Nowe ulice: beton i... donice

Piotr Kozak    2014-10-05 20:13:34

W gorączce kampanii miasto otwiera kolejne, długo niewidziane ulice. Zgodnie z planem, na wielu z nich miało pojawić się więcej zieleni. Zieleń może i jest, ale „w bonusie” dodano także donice. Nie wszystkim się to podoba. Partia Zieloni organizuje happening i przypomina, że w przypadku ulicy Świętokrzyskiej, Pl. Powstańców i ul. Targowej przedwyborczy pośpiech nie zawsze jest jednak najlepszym doradcą.

W niedzielne południe warszawscy Zieloni zorganizowali happening pod hasłem „Przynieś donicę na Świętokrzyską. Wszyscy tworzymy Warszawę”. Odbył się on w ramach protestu przeciwko urbanistycznym zmianom na ulicy Świętokrzyskiej i Pl. Powstańców Warszawy towarzyszącym budowie II linii metra. Działacze przekonują, iż zaprzepaszczona została szansa na odnowienie estetyki i funkcjonalności jednej z reprezentacyjnych części Warszawy. – Jest to protest przeciwko betonowaniu miasta – mówił dla „Polityki Warszawskiej” współprzewodniczący warszawskich Zielonych Marek Matczak. – Świętokrzyska powinna być ulicą zachęcającą do spacerów. To nie tylko równy chodnik i wyremontowane kamienice, ale również zieleń.

Marek Matczak podkreślał również, że działania ratusza to marnotrawstwo pieniędzy wynikające z przedwyborczego pośpiechu. Według przewodniczącego Zielonych przykłady Świętokrzyskiej, Pl. Powstańców i Targowej pokazują, że miasto za wszelką cenę chcę zdążyć przed listopadowymi wyborami i decyduje się na rozwiązania prowizoryczne, idąc po linii najmniejszego oporu. Skutkuje to betonowaniem kolejnych ulic. – Zamiast zadbać o reprezentacyjny wygląd Świętokrzyskiej posadzono nam drzewa w donicach. Sadzić w donicach można sadzonki, a nie drzewa uliczne. Te ostatnie, jeżeli przetrwają atak członków Marszu Niepodległości, nie przeżyją zimy. Skutkować to będzie tym, że co roku miasto będzie wydawać publiczne pieniądze na kolejne donice. Rzecznik miasta twierdzi wprawdzie, że wszystko można jeszcze naprawić, ale dlaczego, przy takich nakładach na budowę metra, nie zrobiono tego od razu – pyta M. Matczak.

Brak zieleni nie był jednak jedynym powodem protestu. Jak zgodnie podkreślali Matczak i kandydatka Zielonych na prezydenta stolicy, Joanna Erbel, razi przede wszystkim niedemokratyczny sposób podejmowania decyzji przez miasto. – Główne hasło akcji jest ironicznym nawiązaniem do nowej formuły ratusza „Razem tworzymy Warszawę” – mówiła dla „Polityki Warszawskiej” J. Erbel. Ironicznym, ponieważ „razem” oznacza dla ratusza dokonywanie zmian bez lub wbrew konsultacjom społecznym. W przypadku Świętokrzyskiej długo nie było wiadomo, jak ta ulica ma wyglądać. Dopiero na tydzień przed otwarciem pojawiły się pierwsze wizualizacje.

Joanna Erbel wspomniała również, że niezadowalający stan ulicy Świętokrzyskiej to efekt braku przemyślanego i długofalowego planowania. – Należy, co postuluję zresztą w moim programie, powołać biuro ds. mobilności. W tym momencie planowanie komunikacji w mieście rozbite jest na kilka różnych urzędów, a ulice planowane są przez i dla drogowców. Tymczasem te ostatnie powinny zachęcać do zatrzymania się i odpoczynku, a nie tylko do jak najszybszego pokonania odległości z punktu A do B. Brak takiego myślenia spowodował, że ulica Świętokrzyska zamiast stać się ulicą europejską, stała się kolejną trasą szybkiego ruchu.

Jak na postulaty Zielonych reagowali mieszkańcy? Z pewnością happening wzbudził zainteresowanie przechodniów, którzy entuzjastycznie odnosili się do akcji. Kilkanaście osób dołączyło do jej uczestników i przyniosło własne sadzonki, które po zakończeniu happeningu zostaną zasadzone na warszawskim Jazdowie. Zapewne tam przetrwają one dłużej niż prowizoryczne donice na ul. Świętokrzyskiej. 

 

Źródło zdjęć: facebook.com

 

ZOBACZ TAKŻE:

Nieestetyczna estetyzacja

Samorząd na zielono

Nowa miejska partyzantka

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...