Bitwa o handel

Bartłomiej Kozek    2014-09-28 08:02:00

Czy rozprzestrzenianie się sieci Biedronka w centrum miasta rozpocznie dyskusję na temat tego, jakiego handlu potrzebuje Warszawa? Kampania wyborcza może temu sprzyjać.

Choć na pierwszy rzut oka temat handlu (zarówno tego uprawianego w sklepach, na ulicach czy targowiskach) nie wygląda dziś na kwestie rozpalającą emocje, to jednak nie zawsze tak było.

Powrót do przeszłości?

Wystarczy wspomnieć lato roku 2009, kiedy to Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała się na likwidację Kupieckich Domów Towarowych, zajmujących teren placu Defilad. Ostry opór kupców wstrząsnął politycznym sezonem ogórkowym – nie tylko na warszawskiej scenie politycznej.

Uzasadnieniem dla tego kroku miało być m.in. przygotowanie przestrzeni pod planowane na tym terenie inwestycje, mające uporządkować okolice Pałacu Kultury i Nauki. Minęły lata, a na terenie tym nadal – zamiast Muzeum Sztuki Nowoczesnej – króluje prowizorka.

Wkrótce potem na celowniku znalazł się handel uliczny. Straż Miejska rozpoczęła walkę z zajmującymi chodniki handlarzami, na których niezbyt przychylnym okiem patrzyli również pracujący na targowiskach, płacący tam opłaty targowe.

Nieco wcześniej duże kontrowersje – z demonstracją pod bazarem i podpisaną przez kilka tysięcy osób petycją – wzbudziły pomysły okrojenia Bazaru Banacha. Choć na parterze planowanych tam budynków mieszkalnych zaplanowano przestrzenie handlowe kupcy przekonywali, że czynsze będą dla nich za wysokie. Nastroje były bojowe, a argumenty bardzo różne – od ochrony miejsc pracy po odwoływanie się do… pamięci o krwawych wydarzeniach II wojny światowej.

Z nieco nowszych wydarzeń warto przypomnieć o sprawie kupców z przejścia podziemnego przy Dworcu Centralnym z roku 2012. Spółka wynajmująca przestrzeń od miasta, drastycznie podniosła im czynsze, co doprowadziło do okupacji dotychczas zajmowanych przez nich sklepów.

Zgrzebna teraźniejszość

Wszystkie te sprawy pokazują zachodzące w Warszawie zmiany w handlu, oceniane w różny sposób w zależności od przekonań.

Dla jednych zmiana asortymentu, oferowanego w okolicach Dworca Centralnego, uznana będzie za przejaw cywilizowania się tamtejszej okolicy. Dla innych zaś za przejaw gentryfikacji, ograniczający podróżnym dostęp do tanich posiłków i zmieniający podziemną przestrzeń w przedłużenie Złotych Tarasów. Część z nas uzna gonienie ulicznych kupców za przywracanie porządku czy walkę z nieuczciwą konkurencją. Część za ograniczanie możliwości zarobkowych ludzi, znajdujących się nierzadko w trudnej sytuacji materialnej.

Jak do kwestii tej podchodzi miasto? Obecnej ekipie należy oddać, że stworzyła specjalną podstronę, na której umieściła informację o stołecznych targowiskach. Wprowadziła również – jako alternatywę dla nielegalnego handlu ulicznego – bazary jednodniowe. 

Sęk w tym, że nader skromną stronę nie jest łatwo znaleźć na witrynie Urzędu Miasta. Brak jej również elementów społecznościowych (takich jak łączenie producentów ze sprzedawcami) oraz informacyjnych. Dowiemy się z niej jedynie o godzinach otwarcia i poznamy niedługą, bo liczącą 12 pozycji w 9 dzielnicach listę targów jednodniowych. Nie otrzymamy za to informacji umożliwiających np. porównywanie cen na poszczególnych bazarach. 

Choć strona wisi w sieci od paru lat, nie przeszła jak do tej pory większego liftingu czy znaczącego poszerzenia funkcjonalności. W sytuacji, gdy galerie handlowe oferują interaktywne strony internetowe czy aplikacje mobilne, dbałość miasta o atrakcyjność targowisk w cyfrowym świecie wydaje się nader skromna.

Nic więc dziwnego, że drobny handel w Warszawie próbuje radzić sobie sam. Dobrym tego przykładem jest wspólny profil na Facebooku, jaki założyli handlarze z mokotowskiej ulicy Odyńca. Choć ostatnimi czasy jego aktywność przygasła, nadal stawia sobie za cel informowanie o nowych miejscach na mapie ulicy czy promocjach w poszczególnych sklepach i punktach usługowych.

Mapa planowanych w Śródmieściu sklepów sieci Biedronka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomysły na przyszłość

Co można zrobić dla zachowania różnorodnych form handlu w stolicy? Pomysłów nie brakuje i wypływają one z najróżniejszych stron. Na niedawnej konferencji prasowej Sojusz Lewicy Demokratycznej, stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska oraz Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości apelowały o zniesienie opłat handlowych jako archaicznego przeżytku, wprowadzającego nierówność szans między kupcami.

Artystka Aleksandra Wasilkowska poszła z kolei w inną stronę, usiłując za pomocą projektu Bazaromat zapewnić jednocześnie przestrzeń legalnego handlu ulicznego, jak i poprawić miejską estetykę. Jej zdaniem rozwiązaniem miejskich bolączek byłyby wysuwane z ziemi, ujednolicone estetycznie stoiska handlowe.

Kosmiczny pomysł? Co do formy – być może, co do treści – niekoniecznie. Jednolity standard stoisk jest bowiem czymś oczywistym m.in. na słynnym paryskim targu bukinistów. Mógłby również sprawić, że przestalibyśmy kojarzyć drobny handel ze zgrzebnością rodem ze szczęk z okresu transformacji, a zaczęli go uznawać za oczywisty element miejskiego krajobrazu.

Temat kampanii?

Czy temat handlu pojawi się w jesiennej kampanii samorządowej? Na chwilę obecną nie znajduje się on w centrum uwagi ustawiających się w blokach startowych komitetów wyborczych. Większych dyskusji – poza środowiskiem miejskich aktywistów – nie wzbudził choćby raport firmy Aecom, zlecony przez stołeczny ratusz, sugerujący, że Warszawie przydałoby się jeszcze 17 nowych galerii wielkopowierzchniowych.

Jeśli jednak w najbliższych tygodniach obserwować będziemy dalszą ekspansję Biedronek, ujawniane będą kolejne pomysły na galerie handlowe albo media odkryją, że kolejna ważna, miejska ulica zamienia się w siedlisko banków, polityczna pokusa, by wrzucić temat do debaty publicznej będzie rosła. Podobnie jak i oczekiwania, że ratusz odpowie na pytanie o to, czy zamierza stosować się do sugestii, zawartych w raporcie sporządzonym przez Aecom.

Fot. Autor (1), http://www.facebook.com/miastojestnasze (2)

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawa traci przedsiębiorców

Komornik przejmie Różyca

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...