Przegrane referendum Platformy

Błażej Poboży    2013-06-18 11:41:23

Referendum jeszcze się nie odbyło, a Hanna Gronkiewicz-Waltz już je prawie przegrała. Trochę na własne życzenie, a trochę ze względu na istotne błędy swoich doradców ds. wizerunku i specjalistów od marketingu politycznego. Taką tezę stawia w swoim komentarzu Redaktor Naczelny „Polityki Warszawskiej” – dr Błażej Poboży. Oto jego analiza.

Gdy nieco ponad miesiąc temu burmistrz Ursynowa Piotr Guział w wywiadzie dla naszego portalu zagroził pani prezydent zbiórką podpisów pod wnioskiem o jej odwołanie, został zlekceważony. Strategia PO polegała na niepodejmowaniu dialogu z niepokornym burmistrzem, deprecjonowaniu stojącej za nim koalicji dzielnicowych komitetów i przekonaniu, że organizatorom nie uda się zebrać wymaganych prawem podpisów. Dzięki wydatnej pomocy samej pani prezydent, która do obiektywnych kłopotów związanych z opóźnieniami przy budowie metra, podwyżkami cen biletów i codziennymi korkami dołożyła ostatnio kilka ewidentnych „wpadek”, po kilkunastu dniach zebrano niezbędne podpisy, akcję wsparły niemal wszystkie opozycyjne partie polityczne, a lider WWS stał się najczęściej eksponowanym w mediach stołecznym politykiem.

Współpracownicy Hanny Gronkiewicz-Waltz postanowili więc natychmiast zmienić strategię i ruszyli do spontanicznej ofensywy. W jednym tylko tygodniu pani prezydent odwiedziła kilka stacji radiowych i telewizyjnych, udzieliła kilku wywiadów, uczestniczyła w nadzwyczajnej sesji Rady m. st. Warszawy, a na specjalnie zwołanej konferencji prasowej osobiście zaangażowała się w rozwiązanie kryzysu śmieciowego, który zresztą sprokurowali podlegli jej urzędnicy. Postanowiono także przenieść na grunt lokalny kilka przetestowanych przez premiera rozwiązań ze szczebla ogólnokrajowego. Wzorem Donalda Tuska, wiceprzewodnicząca partii wymieniła zderzak (dymisja wiceprezydenta Kochaniaka) i postawiła na lepszy PR oraz organizację zaplecza (nominacja Jarosława Dąbrowskiego).

Wszystkie te działania, choć medialnie atrakcyjne, podejmowano w oderwaniu od najważniejszego wydarzenia, które determinuje i determinować będzie stołeczną politykę przez najbliższe kilka miesięcy tj. referendum. To, że do niego dojdzie jest już pewne. Pewne jest także to, że niezależnie od jego wyniku urzędująca prezydent zwyczajnie je „przegra”. Platforma, a ściślej Hanna Gronkiewicz-Waltz przespała kluczowy moment i ma teraz poważny problem. Z punktu widzenia prezydent stolicy najprostszym rozwiązaniem byłoby wezwanie, aby jej zwolennicy nie poszli do urn. Zmniejszenie frekwencji sprawi, że referendum nie będzie wiążące (wymagana frekwencja to 3/5 głosujących w ostatnich wyborach), a urzędująca prezydent nie straci stanowiska. Wizerunkowo będzie to jednak katastrofa PO i HGW – do urn pójdą zadeklarowani przeciwnicy prezydent Warszawy, przez co wynik będzie dla niej miażdżący. Hanna Gronkiewicz-Waltz ocali stanowisko, ale zniszczy swą reputację. Drugim rozwiązaniem byłyby działania mobilizujące elektorat PO do udziału w referendum. Wówczas na pewno przewaga przeciwników będzie mniejsza ale wzrośnie frekwencja. Wyższa frekwencja to z kolei wiążące referendum i realna możliwość odwołania pani prezydent ze stanowiska. W obydwu przypadkach prezydent „przegrywa”.

Ta refleksja dotarła już chyba do stołecznej Platformy, o czym świadczą nerwowe działania polityków i urzędników partii Donalda Tuska. A nerwy jak wiadomo nie sprzyjają podejmowaniu racjonalnych decyzji politycznych. I tak, choć nawet na naszych łamach stołeczni politolodzy przestrzegali przed niebezpieczeństwem bipolaryzacji, która wzmocniłaby zainteresowanie wyborców referendum i wypromowałoby jego organizatorów, politycy PO wpadli w pułapkę zastawioną przez WWS. Zamiast skupić się na ocieplaniu wizerunku urzędującej prezydent, wskazywać pozytywne aspekty jej działalności i przede wszystkim przystąpić do konkretnych działań na rzecz poprawy warunków życia warszawiaków (kampania pozytywna), politycy PO postanowili uderzyć w organizatorów referendum. Główny atak prowadzony za pośrednictwem partyjnej młodzieżówki i aktywnych w mediach społecznościowych polityków i urzędników Platformy skierowany jest personalnie w osobę burmistrza Guziała. Liderowi WWS wyrzuca się polityczną przeszłość w SLD i co szczególnie eksponuje się na Twitterze, odebrane dwa lata temu prawo jazdy (kampania negatywna).

Jeszcze większym wizerunkowym samobójem jest jednak informacja o możliwości wyznaczenia komisarza w stolicy w razie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Nie dość, że nie rozstrzygnięty jest jeszcze spór prawny, czy stolicy rzeczywiście grozi taki wariant, to Platforma, o czym donosiły wczorajsze gazety, już nieoficjalnie zdecydowała, że będzie nim Małgorzata Kidawa Błońska. Nie trzeba być specjalistą z zakresu marketingu i doradztwa politycznego, by wskazać że takie działanie tylko utrwala negatywny obraz rządzącej PO, która wygląda jakby sama pogodziła się już z odejściem, w ten lub inny sposób, wiceprzewodniczącej partii.

Lista błędów, które niezależnie od indywidualnych wpadek pani prezydent popełnili jej doradcy jest wręcz zdumiewająca, zwłaszcza w zestawieniu z powszechnym niemal przekonaniem, że jedną z najmocniejszych stron Platformy zawsze był dobry PR i wszystko co z nim związane. Jeśli na stołeczny odcinek premier Tusk nie rzuci swoich najlepszych specjalistów, Platformie grozi prestiżowa porażka, której konsekwencje będą odczuwalne nie tylko w stołecznym ratuszu. Na razie referendum przegrali doradcy pani prezydent. Ona dopiero wychodzi na polityczny ring. 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...