Rada Warszawy pod znakiem Radiowa

Polityka Warszawska    2014-09-26 07:58:53

Ostatnie wrześniowe posiedzenie Rady Warszawy z pewnością nie należało do spokojnych. Znaczną część prawie dziewięciogodzinnych obrad pochłonęły burzliwe obrady nad problemem składowiska odpadów i kompostowni Bielany-Radiowo. Sprawa ta przesłoniła również podnoszony przez PiS pomysł na podjęcie uchwały o usunięciu pomnika „czterech śpiących”. Emocje momentami rzeczywiście sięgały zenitu.

Śmieciowy briefing

Tuż przed rozpoczęciem XCI sesji Rady Warszawy, Sojusz Lewicy Demokratycznej wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia „Czyste Radiowo” zorganizował briefing prasowy. Ogłoszono na nim, iż partia zamierza złożyć pod obrady wniosek „o zamknięcie uciążliwego dla warszawiaków składowiska odpadów i kompostowni  Bielany-Radiowo”. – Sprawa zamknięcia Radiowa będzie jednym z priorytetów dotyczących ochrony środowiska i jedną z pierwszych decyzji, które podejmę jako prezydent Warszawy – mówił Sebastian Wierzbicki.

W uzasadnieniu projektu uchwały można przeczytać, że „ z uwagi na skalę problemu  oraz zagrożenia (…) jakie niesie za sobą dalsze funkcjonowanie kompostowni i składowiska odpadów Radiowo, projektodawcy nie mogą zgodzić się ze stanowiskiem wyrażonym przez zarząd MPO, dotyczący ww. składowiska odpadów Radiowo z dniem 31 grudnia 2016 r.” Mocno podkreślono fakt, że wysypisko leży w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, a instalacje funkcjonują na terenie objętym programem Natura 2000. Autorzy projektu odwołali się również do ustaleń związanych z zakończeniem działalności Radiowa z końcem 2014r. i przekształcenia „górki śmieciowej” w stok narciarski. „Dla projektodawców niezrozumiałym jest działanie marszałka województwa mazowieckiego (…), który w 2012 r., zdecydował, że składowisko Radiowo działać będzie do 2016 r., przy zwiększonym limicie przyjmowanych do przestarzałej kompostowni odpadów(…)”.

Wniosek Sojuszu Lewicy Demokratycznej, stworzony we współpracy z przedstawicielami Stowarzyszenia „Czyste Radiowo” nie zyskał poparcia Rady Warszawy i w całości został przez nią odrzucony.

Emocjonalnie o Radiowie

Już na początku obrad bez głosu sprzeciwu przyjęto wniosek, by sprawą wysypiska zająć się w pierwszej kolejności. Na tym jednak zgoda między radnymi się skończyła. Politycy PiS i SLD ramię w ramię zarzucali rządzącej PO, iż ignoruje problem coraz większego smrodu oraz zanieczyszczenia gruntów w okolicach wysypiska.

Na początku omówienia tego punktu dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego, Renata Tomusiak zapowiedziała, że do końca 2016 roku wysypisko zostanie definitywnie zamknięte. Dodała jednocześnie, że już od 2012 roku nie można tam składować odpadów zmieszanych. – Odpady, które tam są składowane, spełniają wymogi środowiskowe – mówiła. – Podejmujemy działania, by zmniejszyć wszelkie uciążliwości. Zbudowaliśmy halę rozładunkową, mamy umowę z Politechniką Warszawską na pomiary stanu powietrza. Dodatkowo został zakupiony już grunt w Zielonce pod budowę nowego składowiska – opowiadała Tomusiak.  

Wystąpienie spotkało się z ostrą ripostą ze strony radnych SLD i PiS. – Jak można mówić o zmniejszaniu uciążliwości, gdy ostatnimi czasu liczba śmieciarek wzrosła 2-3- krotnie – stwierdził Andrzej Golimont (SLD).  Gdy MPO wygrywało przetarg, specyfikacja istotnych warunków zamówienia sformułowana była wbrew interesowi mieszkańców – zarzucał radny.

Ważnym głosem w dyskusji było wystąpienie wiceburmistrza Bielan, Grzegorza Pietruczuka. –  Nawet jeśli zakończona zostanie działalność wysypiska, to wójt Starych Babic może oddać tereny komukolwiek – mówił. Dodał również, że nowa technologia spalania stanowi większe obciążenie dla otoczenia niż poprzednia, rzekomo mniej nowoczesna. Prezentował dokumenty spisane w Urzędzie Marszałkowskim, z których wynikało, że jeśli określony parametr (np. wysokość góry) został przekroczony, to po stwierdzeniu takiego stanu podnoszono limity, zamiast wyciągnąć konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za taki stan rzeczy.

Gdy głos oddany został przybyłym na sesję warszawiakom, zaprezentowano film ukazujący skalę problemu. – Jedno się tylko zmieniło. Po 50 latach ustawiono płot wokół wysypiska, byśmy nie mogli widzieć, co tam się dzieje – mówił jeden z mieszkańców. – Kpiną jest ekopatrol, który sprawdza odorowość, wtedy, gdy akurat wiatr nie nawiewa smrodu – dodawali. Zarzucano niechęć władz do rozmowy, wskazywano, że podniesiono przepustowość do 300 tys. ton rocznie. Udowadniano także, że likwidacja wysypiska w 2016 roku w ogóle nie rozwiąże problemu, gdyż te w największym stopniu powodowane są przez kompostownię, która ma pozwolenie na działalność do 2018 roku.

Sprawa Radiowa okazała się absolutnym numerem jeden wczorajszych obrad. W porównaniu do emocji, jakie wzbudził owy problem, wniosek radnych PiS o zalegalizowanie sytuacji likwidacji pomnika "czterech śpiących" przeszedł nieco bez echa. Tu solidarnie "przeciw" opowiadały się PO i SLD. Wiceprzewodniczący rady Sebastian Wierzbicki zarzucił wnioskodawcom, że nie słuchają opinii mieszkańców. Formułowano także zarzuty o tym, iż nie było czasu na zapoznanie się z uchwałą. Wskazano istotne braki we wniosku w postaci opinii skarbnika i radców prawnych. 

Tekst: Dagmara Woś, Rafał Osiński

Zdjęcia: Dagmara Woś

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...