"Wolność, własność, sprawiedliwość". Marsz KNP

Adam Kielar    2014-10-11 17:58:55

Politycy, działacze i sympatycy Kongresu Nowej Prawicy oraz innych środowisk prawicy wolnościowej zjechali w sobotę do Warszawy by wziąć udział w Marszu Wolności i Suwerenności. Liderzy KNP, na czele z Januszem Korwin-Mikkem wyzwali do zmiany systemu w Polsce i do poparcia partii w nadchodzących wyborach.

"Celem Marszu Wolności i Suwerenności jest zamanifestowanie naszego umiłowania dla kraju, w którym przyszło nam żyć i który połączył nas Obywateli nie tylko wspólną bohaterską przeszłością, ale także dbałością o przyszłość oraz myślą o lepszym jutrze" czytamy w opisie wydarzenia na stronie marszwolnosci.pl  Pragniemy stworzyć niepowtarzalne wydarzenie, pozbawione agresji i przemocy. Chcielibyśmy połączyć podczas Marszu radosną, rodzinną atmosferę z poczuciem spełnienia patriotycznego obowiązku wobec Ojczyzny. Marsz Wolności i Suwerenności to okazja do podkreślenia naszego przywiązania do barw narodowych i szacunku dla takich pojęć jak: Polska, Ojczyzna, Naród i Wolność! – wyliczali organizatorzy. 

Uczestnicy Marszu zebrali się na placu Trzech Krzyży. Start miał rozpocząć się równo o 11.00, ale ostatecznie pochód ruszył z prawie półgodzinnym opóźnieniem. Również dzięki pięknej pogodzie, w marszu udział wzięło o wiele więcej osób niż przed rokiem. Przemysław Wipler, poseł KNP, w rozmowie z „Polityką Warszawską” przyznał jeszcze przed marszem, że tak duża frekwencja jest wielkim osiągnięciem. – To jest wielki sukces, który pokazuje coraz większe poparcie dla naszej partii. Jesteśmy najszybciej rozwijającą się formacją w Polsce – uważa polityk. – W ciągu ostatnich kilku miesięcy ok. 5 tysięcy osób złożyło deklaracje członkowskie – zaznaczył. Dodał też, że patrząc na średnią wieku, „demografia jest po stronie Nowej Prawicy”. – Jednym z haseł marszu jest „wolność i nadzieja” – chcemy dać Polakom więcej wolności i przywrócić im nadzieję, że mogą żyć i pracować we własnym kraju.

Przemysław Wipler liczy także na dobry wynik w wyborach samorządowych. – Udało nam się zarejestrować listy do sejmików w całym kraju, a w Warszawie do niemal wszystkich dzielnic (poza Rembertowem i Wilanowem) – wyliczał. Przekonywał też, że ostatnie sondaże nie robią na politykach NP wrażenia. – W sondażach zawsze mamy niskie wyniki. Poczekajmy, jest jeszcze miesiąc do wyborów – podsumował.

Jeszcze zanim marsz ruszył jego uczestnicy wznosili okrzyki, które potem powtarzano na całej trasie demonstracji – „wolność, własność, sprawiedliwość”, „raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę”, „kara śmierci dla Brukseli” czy też „wczoraj Moskwa, dziś Bruksela – suwerenność nam odbiera”. Oberwało się także polskim partiom politycznym – „PiS, PO – samo zło” czy też znane z wielu innych manifestacji „byłeś w ZOMO, byłeś w ORMO, teraz jesteś za Platformą”.

Tuż po starcie Marszu, do Janusza Korwin-Mikkego podbiegł… znany „obrońca krzyża”, Andrzej Hadacz.

Marsz przeszedł bez żadnych zakłóceń wzdłuż Nowego Światu. Pierwszy (i jedyny) przystanek miał miejsce przy pomniku Kopernika. Głos zabrali tam między innymi Janusz Korwin-Mikke, Artur Dziambor (wiceprezes partii i kandydat na prezydenta Gdyni), poseł Przemysław Wipler czy też prezes Stowarzyszenia KoLiber, Adam Kondrakiewicz.

Naszym celem jest zmiana ustroju – mówił prezes Janusz Korwin-Mikke. – Nie chodzi o to by wymienić ludzi na stołkach, tylko o to, by te stołki usunąć. Nie potrzebujemy tysięcy urzędników, którzy nam mówią, jak mamy oddychać, co mamy jeść, pić i palić – grzmiał lider KNP.

Artur Dziambor odniósł się do zarzutów o prorosyjskość Nowej Prawicy. – Mówi się o nas, że jesteśmy prorosyjscy. Kiedyś byliśmy proamerykańscy, proniemieccy, jeszcze tylko nie usłyszeliśmy takiej obelgi, że jesteśmy prounijni – kpił wiceprezes KNP. – My jesteśmy partią propolską i o tym nikt nie wspomina. Silna Polska to dobre interesy z innymi państwami, silna Polska to silne wojsko, silna gospodarka i ciężko pracujący tutaj ludzie, a nie na emigracji. To jest Polska, o którą walczymy – mówił do zgromadzonych Dziambor.

Adam Kondrakiewicz, prezes KoLibra przypomniał, że niepodległość Polski „sama się nie wywalczyła”. – To jest lekcja dla nas, że trzeba działać z rozwagą, a nie bezmyślnie wymachiwać szabelką, co często prowadziło do klęsk. Dzisiaj, kiedy każdy z nas walczy o wolność i suwerenność dla Polski, jest to nauka szczególnie ważna. Każdego dnia działając w partii, społecznie czy w pracy musimy walczyć i pracować by wcielić w życie takie idee, jak wolność, własność i sprawiedliwość – podkreślił Kondrakiewicz.

Po przemówieniach Marsz ruszył Krakowskim Przedmieściem w stronę placu Zamkowego.

Pod kolumną Zygmunta ponownie głos zabrali liderzy Nowej Prawicy. Oprócz wcześniejszych mówców, przemawiali także między innymi Konrad Berkowicz, kandydat na prezydenta Krakowa, czy też europoseł KNP, Stanisław Żółtek. – Wolna Polska to nie tylko kraj wolny od okupacji urzędników z Bruskeli, ale to także kraj wolnych ludzi  mówił Berkowicz. – Polska wolna od szaleńców, którzy zabierają nam ponad połowę naszych zarobków, wolna od szaleńców, którzy pod przymusem zabierają nam nasze dzieci, bo twierdzą, że lepiej je wychowają  grzmiał.

Żółtek z kolei przypomniał, że problemem Polski jest nie tylko "armia" rodzimych urzędników, ale też tych brukselskich. – Pamiętajmy, że my nie walczymy z nimi, tylko z systemem, do którego istnienia jest niezbędna taka liczba biurokratów –  przekonywał europoseł.

Podsumowaniem marszu miał być symboliczny wzlot symbolu wolnosci  orła  z ramienia Janusza Korwin-Mikkego, jednak ptak nie wykazywał zbytniej chęci do lotu. – Jest przyspawany do rękawicy, jak urzędnicy do swoich stołków – kpili uczestnicy marszu.

Na koniec odśpiewano pieśń "Boże coś Polskę" z wersem "Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie", po czym marsz się zakończył. Według różnych źródeł wzięło w nim udziął od 5 do nawet 8 tysięcy osób.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Stowarzyszenie KoLiber chce „pogonić bolszewików z samorządu”

Nowy samorząd Nowej Prawicy

Korwin-Mikke agituje o wolność i suwerenność

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...