Kampania w kropki

Paweł Krulikowski    2014-10-06 19:23:21

Nie tylko ze względu na korzystne sondaże Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz może w spokoju myśleć o nadchodzących wyborach. Opozycja, na czele z Jackiem Sasinem (PiS), pokazuje, że nie ma najmniejszego pojęcia, jak zabrać wiceszefowej PO choćby kilka punktów cennego poparcia.

Biedronki i donice

Nie będę ukrywał, że przez cały wrzesień przecierałem oczy ze zdumienia. Nie mogłem uwierzyć w to co widziałem i słyszałem. Jedyna rzecz, która dotyczyła warszawskiej kampanii wyborczej w mediach tzw. „głównego nurtu”, to… Biedronka w kinie „Femina”. Spór między prywatnym właścicielem (!) kina a miejskimi aktywistami stał się wydumanym przyczynkiem do ataku na Ratusz i Panią Prezydent. Pomieszanie z poplątaniem. Miejscy aktywiści brnęli jednak konsekwentnie w tę narrację i, o zgrozo, zarazili nią nawet swoich „dużych”, partyjnych kolegów. Kina przed Biedronką bronił np. Jacek Sasin, dając tym samym do zrozumienia, że popiera słuszną, społeczną ingerencję w decyzję prywatnego właściciela. Później wypadki potoczyły się już lawinowo. Część aktywistów postanowiła zablokować wszystkie Biedronki w Warszawie, wyciągając (poniekąd słuszne) argumenty ekonomiczne przeciwko multiplikowaniu dużej ilości dyskontów w stolicy. Wrzesień upłynął nam zatem pod znakiem kampanii w kropki, a ja, jako skonfundowany wyborca wiem tylko tyle, że w stolicy mówimy "NIE" biedronkowym monopolistom i niszczycielom kultury wyższej (finansowanej przez koncern Agora SA, która nie chciała płacić za tę kulturę wyższego czynszu i wcale nie ma to żadnego związku ze sprawą).

Hitem początku października zostały donice na wyremontowanej ulicy Świętokrzyskiej, choć tutaj konsekwencje dla Hanny Gronkiewicz-Waltz mogą być znacznie większe niż w przypadku Biedronek. Urodę zadoniczkowanej zieleni zweryfikowała bowiem negatywnie Janina Paradowska, a tego już Platformie Obywatelskiej zakrzyczeć tak łatwo, jak miejskich aktywistów może się nie udać.

Bądźmy jednak poważni.

Brak wyeksponowania tematów przez duże „T”

Patrząc zatem okiem warszawskiego mieszkańca, może okazać się, że Biedronki, donice i czasami „źli” deweloperzy to wszystkie główne tematy kampanii samorządowej w stolicy. Niekoniecznie. Dobrą robotę robi tutaj „Gazeta Stołeczna”, która stwierdziła jednak, że trzeba dać z siebie coś więcej i stawia kandydatom wymagania większe, niż zadeklarowanie, że jest się „za miejską zielenią”. Zgodnie z tą logiką „GS” udało się wprowadzić do debaty na szeroką skalę dyskusję o reprywatyzacji. Problem jednak w tym, że na ofiarę niesprawiedliwego systemu pozuje Marcin Bajko, urzędnik Ratusza (!), narzekając na brak ustawy reprywatyzacyjnej (!!), którego przełożoną jest wiceprzewodnicząca rządzącej od siedmiu lat Platformy (!!!). Miejmy nadzieję, że czas na wytknięcie tych rażących logicznych sprzeczności właśnie nadchodzi i za dyskusję o reprywatyzacji weźmiemy się w tej kampanii na poważnie.

PiS oddaje starcie walkowerem, lewica nie jest lepsza

Problem z miałkością kampanii polega również na tym, że pośród kandydatów opozycji zaczęła się licytacja na coraz bardziej absurdalne obietnice. Całkowicie darmowa komunikacja miejska, całkowicie darmowe żłobki (to akurat Jacek Sasin, PiS) – czyli rzeczy absolutnie nie do zrealizowania bez gigantycznych pieniędzy, których w Warszawie nie da się zdobyć ot tak. Nie przeszkadza to jednak obiecywać, zarówno miejskim aktywistom, jak i dużym partiom, przysłowiowe „gruszki na wierzbie”. W porównaniu z nowymi obietnicami, program Joanny Erbel, który pokrótce recenzowałem na łamach portalu kilka tygodni temu, jawi się jako oaza rozsądku.  

Dodatkowo, o czym pisał już Redaktor Naczelny Błażej Poboży, konkurencja Hanny Gronkiewicz-Waltz i PO postanowiła pójść w niebywałym wręcz rozdrobnieniu, odbierając sobie na starcie szanse na budzący respekt wynik w koalicji, kosztem plebiscytu na „przywództwo na lewicy”. Tu powiedziane zostało już chyba wszystko.

Darmowa ściągawka

Wychodząc z założenia, że nie można tylko krytykować, postanowiłem napisać krótką ściągawkę. Aby było uczciwie, doradzę zarówno rządzącym, jak i pretendentom do tego tytułu. Na początek rada dla Pani Prezydent – proszę tylko uważać na słowa i gesty. Reszta najprawdopodobniej wygra się sama. W Warszawie, tak jak kiedyś w skali całego kraju zauważył EuroPrezydent Donald Tusk – „Nie ma z kim przegrać”. Trzymamy kciuki.

Mam też kilka rad dla opozycji. Myślę, że warto się z nimi dokładnie zapoznać. Primo – Biedronki i donice to nie jest temat na poważną kampanię. Secundo – poniższa lista. Zacznijmy od wspomnianej już reprywatyzacji. Platforma Obywatelska miała „aktywizować swoich posłów” do szybkiego załatwienia sprawy już w 2007 roku. Siedem lat później – cisza. Po drugie, Szpital Południowy obiecany przez Hannę Gronkiewicz-Waltz w roku 2007. Planowany wówczas koniec budowy? Rok 2011. Trzy lata później Pani Prezydent zapowiada go na swojej wyborczej konwencji. Po trzecie, obwodnica Śródmieścia. Zapowiedziana przez władze w 2009 roku, prace miały potrwać dwa lata. Pięć lat później Pani Prezydent zapowiada obwodnicę na konwencji wyborczej. Po czwarte, nowe linie tramwajowe (a jakże, zapowiedziane przez Panią Prezydent na konwencji). Żerań, Wilanów. Było w programie z roku 2006. Jest i teraz. Po piąte – II linia metra. – „Do Euro 2012 powstanie siedem stacji” mówiła w 2008 roku Pani Prezydent. W tej chwili trwa walka o otwarcie podziemnej kolejki przed wyborami. Po szóste, budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Konkurs ogłoszono jeszcze w 2006 roku. Budowa miała się rozpoczynać już trzykrotnie. W 2014 roku Pani Prezydent zapowiada MSN na konwencji wyborczej.

Tę poradę macie gratis od „Polityki Warszawskiej”. Z programem pozytywnym musicie poradzić sobie sami. Za Was również trzymamy kciuki i z nadzieją patrzymy na dalszy przebieg warszawskiej kampanii.

Źródło: Gazeta Stołeczna, własne

ZOBACZ TAKŻE:

Nowe ulice: beton i… donice

PO powalczy o trzecią kadencję

SLD idzie po (współ)władzę

PiS i długa lista samorządowych obietnic

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...