sprawie, a wręcz przeciwnie. – Nawet pomimo dobrej woli podmiotów komercyjnych, które proponowały miastu bezpłatne użyczenie części tego lokalu na kino studyjne, odpowiedź miasta była negatywna, podobnie konserwatora zabytków, który nie widział możliwości, by takie niewielkie kino mogło istnieć w tym miejscu. Dzisiejszych władz Warszawy tego typu rzeczy, jak zachowanie instytucji kultury z wielkimi tradycjami po prostu nie obchodzą – powiedział Sasin.

List otwarty do Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz

Polityk PiS przekonywał, że władze miasta powinny w tej sprawie wykazać większą inicjatywę. – Miasto mogło podjąć rozmowy z prywatnymi podmiotami, zarówno z właścicielem, jak i najemcą w sprawie zachowania funkcji kulturalnych tego miejsca. Warszawa dysponuje ogromnym budżetem, więc nic nie stało na przeszkodzie, by utworzyć tu miejską instytucję kultury pod nazwą Kino Femina, tak by mogło ono dalej funkcjonować – podkreślił Sasin. Jego zdaniem nie było też przeszkód, by porozumieć się z właścicielem nieruchomości w kwestii najmu tego lokalu przez miasto.

Poseł PiS zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany na urząd prezydenta stolicy, to podejmie działania w tej sprawie. – Podejmę rozmowy zarówno z właścicielem tego lokalu oraz z najemcą. Moim celem będzie odzyskanie przez miasto tego miejsca, tak aby powstała tu miejska instytucja kultury o nazwie Kino Femina, finansowana z pieniędzy publicznych, z zachowaniem tych form działalności, które tam dotychczas miały miejsce. Femina to także świadectwo tragicznych losów Warszawy – zaznaczył kandydat PiS na prezydenta.

Zdaniem Sasina instytucje kultury powinny opierać się prawom wolnego rynku. – Jeśli przykładalibyśmy miarę rynkową do instytucji kultury, to pewnie musielibyśmy zamykać muzea, teatry, gdyż one nie przyciągają zazwyczaj tłumów. Kultura nie jest tą dziedziną życia, która ma rządzić się czysto rynkowymi zasadami – ona nigdy nie będzie zarabiać. Jest czymś, o czym władza publiczna powinna wiedzieć, że jest konieczna i powinna do niej dopłacać – podsumował Sasin.

Po konferencji posłowie Sasin oraz Adam Kwiatkowski (szef sztabu kandydata PiS) udali się do Ratusza złożyć list otwarty na ręce pani Prezydent, jednak jak się okazało, nie było jej w swoim biurze:

Źr. Facebook

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Żegnaj Femino!

Maciej Wąsik: PO straciła kontrolę nad Warszawą

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...