Jedno Bemowo, dwie wspólnoty

Karolina Wiśniewska    2014-10-09 08:00:25

Wspólnota – jak sama nazwa wskazuje – z reguły jest jedna, nawet, jeśli złożona z kilku mniejszych podmiotów. Jednak czymże byłaby dobra reguła, gdyby nie miała swojego wyjątku? W tym przypadku ów wyjątek odnajdujemy na Bemowie, gdzie w listopadzie o miejsca w radzie dzielnicy rywalizować będą kandydaci Wspólnoty Samorządowej – Warszawskiej i Bemowskiej – oddzielnie, choć przecież obie wyrosły z jednego politycznego środowiska.

Każdy kto śledzi bieżącą politykę choć w minimalnym stopniu wie, że wypracowanie kompromisu między podmiotami politycznymi, to nie lada sztuka. Choć problemy z porozumieniem mają na ogół duże partie, okazuje się, że mniejsi działacze nie pozostają w tyle. Kłopoty mogą pojawiać się nawet na przysłowiowym „własnym podwórku”. Tak też się stało w przypadku Wspólnoty Samorządowej.

Przeglądając komitety, którym udało się zarejestrować w nadchodzących wyborach, szczególną uwagę zwraca dzielnica Bemowo. To właśnie tutaj, tuż obok siebie widzimy Warszawską Wspólnotę Samorządową – na czele z Maciejem Białeckim oraz Bemowską Wspólnotę Samorządową – z pełnomocnikiem Stanisławem Pawełczykiem. Dwie listy, różni kandydaci i uporczywa myśl, która podpowiada, iż coś tu nie gra...

– Nie chcę mówić niczego złego na temat moich kolegów, ale po prostu nie doszliśmy do porozumienia – mówi w rozmowie z „Polityką Warszawską” Maciej Białecki. – Spotykaliśmy się wielokrotnie, poświęciłem temu dużo czasu i zaangażowania, dlatego bardzo ubolewam, że nasze rozmowy zakończyły się w ten sposób – dodaje. Bemowska Wspólnota Samorządowa to w dużej mierze środowisko skupione wcześniej wokół zmarłego Włodzimierza Całki, istniejące pod nazwą „Nasze Miasto”. Maciej Białecki przekonuje, że po śmierci byłego burmistrza, ale też na skutek różnego poziomu zaangażowania w referendum, drogi obu „wspólnot” nieco się rozeszły. – Dawne „Nasze Miasto” niestety okazało się nieco zbyt hermetyczne. Chcieli pójść z własnych list Bemowskiej Wspólnoty i nie doszliśmy do porozumienia – mówi pełnomocnik WWS.

– Ja także nad tym ubolewam – rozpoczyna rozmowę przedstawiciel BWS Stanisław Pawełczyk. Nie ukrywa, że chcieli pójść pod własnym szyldem, gdyż – jak przekonuje – taka była wstępna umowa. – Z założenia miało być tak, że Mazowiecka Wspólnota Samorządowa startuje na Mazowszu, Warszawska w Warszawie, a pozostałe lokalne na poziomach dzielnicowych – tłumaczy. Stanisław Pawełczyk potwierdza, iż obydwa ugrupowania spotykały się wielokrotnie, w tym także z liderem WWS Piotrem Guziałem, ale – jak zaznacza: – Maciej Białecki uznał, że chce być samodzielnym liderem tu na Bemowie. Przedstawicielom Bemowskiej Wspólnoty nie podobała się jeszcze jedna kwestia – zbyt duże zaangażowanie liderów w politykę. – Po referendum obydwaj panowie zbyt mocno poszli w politykę, a my uznaliśmy, że ona nie powinna mieć tu miejsca, bo jesteśmy bezpartyjni i nie możemy wdawać się w żadne tego typu konflikty – tłumaczy.

Piotr Guział nad brakiem porozumienia – podobnie jak poprzednicy – również ubolewa. Przekonuje, że Bemowska Wspólnota to doświadczeni samorządowcy, ale „twór” jako taki względnie nowy. – Organizacja powstała po śmierci pana Włodzimierza Całki, o nowej nazwie. Nazwie, która nie jest mieszkańcom tak znana jak Warszawska Wspólnota Samorządowa – komentuje.

Cała sprawa wydaje się zarazem absurdalna, zadziwiająca i kłopotliwa. Wyborca może być nieco zdezorientowany, kiedy na karcie do głosowania samorządowe wspólnoty – wspólne wcale nie są. Komu udzieli poparcia? – Jakaś część na pewno zagłosuje na BWS, ale większość kojarzy jednak ten wyjątkowy ruch społeczny, jaki rozwinął się w zeszłym roku z WWS-em – przekonuje Maciej Białecki. Stanisław Pawełczyk z kolei ma nadzieję, iż mieszkańcy wykażą wysoki poziom lokalnego patriotyzmu. – Wierzę, że zagłosują na wspólnotę BEMOWSKĄ, a nie WARSZAWSKĄ – odpowiada

Bemowo jest jedno, wspólnot – kilka. Efekt takich zawirowań jest dość łatwy do przewidzenia. Choć wszyscy zainteresowani zdają sobie z tego sprawę i nad zaistniałą sytuacją „wielce ubolewają”, kompromisu nie ma. Cóż... polityka. 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Hegemonia PO. Sondaż wyborczy do Rady Warszawy

WWS przedwyborczo na Bemowie

WWS: Jesteśmy lepszą Platformą

WWS prowokuje Wierzbickiego

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...