Radni zagospodarowują Warszawę

Rafał Osiński    2014-10-17 07:57:46

Czwartkowa Rada Warszawy upłynęła pod znakiem omawiania planów zagospodarowania przestrzennego. Najwięcej emocji wzbudziły jednak nie te kwestie, które znajdowały się w harmonogramie a raczej te, których wprowadzenia domagała się opozycja.

Gorąca dyskusja rozgorzała już na samym początku, kiedy na agendę powrócił temat pomnika "czterech śpiących". Wprowadenie uchwały w tej sprawie aktywnie postulował m.in. radny Dariusz Figura (PiS). – Wszystkie wymogi zostały spełnione. Istotne jest byśmy poznali stanowiska klubów. Nie wstydźmy się swoich opinii – apelował radny. Dodał jednocześnie, że zebrano 6,5 tys. podpisów mieszkańców, które zostały złożone u przewodniczącej Rady Warszawy. Propozycja ta spotkała się jednak ze sprzeciwem Platformy Obywatelskiej i ostatecznie wniosek Prawa i Sprawiedliwości nie został przyjęty.

Radni Prawa i Sprawiedliwości podnosili także kwestie opóźnień w odpowiadaniu na interpelacje przez panią Prezydent. – Czekam już od 315 dni na odpowiedź w sprawie ugód sądowych zawieranych przez Zarząd Transportu Miejskiego i Tramwaje Warszawskie. Zgodnie z prawem Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna na interpelacje odpowiadać w ciągu maksimum  21 dni – argumentował radny Jarosław Krajewski. Wniosek o poruszenie tej kwestii na posiedzeniu jednak również nie został przyjęty.

Kolejną poruszaną kwestią było ulokowanie w zespole szkół nr 114 w Wawrze Biura Finansowego Oświaty. Radni PiS informowali, że dyrektor szkoły została zobowiązana przez burmistrza dzielnicy do oddania całego drugiego piętra placówki na cele administracyjne. Problem w tym, że szkoła jest przeznaczona dla osób niepełnosprawnych i takie posunięcie może znacząco utrudnić jej prowadzenie. Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński podkreślał z kolei, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zostały podjęte. Trzeba przyznać jednak, że sprawiał wrażenie osoby, która nie zna problemu w szczegółach i jest nieco zaskoczona tematem.

Zdecydowanie najwięcej czasu radni przeznaczyli na omawianie planów zagospodarowania przestrzennego Warszawy. W trakcie ich dyskutowania poruszono wiele szczegółowych kwestii dotyczących zagospodarowania poszczególnych dzielnic. Radni sprawiali wrażenie wyjątkowo znużonych tą, z jednej strony dość mało interesującą, ale jednak niezwykle istotną tematyką dla miasta. Trzeba także przyznać, że opozycja nie tworzyła większych problemów w uchwalaniu kolejnych postanowień w tym zakresie. Protesty radnego Macieja Wąsika (PiS) wzbudziła jedynie ilość planów, które chcieli omówić radni. Podkreślał, że dobry obyczaj wskazuje, by na posiedzeniu omawiano maksymalnie trzy uchwały w tym zakresie ze względu na dużą obszerność materiału. Wniosek ten jednak również nie został przyjęty przez większość Rady.

XCII posiedzenie Rady Warszawy nie obfitowało w tak emocjonalne wystąpienia jak poprzednie, na którym omawiano sprawy Radiowa. Dobrze jednak, że do tak ważnego zagadnienia jak zagospodarowanie przestrzenne Warszawy wreszcie przywiązuje się należytą uwagę.

 

Źródło zdjęć: Polityka Warszawska

Zobacz także:

PiS „sprawdzi” PO ws. „Czterech Śpiących”

Rada Warszawy – spokój i opanowanie

Rada Warszawy pod znakiem Radiowa

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...