Joanna Erbel: Społecznicy szybko się uczą

Jacek Baliński    2014-09-29 07:59:39

W niedzielny wieczór w klubokawiarni Chłodna 25 odbyło się drugie wydarzenie z cyklu spotkań z kandydatami na prezydenta Warszawy. Tym razem na pytania Jana Fusieckiego i Bogumiła Kolmasiaka przez blisko dwie godziny odpowiadała startująca z ramienia Partii Zielonych Joanna Erbel.

Przedstawiona jako osoba „o bardzo ciekawym programie i dobrze czująca się w debatach miejskich” Joanna Erbel rozpoczęła od wyjaśnienia obecnej sytuacji ruchów społecznych. – Nie gramy przeciwko sobie, zawarliśmy swego rodzaju pakt o nieagresji. Jan Śpiewak (Miasto Jest Nasze), pomimo tego że oficjalnie mnie nie popiera, ostatnio zadeklarował, że zagłosuje na mnie – tłumaczyła. Szybko też zarzuciła środowisku Hanny Gronkiewicz-Waltz chęć przekonania mieszkańców, że jej kandydatura jest niepotrzebna i przejęcie części jej postulatów. – Przed wyborami nagle okazuje się, że obecna pani prezydent jeździ na rowerze, a ścieżek rowerowych jest więcej i są bardziej czerwone niż wcześniej – komentowała. Zauważyła, że dotychczasowe sondaże wydają się korzystne dla PO, ale są również oznaką tego, że PiS „odpuścił” sobie Warszawę. Zapowiedziała przy tym dużą akcję pro-frekwencyjną.

Skrupulatnie dbająca o feminizację języka kandydatka Zielonych dogryzła także Piotrowi Guziałowi, wypominając, że jedynymi punktami jego programu są: „HGW musi odejść” i „Guział na prezydenta”. Na zarzuty o brak doświadczenia menadżerskiego i samorządowego, odparła: – Panuje przekonanie, że gdy kandyduje się z list dużej partii, wtedy w magiczny sposób nabywa się kompetencje. Społecznicy natomiast szybko się uczą i mają pokaźne zaplecze eksperckie – przekonywała. Nie obyło się bez wytknięcia obecnym władzom nieskutecznej polityki mieszkaniowej oraz niegospodarności i nieodpowiedniego wydawania środków budżetowych. Za przykład posłużyły – z jednej strony wyłożenie 5 mln zł na kawiarnię Plażową, a z drugiej – brak 140 tys. zł na remont lokalu przy Kawęczyńskiej, gdzie miało powstać centrum aktywności lokalnej. Erbel, opowiadająca się za uprzywilejowaniem komunikacji miejskiej, skrytykowała również chybione projekty transportowe, takie jak wytyczenie trzech pasów ruchu przy jednoczesnej budowie linii tramwajowej na ul. Światowida czy planowany Most Krasińskiego.

Gorzkich słów Erbel nie szczędziła również fontannie multimedialnej na Nowym Mieście. – Oczywiście, ludzie przyjeżdżają tutaj z całego miasta, ale czy to nie dlatego, że w ich najbliższej okolicy brakuje miejsc, gdzie mogliby wyjść na spacer lub pobawić się z dzieckiem? – pytała retorycznie. Kandydatka Zielonych zapewniała, że chce, by Warszawa była „miastem do życia”, a nie „miastem-bombonierką” czy „miastem, w którym stacje metra projektuje się jak w Dubaju”. – Jestem za większą decentralizacją. Ludzie powinni mieć dostęp do informacji i uczestniczyć w życiu politycznym – postulowała. Zapytana o reprywatyzację, Erbel wielopłaszczyznowo potraktowała problem i skrytykowała obecne władze za brak troski o dobro wspólne oraz zapowiedziała dążenie do uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej.

Po części oficjalnej, która była właściwie godzinnym monologiem członkini Kongresu Ruchów Miejskich, okazjonalnie przerywanym przez Fusieckiego i Kolmasiaka, do głosu doszła dwudziestokilkuosobowa publiczność. Przy okazji modnego ostatnio tematu Biedronki, Erbel opowiedziała się za ochroną lokalnych sklepów i targowisk. Padły też chociażby deklaracje o wykorzystaniu pustostanów czy ulepszenia Straży Miejskiej oraz obietnice dbałości o estetykę przestrzeni publicznej i przywrócenie urzędu naczelnego architekta Warszawy.

Żegnana brawami, kandydatka Zielonych zdawała się wywrzeć korzystne wrażenie na słuchaczach. Długie, rzeczowe wypowiedzi znamionowały bardzo dobrą znajomość miasta oraz jego problemów i potrzeb mieszkańców. Czy to wystarczy do osiągnięcia lepszego wyniku niż 2,1% w lipcowym sondażu? Odpowiedź już 16 listopada.

 

Zdjęcia: Jacek Baliński (Polityka Warszawska)

Zobacz także:

Piotr Guział: Czasem czuję się jak Rocky

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...