Andrzej Rozenek: Nie bierzemy ludzi z łapanki

Bartłomiej Kozek    2014-10-10 07:57:53

Kolejne przedwyborcze spotkanie na Chłodnej 25 skoncentrowało się głównie na takich sprawach, jak reprywatyzacja, mieszkania, komunikacja i... squaty. Ostrej krytyki Hanny Gronkiewicz-Waltz nie było, choć nie obyło się bez wypomnienia urzędującej prezydent paru potknięć.

Tym razem gościem Jana Fusieckiego oraz Bogumiła Kolmasiaka był polityk Twojego Ruchu, kandydujący z własnego lokalnego komitetu, Andrzej RozenekNa kameralnym spotkaniu w popularnej wolskiej klubokawiarni tłumaczył m.in. powody swojego zaangażowania politycznego. – W ciągu swojej kariery dziennikarskiej napisałem ok. 1,5 tys. artykułów śledczych, z których zresztą jestem dumny. Po latach walenia głową w mur stwierdziłem jednak, że trzeba skorzystać z okazji, wejść do polityki i zmieniać sytuację na poziomie systemowym – oświadczył kandydat.

Na lewicy bez jedności

Kandydat na stanowisko prezydenta Warszawy nie uważa się za właściwego adresata dla pytań o przyczyny braku wspólnej, lewicowej listy w wyborach do Rady Warszawy. – Żałuję, że nie udało się porozumieć choćby z Zielonymi, z którymi mamy bardzo podobne spojrzenie na miasto. Udało się nam za to przyciągnąć Partię Demokratyczną oraz część miejskich aktywistów. Nasz komitet skompletował pełną listę do Rady Warszawy i do 6 z 18 dzielnic. Nie chcieliśmy brać ludzi z łapanki, byle tylko wystawić listy w każdej z nich – tłumaczył.

Wyraził również zadowolenie wynikami, jakie notuje w przedwyborczych sondażach: – Uważam, że są całkiem mocne – tym bardziej, że właściwie nie zaczęliśmy jeszcze kampanii, w przeciwieństwie do Sebastiana Wierzbickiego czy Piotra Guziała. Mamy kompetentną ekipę, w której nie brak radnych samorządowych.

W odpowiedzi na pytanie prowadzących o sposoby budowania alternatyw dla dominujących na scenie formacji politycznych – PO oraz PiS – wskazał na przykłady niezależnych od partii prezydentów, takich jak Wojciech Szczurek w Gdyni czy Jacek Majchrowski w Krakowie. – Szukajmy szerszych formuł na rzecz rozwoju miast zamiast tematów zastępczych, takich jak kłótnie o pomniki smoleńskie – stwierdził.

O Gronkiewicz-Waltz ciepło, ale nie bezkrytycznie

– Dwie kadencje Hanny Gronkiewicz-Waltz to system rowerów miejskich Veturilo i Centrum Nauki Kopernik. Wiem że brzmi to dziwnie w ustach polityka opozycji, ale chcę być kandydatem innym niż reszta. Chcemy pokazywać, że można rządzić Warszawą lepiej i ambitniej – mówił polityk Twojego Ruchu. Choć z jednej strony uważa on, że krytyka metra, uprawiana obecnie przez PiS jest zbyt ostra, z drugiej jednak przywołuje dokładnie te same co partia przykłady na to, iż kilometr podziemnej kolejki w Warszawie kosztuje więcej niż w Bilbao czy w Sofii.

Rozenek nie zadeklarował, kogo poprze w ewentualnej II turze wyborów na prezydenta Warszawy, oświadczył za to, że ani on, ani nikt z jego komitetu nie wejdzie w powyborczą koalicję z PiS.

Mieszkania i lokatorzy

Brak ustawy reprywatyzacyjnej uznał za największą piętę achillesową rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz. – Jest przecież wiceprzewodniczącą rządzącej krajem Platformy Obywatelskiej! – podkreślał. – Musimy skończyć z oddawaniem majątku w naturze tam, gdzie się da. Państwo musi wziąć odpowiedzialność za problem reprywatyzacji w stolicy, bo to przecież ono, a nie mieszkańcy Warszawy, odpowiadają za jego zaistnienie. Powikłane problemy własnościowe utrudniają rozwój miasta. Myślę, że rozumieją to nie tylko stołeczni posłowie – uważa.

Z tematem reprywatyzacji powiązane są kwestie lokatorskie, które również stanowiły istotny element dyskusji. – Miasto wydaje się bezradne w obliczu zjawiska eksmisji na bruk – sam brałem udział w kilku blokadach wraz z Piotrem Ikonowiczem. To doświadczenie, które moim zdaniem powinien przejść każdy urzędnik, by zdać sobie sprawę ze skutków swoich decyzji. Potrzebny jest audyt lokali miejskich – kto z nich korzysta i ile jest pustostanów. Audyt ten powinien być publicznie dostępny i stać się podstawą do lepszego wykorzystania dostępnych zasobów. Nie obiecam paru milionów mieszkań jak niegdyś Jarosław Kaczyński, gdyż nie zamierzam obiecywać gruszek na wierzbie – deklarował Rozenek.

Od samochodów po Paradę Równości

– Nie powinno być zgody na inwestycje biurowe czy mieszkaniowe bez miejsc parkingowych, najlepiej parkingów podziemnych – odpowiadał na pytania z publiczności kandydat, popierany przez Twój Ruch oraz Demokratów.pl. – Równie ważne jest stopniowe zmniejszanie ruchu samochodowego w centrum. W przeciwieństwie do tego, co robi Gronkiewicz-Waltz uważam, że najpierw należy zamknąć obwodnicę śródmiejską, a dopiero potem zwężać ulice – kontynuował wątek transportowy Jego zdaniem, dzieci i młodzież, osoby starsze oraz bezrobotne powinny mieć prawo do darmowej komunikacji publicznej, natomiast dokładny układ taryf oraz wysokość cen biletów powinny być ustalone w wyniku dyskusji eksperckich.

Rozenek złożył również dwie obietnice które chce zrealizować, gdy obejmie urząd prezydenta miasta: likwidację Straży Miejskiej oraz objęcia patronatem Parady Równości. W odpowiedzi na pytanie Bogumiła Kolmasiaka ciepło wypowiedział się o kulturotwórczej roli squatów, głosząc potrzebę znalezienia równowagi między oddolnym wykorzystywaniem pustostanów, a prawem własności. 

 Sukcesem środowisk wolnościowych są takie przesunięcia, jak tęcza na Placu Zbawiciela czy zachowanie Piotra Guziała, który  choć ma bardzo prawicowy komitet wyborczy, to jednak raz do roku wywiesza na Ursynowie tęczową flagę – stwierdził w kwestii wpływu, jaki Ruch Palikota/Twój Ruch odegrał w zmianie świadomości społecznej.

Wydaje się, że dość miękka krytyka urzędującej w ratuszu ekipy stanowi pomysł ekipy Rozenka na pozyskanie części elektoratu Platformy Obywatelskiej. Niewątpliwie to przekonanie do siebie choć części tej grupy decydować będzie o tym, czy w ostatecznym rozrachunku komitet polityka Twojego Ruchu weźmie udział w podziale mandatów do Rady Warszawy.

 

Zdj. Sławomir Potapowicz, Chłodna 25

ZOBACZ TAKŻE:

KWW Rozenka ogłasza liderów list do Rady Warszawy

Joanna Erbel: Społecznicy szybko się uczą

Piotr Guział: Czasem czuję się jak Rocky

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...