Arystokraci wracają dzięki reprywatyzacji

Wiktor Raczkowski    2014-10-02 19:03:50

Dotychczas ze zreprywatyzowanych budynków w Warszawie musieli się wyprowadzać lokatorzy kamienic oraz uczniowie i nauczyciele. Niepewne są też losy publicznych terenów zielonych. Teraz przyszedł czas na instytucje państwowe. Do końca tego roku pracownicy MSZ muszą opuścić pałacyk przy Foksal 6.

Wybudowany pod koniec XIX w. Pałac Przeździeckich był własnością arystokratów do końca II Wojny Światowej. W 1945 r., na mocy dekretu Bieruta, budynek stał się własnością państwa, które przekazało go Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Pałac traktowany był jako wizytówka całego resortu. To właśnie w jego wnętrzach organizowano spotkania i wizyty najważniejszych delegacji państwowych. W pałacu znajdowały się również pokoje dla prominentnych gości zagranicznych.

Kilkanaście lat po przemianach ustrojowych o dziedzictwo przodków upomnieli się członkowie rodziny Przeździeckich. W zeszłym roku władze Warszawy, jak zawsze w takich przypadkach, zmuszone były  do oddania obiektu spadkobiercom w użytkowanie wieczyste. Nowi właściciele wyznaczyli czas wyprowadzki urzędników MSZ na koniec 2014 r.

Chociaż przedstawiciele resortu uspokajają, że MSZ zamierza wybudować nowoczesne centrum spotkań dla gości z zagranicy przy ul. Bagatela, to będzie ono gotowe najwcześniej w roku  2019. Według założeń urzędników pierwsze prace budowlane mają rozpocząć się już w przyszłym roku. Gdzie w tym czasie będą przyjmowane delegacje? Najprawdopodobniej w wynajmowanych przez MSZ salach konferencyjnych w hotelach.

Gazeta Wyborcza wylicza, że Foskal 6, to niejedyny adres listy nieruchomości zajmowanych przez administrację publiczną, który wraca do przedwojennych właścicieli. Wcześniej rodzina Branickich doprowadziła do wyprowadzki miejskich urzędników z budynku przy ul. Miodowej. Z kolei władze Śródmieścia straciły kamienicę przy Żurawiej, gdzie działał m.in. dzielnicowy ośrodek opieki społecznej. Zarząd Transportu Miejskiego wyniósł się z Pałacu Błękitnego przy Senatorskiej. Ze swojej siedzimy przy ul. Działdowskiej będzie musiał się wynieść jeden z wolskich domów kultury. Rozbudowę Sejmu blokują natomiast członkowie rodziny Lubomirskich.

Arystokraci walczą również o odzyskanie nieruchomości położonych przy al. Ujazdowskich, w których obecnie ulokowane są ambasady. Rodziny Rzyszczewskich, Czetwertyńskich i Radziwiłłów domagają się budynków lub gruntów, na których obecnie znajdują się przedstawicielstwa Węgier, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych. W tych przypadkach jednak szanse spadkobierców były właścicieli na odzyskanie własności przodków są minimalne. Blokują je zawarte przez Polskę porozumienia międzynarodowe.

Co ciekawe, rekompensaty za cztery hektary ulokowane między Krakowskim Przedmieściem, Świętokrzyską, Traugutta i Czackiego, gdzie obecnie mieszczą się siedziby Ministerstwa Finansów i Wydziały Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, domagają się zakonnicy ze zgromadzenia misjonarzy św. Wicentego a Paulo. Skarb państwa płacić nie ma zamiaru, bo – jak przekonuje – tereny te odebrał zakonnikom car Aleksander II w 1864 r.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zdj: msz.gov.pl

 

ZOBACZ TAKŻE: 

Stracony czas Saskiego Zakątka

Warszawa traci parki po kawałku

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...