Nowy plan Jacka Sasina

Karolina Wiśniewska    2014-10-14 08:00:25

Konwencja samorządowa Jacka Sasina – choć zorganizowana na Ursynowie – w dużej mierze poświęcona była problemom, z jakimi boryka się cała Warszawa. Kandydat na prezydenta przypomniał kluczowe tezy swojego programu wyborczego, w tym bezpłatną komunikację miejską. Zapowiedział wolę walki o zwycięstwo oraz perspektywiczne myślenie w rządzeniu miastem.

Zorganizowana w czwartkowy wieczór, w Akademii Finansów Vistula, konwencja samorządowa w dużej mierze przypominała zeszłotygodniowe spotkanie w auli Politechniki Warszawskiej. Pierwszy głos ponownie należał do lidera stołecznych struktur partii – Mariusza Kamińskiego. W swoim krótkim wystąpieniu, poseł mówił o problemach, które dotykają nie tyleż Warszawę, co całą Polskę: bezrobocie, brak perspektyw dla młodych ludzi, a także bieda, którą widać zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Spotkanie obrało znacznie bardziej warszawski kierunek wraz z wystąpieniami kolejnych samorządowców Prawa i Sprawiedliwości. Wojciech Zabłocki – obecny radny Ursynowa i kandydat do Rady Warszawy oraz Witold Kołodziejski – wiceburmistrz dzielnicy, startujący do sejmiku opowiadali o czterech latach owocnego – ich zdaniem – współrządzenia PiS-u na Ursynowie. – Przykład tej dzielnicy pokazuje, że ludzie Prawa i Sprawiedliwości potrafią dobrze zarządzać w samorządzie. Rządzimy i startujemy po to, aby służyć ludziom – przekonywał W. Kołodziejski. Jako przykład potwierdzający owe sukcesy podawał m.in. rekordową liczbę nowych przedszkoli i szkół. Wiceburmistrz i jednocześnie członek sejmiku mazowieckiego przybliżył także rolę tego organu, a przy okazji mocno skrytykował obecnego marszałka Adama Struzika (PSL), głównie za stan finansów województwa. – To, co dzieje się z budżetem Mazowsza to skandal – podsumował krótko.

Na ursynowskiej konwencji – podobnie jak tydzień temu w auli PW – obecny był także Andrzej Smirnow. W niedługim przemówieniu mówił o potrzebie zaprowadzenia zmian w kraju, co – jak wyraźnie podkreślał – możliwe jest tylko po zdobyciu władzy przez PiS w Polsce oraz przez Jacka Sasina w Warszawie.

Ostra krytyka "starej" ekipy...

Jacek Sasin rozpoczął swoje wystąpienie od mocnego „ursynowskiego” akcentu. Przekonywał o wyjątkowości tej dzielnicy i zapewnił, że – jeśli zostanie prezydentem – będzie miała ona niezwykle ważne miejsce w jego prezydenturze. Póki co, na czwartkowej konwencji, szczególne miejsce w długim, ponad 40-minutowym wystąpieniu kandydata, miała niewątpliwie Hanna Gronkiewicz-Waltz, krytykowana niemal w każdym zdaniu. Jacek Sasin punktował obecną panią prezydent za brak pomysłów na rządzenie, władzę nastawioną wyłącznie na „trwanie”, najdroższy sposób realizacji zaplanowanych inwestycji i mnóstwo innych zachowań. Starał się udowodnić, iż w ciągu ośmiu lat Platforma podniosła ceny biletów komunikacji miejskiej o 70 proc., a cenę czynszu w lokalach komunalnych o 290 proc. – Kolejne 4 laty tej władzy będą zmarnowane, a nas warszawiaków na to nie stać – przekonywał. – Dość podwyżek. Jeśli w budżecie brakuje środków, oszczędności należy szukać gdzie indziej, np. w przerośniętej stołecznej administracji – dodał, zapewniając (dość odważne), iż sam – jako prezydent – w ten sposób będzie robił.

... i "Nowy plan dla Warszawy"

Pod tym hasłem kandydat Prawa i Sprawiedliwości prowadzi swoją kampanię w dzielnicach. Po gradobiciu, jakie zostało zesłane na obecnie rządzących, przyszła pora na zaprezentowanie szczegółów tegoż własnego, "nowego" planu – w większości dobrze już znanych. Numerem jeden programu Jacka Sasina jest szeroko omówiony zamiar wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla osób płacących podatki w Warszawie. Wbrew częstym opiniom, kandydat PiS przekonuje, że pomysł jest realny. – Przez wzgląd na drogie bilety komunikacja uchodzi dziś za luksus, jeździ ją 20 proc. mniej osób, niż kiedyś – zaznaczył. – Darmowe bilety to nie tylko zadowolenie mieszkańców, ale także mniejsze korki, a z czasem niższy poziom zanieczyszczeń – dodał.

Jacek Sasin planuje wprowadzić również szerokie zmiany w działaniu stołecznego ratusza. Chce zainicjować systematyczne spotkania mieszkańców z urzędnikami, a także z prezydentem miasta. – Jest to potrzebne zarówno władzy, jak i warszawiakom – przekonywał. Obiecał położenie większego nacisku na rozwój kultury i nauki. Wybudowanie parku technologicznego dla młodych naukowców i przedsiębiorców oraz rozwój inkubatorów przedsiębiorczości. – Będziemy dbać zarówno o najstarszych, jak i najmłodszych – zapowiedział, wymieniając takie pomysły jak gabinet stomatologiczny w każdej szkole czy bezpłatny dostęp do edukacji przedszkolnej.

Sasin: "To nie rozdawnictwo, mój plan jest realny"

Ważną deklaracją jest również plan wprowadzenia 90-procentowej bonifikaty za wykup mieszkań komunalnych oraz bonifikata za zamianę użytkowania wieczystego na własność. Jacek Sasin starał się przekonać, że takie rozwiązania nie będą rozdawnictwem pieniędzy, lecz opłacalną dla Warszawy zmianą.

Kandydat PiS długo kazał czekać wyborcom na swój program. Śmiało można jednak przyznać, że długą listą obietnic zrekompensował tenże czas. Po ich wysłuchaniu nachalnie nasuwa się jedno proste pytanie – na ile są one możliwe do zrealizowania. Sam poseł przyznaje, że jego plan jest „ambitny i realny”. O ile pierwszy przymiotnik jest absolutnie trafny, o tyle drugi budzi w niektórych punktach nieco więcej wątpliwości, a ich weryfikacja nastąpi z pewnością 16 listopada. Podczas spotkania, Sasin wyraźnie zaznaczał również, że w przypadku wygranej oczekuje od mieszkańców dokładnego rozliczenia. – Jeśli zostałbym prezydentem, a nie zrealizowałbym swoich obietnic, na pewno nie wystartuje w kolejnych wyborach. Władza musi być wiarygodna – mówił.

Na koniec przedstawiono kandydatów startujących z pozycji liderów w poszczególnych okręgach do Rady Dzielnicy Ursynów oraz kandydatów do Rady Miasta. Wszyscy podpisali się pod długą listą priorytetów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych.

Jacek Sasin został zapowiedziany jako „ten, który poprowadzi PiS do zwycięstwa”. Choć przedwyborcze sondaże prognozują zupełnie inny scenariusz, kandydat PiS zapowiada, że ma w sobie dużo energii do działania i zapału do walki o miejsce w ratuszu. Mieszkańców zaś czekają kolejne dzielnicowe konwencje kandydata, najbliższa już dziś – w Wesołej.  

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Jacek Sasin: Wolny rynek nie dotyczy kultury

Jacek Sasin: Nagroda dla młodych dziennikarzy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...