SLD idzie po (współ)władzę

Piotr Kozak    2014-10-04 18:58:47

W warszawskim Teatrze Capitol, Sojusz Lewicy Demokratycznej oficjalnie zainaugurował samorządową kampanię wyborczą. Politycy SLD są pewni tego, że po listopadowych wyborach będą współrządzić w wielu miastach Polski, w tym także w Warszawie.

Już na samym początku konwencji, szef SLD Leszek Miller zaznaczył, że należy skończyć z podziałem na Polskę "A" oraz Polskę "B", zawalczyć o bardziej demokratyczne i egalitarne społeczeństwo. – Chcemy, żeby w Polsce było mądrze, zdrowo, bezpiecznie i samorządnie – podkreślał przewodniczący partii.

„Mądrze, zdrowo, bezpiecznie, samorządnie”  to hasło SLD w najbliższej kampanii. Politycy Sojuszu chcą je realizować m.in. poprzez zwiększenie nadkładów na oświatę, budowę ścieżek rowerowych i powrót opieki stomatologicznej w szkołach. Padły również hasła zapowiadające walkę z reprywatyzacją i likwidacją gimnazjów, choć śliśle nie mieści się to w kompetencjach samorządów.

Leszek Miller często odwoływał się również do idei jedności lewicy pod skrzydłami SLD. – W tych wyborach jest tylko jedna lista lewicy: Lewica Razem. Razem zbudujemy lepszą przyszłość. Lepszą przyszłość naszego kraju i naszych obywateli – grzmiał z mównicy szef Sojuszu. Zachęcał do wstępowania w szeregi partii – Wszystkim wahającym się mówię „Jeszcze nie jest za późno. Zapraszam!”, mając najprawdopodobniej na myśli byłych (bądź też obecnych) działaczy Twojego Ruchu.

Politycy Sojuszu podkreślają, iż ich głównym celem jest oczywiście wygrana. Jeśli spojrzymy na sondaże, dające Sojuszowi nie więcej niż 10 proc. poparcia, plan ten wydaje się jednak mało prawdopodobny. Dlatego też bardziej rozsądne niż hurraoptymistyczne hasła wydaje się twierdzenie Leszka Millera, że partia startuje przede wszystkim po to, aby bez niej nie dało się skonstruować stabilnej koalicji w radach i sejmikach.

Partia Demokratyczna z SLD?

Pewnym zaskoczeniem kowencji była obecność przewodniczącego Partii Demokratycznej Andrzeja Celińskiego. PD w wyborach do europarlamentu startowała w ramach Europy Plus. Partia nie weszła również w skład koalicji SLD-Lewica Razem. Celiński, niegdyś minister w rządzie Millera, dziś nawoływał do wzniesienia się ponad podziały partyjne. – Chciałbym, żebyśmy wszyscy dojrzeli do tego, aby dostrzec, że te różnice, które są między nami, są mniejsze niż to, co nas łączy – mówił Celiński. Przewodniczący PD nie sprecyzował jednak, co mogłoby być tym łącznikiem.

Jak z nieoficjalnych źródeł dowiedziała się "Polityka Warszawska", wystąpienie Celińskiego może być pierwszym krokiem do przyszłej współpracy między PD i SLD. Jest to scenariusz o tyle prawdopodobny, że na współpracę z Sojuszem decyduje się coraz więcej członków dotychczasowego koalicjanta PD – Twojego Ruchu.

Warszawa, Warszawiacy, Wierzbicki

Koniec rządów Platformy w Warszawie zapowiedział kandydat SLD na prezydenta stolicy, Sebastian Wierzbicki. – Hanna Gronkiewicz-Waltz przez te wszystkie lata udowodniła, że nie jest prezydentem warszawiaków. Jeszcze tylko 42 dni będzie trwała hegemonia Platformy w Warszawie – optymistycznie zapewniał Wierzbicki.

Kandydat na prezydenta zapowiedział ogłoszenie programu wyborczego w przyszłym tygodniu. Oficjalnie zaznaczył jednak, że kluczowa dla SLD będzie walka z reprywatyzacją i zwiększenie budżetu partycypacyjnego w stolicy.

W rozmowie z "Polityką Warszawską" Wierzbicki zdradził jednak więcej szczegółów programu. Obok ochrony lokatorów i terenów publicznych przed reprywatyzacją zapowiedział, że SLD zapewni większą wagę konsultacjom społecznym. – Obecnie prowadzi się konsultacje społeczne, ale nie korzysta się z ich wyników – mówił Wierzbicki.

Kandydat na prezydenta zapowiedział również audyt stołecznych urzędów oraz przegląd miejskich inwestycji – Należy zastanowić się, w co należy inwestować i z jakich środków korzystać. Dzisiejsze inwestycje są nierealne. Prezydent Gronkiewicz-Walt obiecuje niestworzone rzeczy, które jest w stanie zrealizować najwcześniej za 10 lat.  

Wierzbicki podkreślał, że w przyszłej kadencji doprowadzi do zamknięcia wysypiska Radiowo oraz będzie dążył, wzorem wywodzącego się z SLD prezydenta Częstochowy, do zapewnienia wszystkim warszawskim dzieciom miejsc w bezpłatnych przedszkolach i żłobkach.

Czy SLD sięgnie po (współ)władzę w Warszawie i w Polsce? Sondaże nie są optymistyczne. Jednakże w obliczu faktu, że bardzo prawdopodobny  jest wyborczy klincz między PO a PiS-em, może okazać się, że Sojusz będzie odgrywał kluczową rolę w budowaniu przyszłych koalicji. Na pytanie czy będzie współtworzył władze samorządowe z PO, czy z PiS-em, żaden z pytanych polityków SLD nie chciał udzielić jednoznacznej odpowiedzi. 

 

Źródło zdjęć: Polityka Warszawska

Zobacz także: 

SLD i związki zawodowe – razem czy osobno?

Wierzbicki zmieni SLD?

SLD rozpoczyna bój o samorządy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...