Ikonowicz chce miasta równości społecznej

Bartłomiej Kozek    2014-10-06 07:56:56

W miniony weekend swoje spotkania miały nie tylko największe partie polityczne. Kampanię samorządową oficjalnie rozpoczyna także Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza.

W niedzielne popołudnie działacze nowej formacji, powstałej z inicjatywy Piotra Ikonowicza, zaprezentowali w OSiR na ul. Polnej twarze swojej kampanii oraz główne postulaty programowe. Obecna była także kandydatka Ruchu na stanowisko prezydenta Warszawy, Agata Nosal-Ikonowicz.

Ambicje RSS okazują się całkiem spore. Podczas spotkania partia zbierała podpisy nie tylko pod listami do Rady Warszawy, ale również do rad dzielnic (m.in. na Pradze Południe, Pradze Północ, Bielanach) oraz sejmiku wojewódzkiego. – Musimy je złożyć do wtorku. Od tego zależy przyszłość prawdziwej lewicy w Polsce – mówił Filip Ilkowski, wieloletni działacz antywojenny, startujący z listy RSS do Rady Warszawy na Pradze Południe. To właśnie ten rejon miasta działacze Ruchu uważają za najbardziej obiecujący dla swojej partii, szczególnie, jeśli chodzi o szanse na zdobycie reprezentacji w radzie dzielnicy.

W trakcie spotkania pokazano również zrealizowany przez Małgorzatę Borkowską (kandydującą na Targówku) materiał filmowy, opowiadający historię pani Iwony Łukasik. Kobieta miała być wyrzucona na bruk wraz z całą rodziną, w tym córką w siódmym miesiącu ciąży. – Miasto nadal kombinuje, jak wyrzucić ją z mieszkania – w międzyczasie stała się zaangażowaną działaczką społeczną, która dziś kandyduje do rady dzielnicy z Grochowa – zachwalał ją Piotr Ikonowicz.

Więcej mieszkań, tańsze bilety

Głównym tematem, jaki RSS planuje rozwinąć w kampanii samorządowej w Warszawie, będą kwestie mieszkaniowe. Wśród postulatów ugrupowania znalazły się hasła, które od lat poruszają stołeczne środowiska ochrony praw lokatorów. Wiele osób zaangażowanych w ruchy lokatorskie zdecydowało się także wesprzeć nową, lewicową partię.

Zaprzestanie eksmisji na bruk, przekazanie ludziom pustostanów komunalnych, których liczbę RSS szacuje na 3 tysiące, tanie mieszkania czynszowe dla dotkniętych reprywatyzacją czy zainicjowanie programów taniego budownictwa społecznego, skutkujących 5 tysiącami nowych mieszkań komunalnych – to tylko niektóre z postulatów, które znalazły się w kolportowanych w trakcie spotkania ulotkach wyborczych.

Wśród innych pomysłów, z jakimi RSS idzie do wyborów, znalazło się również zapewnienie darmowych posiłków dzieciom w odtworzonej sieci stołówek szkolnych, zwiększenie pomocy społecznej (m.in. dla osób bezrobotnych oraz rodzin o niskich dochodach), ochrona obszarów zielonych przed zakusami deweloperów, a także obniżka czynszów dla małego, rodzinnego biznesu, wynajmującego lokale od miasta.

Miasto sprawiedliwości społecznej, o którym myśli partia Ikonowicza powinno również inwestować w pozyskiwanie energii z odpadów oraz instalowanie paneli słonecznych na miejskich dachach w celu obniżania cen prądu. Działacze postulują stworzenie sieci placówek pomocy prawnej dla mieszkańców. Deklarują, iż będą wymagać od startujących w miejskich przetargach przedsiębiorców, by nie zatrudniali pracowników na umowach śmieciowych, a także dążyć do ponownej komunalizacji sprywatyzowanych spółek miejskich.

Poza wątkami mieszkaniowymi i szeroko rozumianą polityką społeczną nie zabrakło również tematyki transportowej. Zdaniem kandydatów Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, warszawskie metro musi jeździć także nocą, obniżce powinny ulec nie tylko ceny biletów komunikacji miejskiej, ale również opłaty parkingowe. 

 

Zdj. Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Samorząd na zielono

Piotr Ikonowicz utworzył nową partię

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...