Jest absolutorium. PO vs. Opozycja 32:26

Paweł Krulikowski    2013-06-20 21:13:26

Dzisiejsza sesja Rady m. st. Warszawy, w swojej pierwszej i najważniejszej części, przebiegła zgodnie ze wszelkimi przewidywaniami. „Walcząca” o absolutorium i przyjęcie budżetu Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz mogła liczyć na pewne poparcie Platformy Obywatelskiej. Jednakże temperatura sporu, poziom dyskusji i atmosfera panująca na sali uczyniły z LIX sesji Rady m. st. Warszawy teatr wart obserwacji.

Pierwszym punktem obrad była informacja Hanny Gronkiewicz-Waltz. W półgodzinnym wystąpieniu wykorzystując multimedialną prezentację pani prezydent przedstawiła najważniejsze sukcesy Ratusza w roku budżetowym 2012. Za takowe uznała m. in. organizację Euro 2012, oddanie Mostu Marii Curie-Skłodowskiej czy najważniejszą inwestycję środowiskową, czyli oczyszczalnię „Czajka”. – Warszawiacy mogą wreszcie pić wodę z kranu – zapewniała prezydent stolicy. Pojawiły się również kwestie kontrowersyjne, takie jak budowa II linii metra czy coraz powszechniejsze na ulicach naszego miasta fotoradary. Największe zdziwienie wzbudziły jednak słowa Prezydent, jakoby oszczędności w budżecie miasta zaczęły się od… administracji. – W 2012 roku wydaliśmy znacznie mniej na premie dla urzędników – przekonywała Gronkiewicz-Waltz, wzbudzając wesołość w ławach opozycji. Nie brakowało innych humorystycznych momentów wystąpienia. Gdy na ekranie pokazał się slajd, ilustrujący wykonanie planu inwestycyjnego przez dzielnice, gdzie na szarym końcu znalazło się Bemowo z liczbą 44%, wszystkie oczy na sali zwróciły się w stronę wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego, do niedawna burmistrza tej dzielnicy.

Po prezentacji Prezydent i merytorycznym podsumowaniu wydatków przez skarbnika miasta nadszedł czas na wystąpienia polityczne. Przewodniczący klubu PO Jarosław Szostakowski stwierdził, że nie ma konkretnych zarzutów do Pani Prezydent, a całą debatę dookoła absolutorium nazwał polityczną akcją opozycji. Maciej Wąsik z PiSu, zgodnie z oczekiwaniami, wytoczył ciężkie działa. Wystąpienie Prezydent nazwał początkiem kampanii referendalnej. Mówił o inwestycyjnej rzezi dzielnic, krytykując indolencję w wydawaniu pieniędzy. Zauważył również, że dzisiaj nawet TVN czy „Gazeta Wyborcza” używają argumentów PiS przeciwko Hannie Gronkiewicz-Waltz. Swoje wystąpienie lider PiS podsumował bon motem: – Koniec balu, mam nadzieję, że jest to ostatnie absolutorium dla Pani Prezydent Gronkiewicz-Waltz. Podobnie krytyczne stanowisko, wytykające niedociągnięcia inwestycyjne przyjął Adam Cieciura z SLD, który zapowiedział również brak poparcia dla budżetowego sprawozdania Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Następnie rozpoczęła się sześciogodzinna dyskusja, naszpikowana budżetowymi szczegółami i bieżącymi sprawami miasta. Wyróżnił się tu radny Maciej Maciejowski, który w swoim ironicznym wystąpieniu rozszerzył listę „sukcesów” Hanny Gronkiewicz-Waltz. W podobnym tonie zaznaczył swoją obecność Dariusz Figura z PiS, który przeanalizował działania Prezydent w kontekście siedmiu grzechów głównych. Wesołość na sali wzbudziła „nieczystość”, ale jak szybko wyjaśnił radny Figura chodziło mu wyłącznie o brak transparentności w poczynaniach Ratusza. Hanna Gronkiewicz-Waltz dzielnie kontrowała i odpowiadała opozycji, zarówno siłami własnymi, jak i ustami swoich zastępców i dyrektorów biur.

Ostatecznie zaskoczenia nie było. Decydujące głosowanie w sprawie absolutorium Gronkiewicz-Waltz wygrała 32 do 26. Podział głosów również był do przewidzenia – cała opozycja opowiedziała się przeciwko Pani Prezydent. Wynik wywołał na sali aplauz zgromadzonych zwolenników obecnej władzy z jednej strony, oraz głośne okrzyki „referendum!” ze strony obecnych na Sali sympatyków PiS i SLD. Hanna Gronkiewicz-Waltz, odnosząc się do wypowiedzi radnego Figury, stwierdziła, że z siedmioma grzechami ma niewiele wspólnego, bo bliższe są jej cnoty kardynalne: wiara, nadzieja i miłość.

Wydarzeniem wieczornej części sesji był „Protest Wściekłych Pasażerów”. Walcząca z podwyżkami cen biletów komunikacji miejskiej grupa mieszkańców Warszawy najpierw na tzw. patelni przy stacji metra Centrum zorganizowała wiec protestacyjny, a później z pomocą radnych opozycji złożyła wniosek sprzeciwiający się dalszym podwyżkom wprowadzanym przez Ratusz.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...