Hegemonia PO. Sondaż wyborczy do Rady Warszawy

Wiktor Raczkowski    2014-10-07 07:29:13

Platforma pewnie kroczy po pełnię władzy w Warszawie. Z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS dla „Polityki Warszawskiej” wynika, że na partię Hanny Gronkiewicz – Waltz w wyborach do rady miasta zamierza zagłosować nawet 47 proc. badanych (bez uwzględnienia osób niezdecydowanych). – Na niewiele ponad miesiąc przed wyborami samorządowymi Platforma Obywatelska znajduje się w wyjątkowo komfortowej sytuacji – komentuje Marcin Duma, prezes zarządu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych.

Platformy nie zatopiła ani afera bemowska, ani ostra krytyka ze strony politycznej opozycji i miejskich społeczników. Co więcej, partia urzędującej prezydent stolicy wydaje się być nawet silniejsza niż 4 lata temu. Dlaczego tak się dzieje? – Bardzo dobre wyniki PO w Warszawie wynikają z trwałych strukturalnych uwarunkowań. Jest to miasto bardzo zamożne, które cechuje się wysokim poziomem wykształcenia jego mieszkańców – wyjaśnia prof. Rafał Chwedoruk z Instytutu Nauk Politycznych UW. – Wyborcy PO są na swój sposób specyficzni. To liberalnie nastawieni ludzie ceniący sobie gwarantowaną przez Platformę stabilność. Przypomnijmy, że PO przyciągnęła ich tym, że przedstawiała się jako „niepartia”, której rządy będą „niepolityczne”. Da obywatelom spokój, pozwoli się bogacić i nic nie będzie od nich oczekiwała. Teraz zdaje się dodawać: nie jesteśmy bez skazy, ale wszyscy nasi oponenci też mają coś na sumieniu, ale ich działania są dla was bardziej niebezpieczne. – dodaje politolog.

PO i PIS zyskują. Zdecydowanie zwycięża Platforma

Estymacja opracowana dla naszego portalu przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS oparta na danych z sondażu i rozkładzie poparcia dla komitetów w wyborach w 2010 roku wskazuje, że w przeliczeniu na mandaty w Radzie Warszawy PO może liczyć na 35 do 36 miejsc, a to ponownie gwarantuje jej samodzielne rządy. W stosunku do ostatnich wyborów partia zwiększyłaby swój stan posiadania o co najmniej dwa mandaty. – Należy zauważyć, że ubiegłoroczne referendum nie tylko nie zaszkodziło Hannie Gronkiewicz-Walz, ale wręcz wzmocniło ją i warszawską Platformę Obywatelską. Jednocześnie siła obecnej prezydent i PO wynikają przede wszystkim ze słabości opozycji – mówi Marcin Duma.

Chęć głosowania na PiS wyraziło 27,2 proc ankietowanych (23,3 przy uwzględnieniu osób niezdecydowanych). Wynik ten dawałby PiSowi od 18 do 19 mandatów w Radzie. Obecnie największa partia opozycyjna liczy 17 radnych. – PiS wystawiając Jacka Sasina dało sygnał, że nie ma wiary w zwycięstwo. Warszawa od czasu wygranej Lecha Kaczyńskiego jest dla partii Jarosława Kaczyńskiego bardzo ciężkim terenem – w związku z tym brak wiary specjalnie nie zaskakuje – dodaje Duma.

Jeszcze dalej w ocenach idzie dr Błażej Poboży z INP UW. – Początkowo myślałem, że PIS oddaje walkowerem tylko prezydenturę stolicy. Teraz widzę, że także w walce o radę miasta partia Jarosława Kaczyńskiego już pogodziła się z porażką. Bez kandydatów mocnych, rozpoznawalnych i przede wszystkim otwartych na nowe grupy wyborców, nie można wygrać z Platformą w jednym z jej bastionów – mówi redaktor naczelny „Polityki Warszawskiej”.

Fiasko planu SLD. WWS powyżej progu

Na ostatniej konwencji inaugurującej kampanię samorządową Leszek Miller deklarował, że celem jego partii jest to, by bez Sojuszu nie było możliwe tworzenie stabilnych większości. Cel ten raczej nie zostanie osiągnięty w Warszawie, gdzie na SLD swój głos zamierza oddać zaledwie 11,5 proc badanych (9,9 wraz z niezdecydowanymi). Wynik ten gwarantuje od 3 do 6 miejsc w Radzie. Przypomnijmy, że w 2010 r. Sojusz zdobył 10 mandatów, ale w ciągu trwania kadencji jego szeregi opuściło dwóch radnych. Czy – biorąc pod uwagę pierwsze wyniki sondażowe – SLD powinno zmienić swoją samorządową strategię? – Dla Sojuszu głównym celem powinno być utrzymanie reprezentacji w Radzie Warszawy na poziomie 10 mandatów oraz walka o możliwość odegrania większej roli w poszczególnych radach dzielnic – mówi prof. Rafał Chwedoruk. Komentując kandydaturę Sebastiana Wierzbickiego na stanowiska prezydenta stolicy dodaje: – To przygotowanie gruntu na przyszłość, kiedy SLD, z oczywistych względów demograficznych, nie będzie mogło liczyć na swój dotychczasowy elektorat.

Na miejsce w Radzie Warszawy może liczyć również Warszawska Wspólnota Samorządowa, ciesząca się poparciem 6,8 proc. ankietowanych (5,8 proc. wraz z głosami niezdecydowanych). Lista Piotra Guziała ma szansę na wprowadzenie jednego lub dwóch radnych. Komentatorzy są jednak dalecy od gratulacji. – Gdyby to był wynik prawdziwego oddolnego ruchu obywateli, to można byłoby mówić o sukcesie. W tym przypadku mamy do czynienia z burmistrzem jednej z najbogatszych dzielnic Warszawy, który przebił się ze swoim przekazem do nurtu ogólnopolskiego. Widać więc, że rekrutacja kilku emerytowanych polityków prawicy nie gwarantuje sukcesu. Ten wynik jest też odpowiedzią na słowa pana Guziała, jakoby Polacy tak bardzo nie życzyli sobie partii politycznych w samorządzie – mówi stanowczo prof. Chwedoruk.

Rozenek, Zieloni i Nowa Prawica

Największym przegranym wydaje się Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, którą wskazało tylko 1,5 proc. ankietowanych (1,3 proc. z niezdec). – Wybory do Rady Miasta są silnie powiązane z wyborami prezydenckimi. Szerzej nieznany i raczej szeregowy polityk „ciągnie” w dół wynik swojej partii. Tak jest w przypadku KNP, której władze mając w odwodzie popularnego i kontrowersyjnego warszawskiego posła Przemysława Wiplera postawiły na Jacka Wilka. Tymczasem on dopiero będzie budował swoją „markę” w stolicy. To poważny błąd partii Janusza Korwin-Mikkego – wyjaśnia dr Błażej Poboży.

Nową Prawicę wyprzedzają Zieloni, na których chciałoby zagłosować 2,6 proc badanych (2,2 proc. z niezdec.). – Zieloni bardzo wcześnie ruszyli z agresywną kampanią Joanny Erbel na urząd prezydenta stolicy, co z pewnością przełożyło się na nieco lepszy wynik partii w sondażu. Partii pomaga też zwiększone zainteresowanie ruchami miejskimi, z którymi partia ta od dawna współpracuje oraz nieco wyraźniejsza ekspozycja medialna związana m. in. z transferem Anny Grodzkiej z Twojego Ruchu – dodaje naczelny „Polityki Warszawskiej”.

Z walki o mandaty w radzie miasta nie rezygnują politycy partii Janusza Palikota, którzy startują z list KWW Andrzeja Rozenka. Głos na tę listę deklaruje 3,1 proc. badanych (z niezdec. 2,7 proc.). – Ucieczka od szyldu partii pikującej w sondażach z pewnością pozwoli na uniknięcie dotkliwej porażki w wyborach. O niespodziankę będzie jednak bardzo trudno – stwierdza dr Poboży, zauważając, że na listach komitetu znajdzie się kilku sprawdzonych samorządowców.

Znaczenie dzielnic

Podsumowując całe badanie Marcin Duma przypomina, że dla opisu pełnego obrazu polityki warszawskiej potrzebne byłyby jednak dane dotyczące preferencji wyborczych do rad dzielnic. – To one przesądzą o tym, czy Platforma weźmie samodzielną odpowiedzialność za Warszawę, czy też pomimo przewagi w radzie miasta będzie musiała tą odpowiedzialnością się podzielić. Wyniki w dzielnicach pokażą także, ile zyskał WWS, czy Piotr Guział skorzystał na referendum oraz ile straciło SLD – mówi prezes IBRIS.

 

Badanie przeprowadzono w dniach 3-4 października, metodą CATI na grupie 500 osób.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...