PiS „sprawdzi” PO ws. „Czterech Śpiących”

Adam Kielar    2014-09-25 07:58:38

Jak dowiedziała się „Polityka Warszawska”, warszawscy radni Prawa i Sprawiedliwości złożą dziś projekt uchwały, w myśl której kontrowersyjny pomnik Braterstwa Broni miałby już nigdy nie wrócić na pl. Wileński. Przypomnijmy, że do powrotu monumentu po zakończeniu budowy II linii metra zobowiązuje uchwała rady miasta przyjęta głosami PO i SLD.

Jak zapowiada wiceprzewodnicząca Rady Warszawy, Olga Johann (PiS) uchwała ma szanse na przyjęcie. W rozmowie z „Polityką Warszawską” radna przekonuje, że projekt nie ma negatywnego wydźwięku. – W naszym projekcie jest mowa o tym, by z obecnych przepisów wycofać punkt, mówiący o przywróceniu pomnika na jego dotychczasowe miejsce – przekonuje radna. Dodaje również, że ma nadzieję, że uchwała radnych PiS przyczyni się do ponownej dyskusji na ten temat. – Liczymy na ponowne otwarcie dyskusji na temat tego, co zrobić z pomnikiem. Nasz projekt w żadnym wypadku nie jest agresywny. Jest on skutkiem licznych protestów przeciwko temu pomnikowi. Naszym zdaniem należałoby się jeszcze raz zastanowić, co z nim zrobić – mówi. Radna Johann przyznaje także, że uchwała specjalnie jest napisana łagodnym językiem, tak by miała szanse zostać przegłosowana.

Zdaniem wiceprzewodniczącej Rady, Platforma Obywatelska musi się w tej kwestii zdecydować. Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia w sprawie pomnika głos w zażartej dyskusji twitterowej zabierał przewodniczący klubu PO w Radzie Miasta. – Jarosław Szostakowski głosował za powrotem Pomnika Czterech Śpiących na plac Wileński. Trzy lata później ten sam Jarosław Szostakowski cieszy się, że tego samego pomnika tymczasowo nie ma. Ten sam Jarosław Szostakowski nie chce wziąć udziału w zmianie uchwały, tak by tego pomnika nie przywracać wcale. Rzadki przykład siedzenia okrakiem na barykadzie – pisał w swoim tekście Paweł Krulikowski. W podobnym tonie wypowiedziała się także radna Johann. – Czas by Platforma się zdecydowała. Albo w te, albo we wte. Prawo i Sprawiedliwość mówi Platformie "sprawdzam" – podkreśliła radna.

Przypomnijmy również, że kilka tygodni temu w sprawie pomnika powstał list otwarty którego sygnatariusze wezwali, by "Czterej Śpiący" nie wrócili na swoje dotychczasowe miejsce. Wśród osób, które nie zgadzają się na ponowne postawienie monumentu znaleźli się m.in. prof. Witold Kieżun, prof. Ryszard Bugaj oraz była minister kultury Joanna Wnuk–Nazarowa. Artystów reprezentują zaś Kazik Staszewski, Adam Ferency, Edward Dwurnik, Redbad Klynstra, Jan Krzysztof Kelus, Antonina Krzysztoń i Paweł Kukiz, a dziennikarzy: Bronisław Wildstein, Marcin Meller, Piotr Skwieciński, Piotr Zaremba, Marek Magierowski i Robert Mazurek.

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Zobacz także:

Jacek Sasin: Wolny rynek nie dotyczy kultury

Maciej Wąsik: PO straciła kontrolę nad Warszawą

Protestują przeciwko „czterem śpiącym”

Przedwyborczy cud niepamięci

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...