Munio (SD): mam nadzieję, że premier Tusk nie zdecyduje się na wariant siłowy

Paweł Krulikowski    2013-06-19 07:54:19

O liczniku obywatelskości, roli Stronnictwa Demokratycznego w akcji odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz o potencjalnym kandydacie we wcześniejszych wyborach, opowiada Polityce Warszawskiej w rozmowie z Pawłem Krulikowskim – Katarzyna Munio, wiceprzewodnicząca Stronnictwa Demokratycznego.

Polityka Warszawska: Pani przewodnicząca, dlaczego SD włączyło się w akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum?

Katarzyna Munio: SD od wielu lat, najpierw przez stowarzyszenie Obywatele dla Warszawy, później przez swoje działania jako partia polityczna, krytykowała rządzenie miastem przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Nasz dzisiejszy udział w referendum jest więc absolutnie konsekwentny. Nie jest chaotyczny i nie jest zagraniem politycznym. Dzisiaj przekazaliśmy kolejną partię podpisów i będziemy dalej je zbierać.

Jaki będzie wynik referendum? Warszawiacy pójdą i zagłosują za odwołaniem?

Oczywiście, że tak. Licznik, który dzisiaj zaprezentowaliśmy będzie w tym pomagał, będzie wpływał mobilizująco. To jest taki licznik, który pokazuje w jaki sposób rośnie obywatelskość Warszawiaków. Zainteresowanie tym miastem, zdefiniowanie co mi się w nim nie podoba, to już poziom odchodzenia od bycia biernym. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, jeśli chodzi o wzrost świadomości obywatelskiej mieszkańców stolicy.

Czy można ten licznik nazwać również „licznikiem niezadowolenia”?

Na pewno. Ci, którzy podpisują, są niezadowoleni z rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ale samo niezadowolenie to za mało. Przez wiele ostatnich lat obywatele byli rozczarowani tym, co się dzieje w kraju, w naszym mieście. Dzisiaj natomiast widzimy praktyczny wymiar tego rozczarowania rządami Platformy w Warszawie. Mamy możliwość odwołania władzy w trakcie trwania kadencji, skoro ta władza się nie sprawdza i chcemy z tej możliwości skorzystać.

Myśli Pani, że PO będzie eksponowała argument nieekonomiczności tego referendum? Czy będzie podnosić kwestię zbędnego wydatku na dodatkowe wybory na niecały rok przed właściwym terminem?

Tak, oczywiście. Już sięga po ten argument. Proszę pamiętać, że kwota wydawana rocznie przez Hannę Gronkiewicz-Waltz na premie dla kadry urzędniczej to 53 miliony złotych. Absolutnie uważam, że biurokrację w Warszawie trzeba odchudzić. Zatem pole do oszczędności jest znacznie większe, niż koszt tego referendum. A odwołanie szkodliwej władzy i zastąpienie jej nową wyjdzie Warszawiakom na dobre.

Co po referendum? Co jeśli Platforma Obywatelska wprowadzi komisarza?

Mówienie o tym, że PO wprowadzi komisarza jest przedwczesne. Mam nadzieję, że Donald Tusk nie będzie tchórzem i wystawi swojego kandydata w ramach wyborów. Oczywiście ma taką możliwość, ale wprowadzenie komisarza jest rozwiązaniem siłowym. Natomiast kandydaci, którzy będą partycypowali o urząd prezydenta miasta w następnych wyborach, będą poddani szczegółowej analizie przez Stronnictwo Demokratyczne. Te organizacje, które dzisiaj zbierają podpisy i są zaangażowane w akcje odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz, będą miały wpływ na to, kto otrzyma mandat w następnych wyborach.

SD zdecydowało się na ruch poparcia referendum, które może doprowadzić do wyborów. Czy Stronnictwo ma już potencjalnego kandydata na prezydenta?

SD nie ma takich planów, nie myśli o kandydacie, którego ma wystawić. To nie jest bieg po władze. Mówimy: dość rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w tym mieście. Nie czas teraz na giełdę polityczną kandydatów na prezydenta.

A gdyby miała Pani spekulować? SD będzie rozmawiało o wspólnym kandydacie czy wystartuje jako byt odrębny?

Dzisiejsza siła, która pozwoli wybrać dobrego kandydata to dialog i porozumienie. To nie może być pretendent popierany tylko przez jedną partię czy organizację. To musi być bardzo dobry kandydat, którego poprze szerokie forum. Takiego kandydata Stronnictwo będzie szukało.

Dziękuję za rozmowę.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...