Stołeczne odliczanie

Paweł Krulikowski    2013-06-18 17:55:51

Moda na liczniki w Warszawie zapanowała już jakiś czas temu, kiedy to Profesor Leszek Balcerowicz postanowił monitorować stale rosnący pod rządami Platformy dług publiczny oraz informować o jego wysokości wszystkich Warszawiaków. Tym razem, dzięki uprzejmości Stronnictwa Demokratycznego, mieszkańcy stolicy będą mogli zapoznać się ze stanem zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz.

„Licznik obywatelskości”, jak określiła go wiceprzewodnicząca SD Katarzyna Munio, zawisł nad siedzibą partii na Chmielnej 9. Zaprezentowano go uroczyście na konferencji prasowej, zaś członkowie Stronnictwa tłumaczyli swoje elektroniczne i polityczne zaangażowanie w sprawę odwołania prezydent miasta. – Stronnictwo Demokratyczne czynnie włączyło się w akcję zbierania podpisów, gdyż od wielu lat krytykujemy działania Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie – mówiła przewodnicząca. Wymieniła również kilka zarzutów, skierowanych w stronę władz miasta. Brak zaplecza eksperckiego, propagandowe zamiatania pod dywan istotnych spraw, czy powoływanie na ważne stanowiska osób niedoświadczonych, jak jej zdaniem Jarosław Dąbrowski.

Stronnictwo Demokratyczne przekazało również kolejne 5 tysięcy podpisów, zebranych przez siebie i pogratulowało Warszawskiej Wspólnocie Samorządowej sprawnie prowadzonej akcji. Obecni na konferencji przedstawiciele WWS stwierdzili, iż są już niezwykle blisko zebrania całej potrzebnej liczby podpisów. Będą jednak działać dalej, celem zmuszenia Hanny Gronkiewicz-Waltz do rezygnacji bez konieczności przeprowadzania referendum. Grzegorz Wysocki, koordynator akcji zbierania podpisów z ramienia WWS, stwierdził wręcz: – Chcemy po prostu prosić Panią Prezydent  o dymisję. Nie chcemy męczyć Warszawiaków, którzy jednoznacznie są za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz i chcielibyśmy zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na nowe wybory. Następnie Wysocki dwa jego zdaniem główne powody, dla których prezydent powinna odejść: – Dla zasady i ku przestrodze. Nasza akcja nie jest po to, by powołać jakiegokolwiek innego Prezydenta, my chcemy odwołać Hannę Gronkiewicz-Waltz dla zasady. Złych włodarzy po prostu się odwołuje. Chcemy również pozbawić Prezydent stanowiska ku przestrodze, to znaczy, żeby następca Gronkiewicz-Waltz miał z tyłu głowy myśl, że w każdej chwili może mu zostać udzielone wotum nieufności przez Warszawiaków.

Aktualnie licznik wskazuje 133 546 podpisów. Wszystko wskazuje zatem, że referendum dojdzie do skutku i będziemy mieli do czynienia z przedwczesną, samorządową bitwą warszawską. Wszyscy obecni na dzisiejszej konferencji nie chcieli spekulować na temat przyszłych kandydatów, gorąco wierzyli natomiast w powodzenie akcji referendalnej i w odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zainteresowanych statystyką i prowadzeniem własnych obliczeń zapraszamy na Chmielną 9. Choć wielkość wyświetlacza demokratycznego licznika nie poraża, wystarczy podnieść głowę i nieco wytężyć wzrok. Przy okazji można również sprawdzić aktualną godzinę i temperaturę. Trzy w jednym.

 

A już jutro rano wywiad z Katarzyną Munio, wiceprzewodniczącą SD. Tymczasem polecamy kilka naszych „gorących” politycznie artykułów:

Przegrane referendum Platformy

PiS wkracza do referendalnej gry

Stołeczni politolodzy o referendum

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...