Politycy komentują pierwszy warszawski sondaż

Paweł Krulikowski    2014-10-08 07:58:11

Sondaż "Polityki Warszawskiej" odbił się szerokim echem. Samodzielne rządy Platformy oraz potencjalny sukces WWS dla wielu okazały się niemałymi niespodziankami. Sondażowe wyniki dla naszego portalu komentują dziś przedstawiciele partii i komitetów lokalnych.

Jarosław Szostakowski (Platforma Obywatelska):

Przede wszystkim takie sondaże są bardzo miłe, ale pamiętajmy że kampania dopiero się rozpoczyna. Musimy ciężko pracować, aby wygrać te wybory na poziomie, który byłby dla nas satysfakcjonujący. W tej kampanii walczymy o zwycięstwo Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz w pierwszej turze, oraz o to, by ponownie mieć samodzielną większość w Radzie Warszawy.

 

Maciej Wąsik (Prawo i Sprawiedliwość): 

Nie podoba mi się ten sondaż (śmiech). Myślę, że wynik Prawa i Sprawiedliwości będzie dużo lepszy. Platforma w ostatecznym rozrachunku nie będzie miała większości, a Jacek Sasin zostanie Prezydentem, niestety w drugiej turze. W mojej ocenie ani Guział, ani Wierzbicki, ani inni egzotyczni kandydaci nie odegrają w tej kampanii znaczącej roli. 

Sebastian Wierzbicki (Sojusz Lewicy Demokratycznej): 

Myślę, że nasz wynik wyborczy będzie zdecydowanie lepszy. Zawsze jesteśmy niedoszacowani w sondażach. Mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć naszych kandydatów i nasz program dopiero za kilka dni, po prawdziwym starcie kampanii wyborczej. To wzmocni naszą pozycję. Cieszy oczywiście mocna pozycja Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jesteśmy liderem po lewej stronie. Gdyby inne ugrupowania przyłączyły się do nas, tak jak proponowaliśmy, to dzisiaj moglibyśmy pokusić się o dogonienie Prawa i Sprawiedliwości. Wynik Platformy Obywatelskiej jest zaskakujący, niemniej jednak wyniki w Warszawie są pochodną sytuacji, która ma miejsce w kraju. W skali całej Polski PO ewidentnie jest ostatnio "na fali". Jeżeli chodzi o WWS, to w mojej ocenie w ostatecznym rozrachunku nie wprowadzą żadnego przedstawiciela do Rady Miasta. Jak będzie, zobaczymy 16 listopada.

Piotr Guział (Warszawska Wspólnota Samorządowa): 

Mamy tę przewagę nad innymi ugrupowaniami, że startujemy od zera i od zera możemy budować swoją wartość. Jeszcze na początku września sondaże pokazywały, że mamy poparcie około 3%. Teraz poparcie wzrosło do blisko 6%. To pokazuje, że nasza praca nie idzie na marne. Zamierzamy nasz wynik jeszcze oczywiście poprawić. Partie polityczne mają elektorat stały, my możemy walczyć o niezdecydowanego wyborcę. Oceniam, że WWS osiągnie wynik dwucyfrowy, zaś Platforma Obywatelska ostatecznie nie będzie w stanie uzyskać samodzielnej większości w Radzie Miasta. Zbyt wiele obiecano, zbyt mało zrobiono. Jeżeli chodzi o SLD, to Wasz sondaż jest niezwykle optymistyczny. Ja oceniam Sojusz na co najwyżej dwa mandaty.  

Marcin Rzońca (Komitet Wyborczy Wyborców Andrzeja Rozenka):

Nasz kandydat na Prezydenta, Andrzej Rozenek, ma w tej chwili bardzo dobre wyniki w sondażach. Mam nadzieję, że to w ostatecznym rozrachunku zwiększy także wynik naszego komitetu. Będziemy oczywiście pracować nad poprawą tego rezultatu. Sondaż "Polityki Warszawskiej" co prawda wskazuje, że Platforma będzie samodzielnie rządzić w Warszawie, ale głęboko wierzę, że kampania wyborcza pokaże dotychczasowe błędy PO w Warszawie. Spowoduje to, że ludzie zastanowią się jeszcze dziesięć razy, zanim zagłosują na Platformę. Nie jest dla mnie za to niespodzianką wynik WWS i Piotra Guziała. Ich praca pokazuje, że skutecznie kreują się na alternatywę dla dotychczasowych rządów w naszym mieście. 

Marcelina Zawisza (Zieloni):

Biorąc pod uwagę, fakt, że jesteśmy partią pozaparlamentarną, która zaczęła intensywną pracę dopiero kilka miesięcy temu, to nie jest zły wynik. Jest to dobry punkt wyjścia, zwłaszcza, że nie ogłosiliśmy jeszcze list. Ciężką pracą jesteśmy w stanie powalczyć o dużo lepszy wynik i przekroczenie poziomu 5% poparcia. Wbrew pozorom, nie bijemy się o ten sam elektorat co SLD, naszym celem jest uzyskać poparcie młodych rodziców, seniorów czy osób z niepełnosprawnościami. Głównie do nich będziemy adresować nasz przekaz. 

Tomasz Sommer (Kongres Nowej Prawicy):

Nasz wynik jest niedoszacowany. Sondaż został przeprowadzony na małej grupie, dodatkowo nie wiadomo kto tak naprawdę wystartuje do Rady Warszawy. Po raz pierwszy w tych wyborach nasze środowisko, Kongres Nowej Prawicy wystartuje do Rady we wszystkich dzielnicach, oprócz nas prawdopodobnie tylko PO, PiS i SLD będą mieli listy w całym mieście. Ostateczny rezultat KNP będzie lepszy, o czym przekonamy się już 16 listopada. 

Źródło zdjęć: Facebook, własne.

Zobacz także:

Hegemonia PO. Sondaż wyborczy do Rady Warszawy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...