Chcesz taniej wykupić mieszkanie? Zapomnij

Jan Kunert    2014-09-27 08:09:08

Dla Warszawiaków, którzy chcą wykupić mieszkania z bonifikatą, mamy dwie wiadomości: złą i… złą. Pierwsza jest taka, że w całej stolicy wykup został wstrzymany. A druga, że nikt nie wie, kiedy to się zmieni.

Powyższy scenariusz jest wynikiem wyroków – najpierw Wojewódzkiego, a następnie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uzasadnienie tego drugiego, choć zapadł w połowie czerwca br., dopiero teraz ujrzało światło dzienne. Uchyla on część uchwały Rady Warszawy z grudnia 2011 (nr XXIX/615/2011). Wtedy to stołeczni radni zmienili zasady wykupu lokali od miasta (m.in. uzależnili to od sytuacji majątkowej lokatorów), a także znieśli wyjątkowo korzystne dla najemców bonifikaty, sięgające nawet 90 procent. – To było bardzo burzliwe posiedzenie – wspomina radny Marcin Rzońca. – Starły się dwie koncepcje: jedna, żeby bonifikaty zostały na starym poziomie, druga, że nikt nie powinien mieć żadnych zniżek. To, że NSA uchyliło w części tę uchwałę, świadczy o tym, że ratusz był znowu do tej reformy nieprzygotowany i to co zaproponował nie do końca trzymało się kupy – stwierdza. 

Mieszkańcy idą do sądu

Po przyjęciu tej uchwały przez Radę Miasta, część Warszawiaków zaskarżyło ją do WSA. Ich punkt widzenia podzieliła wówczas Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz i dołączyła do tego postępowania. Po przeciwnej stronie był warszawski Ratusz. – Nie zgadzamy się z postawionymi zarzutami. Urząd Miasta przygotowuje na nie odpowiedź – mówił wówczas „Polityce Warszawskiej” jego rzecznik, Bartosz Milczarczyk.

WSA (I SA/Wa 60/13) przyznał jednak rację mieszkańcom, co następnie potwierdził prawomocnie NSA (I OSK 298/14). W wyniku obu tych wyroków zostało przesądzone, że pierwszeństwo nabycia mieszkania komunalnego przysługuje najemcy lokalu na czas nieokreślony komentuje Kamila Dołowska, Dyrektor Zespołu Prawa Cywilnego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie można było zatem w uchwale formułować dodatkowych warunków, które wyłączałyby pierwszeństwo tylko niektórych najemców. Po drugie, bonifikaty od ceny sprzedaży mieszkań, mogą być udzielane w drodze jednostkowej uchwały Rady m.st. Warszawy, odnoszącej się do konkretnego budynku, a nie w sposób generalny, obejmujący wszystkie budynki będące własnością miasta wyjaśnia.

Nikt nie wie co dalej

Informacji zasięgnęliśmy także w Urzędzie Dzielnicy Bielany. – Tak, wstrzymujemy wykup. Nie wiem kiedy, to się zmieni. Czekamy na nową uchwałę – mówi jedna z urzędniczek. Podobnie na Woli. – Na razie nie mamy podstaw prawnych, aby udzielać bonifikat. Tak jest w całej Warszawie – słyszymy w słuchawce. Co na to warszawski ratusz? – Najpierw konieczna jest szczegółowa analiza, przygotowanego przez sąd uzasadnienia – zastrzega Tomasz Kunert z Centrum Komunikacji Społecznej. – Dopiero potem będą możliwe prace nad modyfikacją uchwały Rady Miasta, bądź uchwalenie zupełnie nowego aktu prawa miejscowego – mówi. Choć dat nie podaje, wydaje się, że z powodu listopadowych wyborów samorządowych, jakiekolwiek prace ruszą dopiero na początku przyszłego roku.

Opozycja krytykuje i nawołuje do debaty

– Wyrok wystawia fatalne świadectwo służbom biurokratycznym Hanny Gronkiewicz Waltz i jej prawnikom – komentuje dla „Polityki Warszawskiej” Maciej Wąsik, lider warszawskiego klubu Prawa i Sprawiedliwości. – Jednak cieszę się, że ta uchwała została podważona, bo można wrócić do debaty o nowych zasadach wykupu mieszkań właśnie teraz, przy okazji wyborów samorządowych. Jestem za tym, żeby przeprowadzić w Warszawie program uwłaszczenia mieszkańców. Trzeba wrócić do wysokich bonifikat, dzięki którym Warszawiacy mogli by wykupić mieszkanie, w którym rodziny, często pokolenia, mieszkają od powiedzmy pięćdziesięciu lat, za 10 procent ich wartości – namawia radny.

Do szybkiego i sprawnego działania nawołuje również Rzońca. Trzeba się tym pilnie zająć, bo stan zawieszenia jest złym stanem mówi radny. Ja w odpowiedzi na swoją interpelację dowiedziałem się, że są przygotowywane nowe regulacje. Tymczasem mija kolejny miesiąc i nic się nie dzieje. Trwa swoisty pat. To zadziwiające, że Ratusz tak ewidentnie prostą sprawę, jak wykup mieszkań komunalnych, nie jest w stanie przeprowadzić zgodnie z literą prawa stwierdza.

 

Zdjęcie: Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Erbel: Polityka mieszkaniowa priorytetem

Miasto Jest Nasze przeciw drogim mieszkaniom

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...