DWA BRZEGI: T.SZLĄZAK - S.WIERZBICKI: Dekomunizacja

Polityka Warszawska    2014-10-10 18:59:55

Kampania w pełni, wyborcy coraz poważniej zastanawiają się na kogo oddać swój cenny głos, a portal „Polityka Warszawska” pragnie im to ułatwić. Nasz cotygodniowy cykl, pt.: „Dwa brzegi” postanowiliśmy oddać w ręce stołecznych polityków i działaczy miejskich. Od dziś, w każdy piątek to właśnie oni będą prezentować swoje poglądy na temat różnych warszawskich problemów. Jednym z nich jest DEKOMUNIZACJA – dla niektórych konieczna, dla innych niepotrzebna. Dla wszystkich budząca kontrowersje. To właśnie o niej dyskutujemy w pierwszej odsłonie nowych „Brzegów”. Na prawym – TOMASZ SZLĄZAK – kandydat do Rady Warszawy z list PiS. Na lewym – kandydat SLD na prezydenta miasta – SEBASTIAN WIERZBICKI. Jedna Warszawa, dwa brzegi! Zapraszamy!

TOMASZ SZLĄZAK

Trudno jest znaleźć w dobie Internetu i społeczeństwa cyfrowego taki temat sfery życia publicznego, który nie doczekał się dotychczas usystematyzowania i opracowania ze strony licznych badaczy. Chcąc mówić o dekomunizacji w taki sposób by przekonywać i łączyć ponad podziałami, możemy a nawet powinniśmy posługiwać się tego rodzaju opracowaniami. Wszak wszyscy mamy ten sam sen, o którym mówił Stefan Starzyński, by Warszawa była wielka.

W naszym obszarze geograficznym na uporanie się z traumą totalitaryzmu istnieje zatem kilka sposobów. Pierwszy to berlińska szkoła konserwacji z wyraźnym oznaczeniem stref podziału. Berlin jako miasto podzielone na pół, radzi sobie ze swoją historią wyraźnie pokazując i piętnując konsekwencje obu zbrodniczych systemów, nie zmieniając jednak nazw ulic. Natomiast na każdym kroku miasto to podkreśla, że równowagę odkrywa dopiero teraz. Drugim wariantem jest ten reprezentowany przez Bukareszt, gdzie nazwy ulic zmieniano masowo i w bardzo krótkim okresie czasu. Jest to także wariant, którym zdawała się podążać Warszawa na krótko po wyzwoleniu spod władzy socjalizmu. Dzięki szybkości i powszechności udało się jednak uniknąć dużych kosztów społecznych. Trzeci wariant konserwacji stosowany był na Ukrainie. Tam w ostatnim roku „padło” setki pomników zbrodniarzy, dzięki oddolnym inicjatywom. Warszawa kroczyła drogą dekomunizacji odważnie usuwając nazwiska zbrodniarzy i ludzi opętanych złem ideologii socjalistycznej. Spotykało się to z entuzjazmem do momentu aż koszty zmiany nazw ulic dla mieszkańców zaczęły przewyższać zysk moralny jaki przynieść może duma z patrona ulicy. Pozostało około 40 ulic, których dekomunizacja jest wskazana. Należałoby jednak zgodnie z zasadą sprawiedliwości społecznej wynagrodzić mieszkańcom ponoszone koszty.

Pozostaje także kwestia narzuconych przez sowietów w polskich przebraniach, reliktów wymuszonych. Często, tak jak w przypadku pomnika „Braterstwa Broni” nie tylko przypominają one o tym co było braterstwem tylko z nazwy, ale w realny sposób hamują rozwój Warszawy. Pośród tych obiektów znajduje się także pomnik Berlinga i „Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej”. Jest to element niezbędny odpowiedzialności rządzących stolicą nie tylko przed historią, ale przede wszystkim wobec pokoleń mających nadejść po nas.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

SEBASTIAN WIERZBICKI

Dekomunizacja ulic i pomników to najważniejszy postulat warszawskiego Prawa i Sprawiedliwości i w sumie chyba jedyny, z jakim jest kojarzona w tej kadencji. Tak jakby partia Jarosława Kaczyńskiego nie widziała innych problemów Warszawy i jej mieszkańców. Temat nasila się przy okazji różnych wyborów, ponieważ PiS potęguje wtedy atmosferę konfliktu i próbuje wyznaczyć oś historycznego sporu. Działacze Prawa i Sprawiedliwości najwyraźniej nie dostrzegają, że „komunizm” – abstrahując, że w Polsce go tak naprawdę nie było – zakończył się 25 lat temu. Ale dla nich każdy pretekst do awantury jest dobry, a najlepszym tego dowodem jest fakt, że rządząc stolicą w latach 2002-2006 sami żadnych ulic nie zdekomunizowali. A przecież mogli.

Najnowsza awantura dotyczy pomnika czterech śpiących, który zniknął z ulic warszawskiej Pragi na czas budowy metra. Po zakończeniu prac miał wrócić w inne miejsce przy Pl. Wileńskim, ale nawet Platforma Obywatelska się tego przestraszyła przed wyborami. Hanna Gronkiewicz-Waltz liczy, że wygra w pierwszej turze, więc jak ognia unika wszelkich kontrowersyjnych spraw, które mogłyby jej grozić utratą jakichkolwiek głosów. Mało tego, w kuluarach mówi się, że Platforma nie przywróci pomnika nawet po wyborach, co mnie nawet nie dziwi, bo ideologicznie partii Ewy Kopacz niedaleko do PiS-u. Zwłaszcza w sprawach historycznych.

Na szczęście po wyborach Platforma Obywatelska nie będzie o tym decydowała samodzielnie i mam nadzieję, ze czterej śpiący wreszcie powrócą. Po pierwsze dlatego, że ten pomnik stał się elementem krajobrazu architektonicznego Pragi i jednym z jej najbardziej rozpoznawalnych symboli. Po drugie dlatego, że na cokole obok żołnierzy rosyjskich znajdują się również polscy. I czy się to komuś podoba, czy nie, to jedni i drudzy brali udział w oswobodzeniu naszego kraju i Warszawy. Dla PiS-u ich wina polega na tym, że przyszli od wschodu, ale to nie oznacza, że ich krew jest mniej szlachetna.

Póki co próby dekomunizacji warszawskich ulic i pomników zakończyły się niepowodzeniem, bo Platforma Obywatelska się od tego dystansowała. Nie dlatego, że jej radni są wielbicielami Armii Ludowej, czy Dąbrowszczaków, ale ze zwykłego koniunkturalizmu. Mieszkańcy tych ulic nie życzą sobie bowiem zmian nazw, czy to z szacunku dla tradycji, z przyzwyczajenia, czy niechęci do formalności związanych z wymianą dokumentów. PO woli ich więc nie drażnić – przynajmniej do wyborów. Co będzie później – zobaczymy. Chciałbym tylko, żeby na sesjach poświęcać więcej czasu na mówienie o budowie nowych dróg, niż o tym, jak będą się one nazywały. Bo dziś jest dokładnie na odwrót.  

 

Zdjęcie główne: Wikpedia Commons

Zdjęcie 1. facebook.com/Tomasz-Szlązak

Zdjęcie 2. facebook.com/sebastian.wierzbicki

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...