Kto wykona pomnik Pileckiego?

Dagmara Woś    2014-09-25 18:23:04

Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego, zgodnie z planem, ma stanąć w Al. Wojska Polskiego na warszawskim Żoliborzu. Stołeczny ratusz ogłosił konkurs na jego projekt. Wnioski o dopuszczenie do udziału można składać tylko do 30 września. Rozstrzygnięcie w grudniu!

W sierpniu 2013 roku Stowarzyszenie Młodzi dla Polski oraz marka odzieżowa Red is Bad rozpoczęły akcję, dzięki której w Warszawie stanie niebawem pomnik upamiętniający Witolda Pileckiego. Oprócz głównego celu, jakim była oczywiście budowa monumentu, organizatorzy chcieli również przyczynić się do zwiększenia rozpoznawalności rotmistrza i kultywowania jego pamięci. Pragnęli, aby bohater stał się „niedoścignionym wzorem dla młodych Polaków”. Początki inicjatywy nie były łatwe, głównie ze względu na spór o lokalizację. Ostatecznie dzięki współpracy pomiędzy pomysłodawcami akcji, rodziną rotmistrza i warszawskimi politykami udało się w końcu znaleźć miejsce, które satysfakcjonuje wszystkie strony. Po siedmiu miesiącach od rozpoczęcia starań, podjęto decyzję o tym, że pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego stanie w Al. Wojska Polskiego na Żoliborzu.

Warszawski ratusz ogłosił konkurs na budowę pomnika, co jest wynikiem uchwały podjętej jednogłośnie na jednej z marcowych sesji Rady Warszawy. Tylko do wtorku (30 września) można składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie. Wszyscy, którzy to uczynią, będą musieli złożyć swoje propozycje do 28 listopada. Rozstrzygnięcie przewidywane jest około 2 grudnia. W regulaminie konkursu możemy przeczytać, że „Uczestnikiem może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej oraz podmioty występujące wspólnie, o ile spełniają warunki określone w ustawie Prawo zamówień publicznych”. Każdy uczestnik może złożyć tylko jeden wniosek o dopuszczenie do konkursu i tylko jeden pomysł. Praca konkursowa musi spełniać szereg wymagań określonych w art. 22 ust. 1 Ustawy Prawo zamówień publicznych. Ponadto przynajmniej jeden z autorów projektu musi się legitymować dyplomem wyższej uczelni w zakresie uprawnianym do wykonywania zawodu artysty plastyka i architekta. Wymagane jest także doświadczenie w wykonywaniu tego typu przedsięwzięć. W razie wygrania konkursu zwycięscy muszą też „dysponować osobami”, które mają wiedzę i uprawnienia nieodzowne przy sporządzaniu pełnej dokumentacji projektowej.

Prace oceni Sąd Konkursowy, któremu przewodniczyć będzie dyrektor Biura Architektury i Planowania – Marek Mikos. Sąd zaopiniuje każdą pracę w trzech kategoriach: idei (czytelność ideowa upamiętnienia, wielowartościowość i głębia przekazu), formy (atrakcyjność formy plastycznej, sposób nawiązania do otoczenia, ukształtowanie przestrzeni publicznej, trwałość i odporność na eksploatację w wielkomiejskich warunkach) oraz ekonomii (umiejętność dostosowania siły wyrazu do wykorzystanych środków). Zwycięska koncepcja otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 70 tyś zł oraz „zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu realizacyjnego upamiętnienia”.

Pełny regulamin i wszystkie dokumenty potrzebne do złożenia wniosku znajdują się na stronie Urzędu Miasta.

 

Źródło zdjęcia: wikipedia.org, PD-Polish

Źródła: um.warszawa.pl, politykawarszawska.pl, isap.sejm.gov.pl

 

Zobacz także:

Pomnik Pileckiego stanie na Żoliborzu

Jest zgoda ws. lokalizacji pomnika rtm. Pileckiego

Młodzi chcą Pileckiego w Warszawie

Pomnik Rotmistrza musi poczekać

Pomnik zawieszony

Pomnikowa polityka

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...