Guział chce Paktu dla Warszawy

Bartłomiej Kozek    2014-10-18 08:08:26

Partnerstwo, administracja, kapitał ludzki i transport – pod tymi czterema hasłami kryją się priorytety programowe Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, zaprezentowane podczas konferencji w Polskiej Agencji Prasowej.

Co się pod nimi kryje? O tym mówił w czwartek burmistrz Ursynowa i kandydat WWS na prezydenta Warszawy, Piotr Guział. Nie mówił zresztą sam – tym razem pojawił się bowiem w otoczeniu kandydatek Wspólnoty do Rady Warszawy. Sam Guział podkreślał zresztą, że na jego listach wyborczych liczba kobiet i mężczyzn jest niemal równa, puszczając oko do wrażliwej na kwestie równościowe części elektoratu.

Kluczowym elementem konferencji było przedstawienie „4x4 – Paktu dla Warszawy”, który kandydat WWS chciałby wdrożyć w ciągu pierwszych 100 dni swoich rządów w stołecznym ratuszu. Obietnic nie zabrakło – od zwiększenia poziomu budżetu obywatelskiego do 140 mln złotych (1% całego budżetu miasta) i wydzielenia z niego części środków na projekty ogólnomiejskie, poprzez objęcie w ciągu 4 lat kolejnej 1/3 miasta planami zagospodarowania przestrzennego, wybudowanie w tym samym czasie 5.000 mieszkań komunalnych i podwojenie długości ścieżek rowerowych, aż po obniżkę cen biletów okresowych o 50% i złotówkę za godzinę parkowania dla posiadaczy Karty Warszawiaka.

PO pod pręgierzem

Tradycyjnie już, nie mogło zabraknąć krytyki pod adresem urzędującej obecnie w ratuszu ekipy Hanny Gronkiewicz-Waltz. – Jest wiceprzewodniczącą partii rządzącej a twierdzi, że nie ma wpływu na losy ustawy reprywatyzacyjnej w Sejmie – punktował Guział. Jednocześnie, jako alternatywę dla przeciągającego się procesu legislacyjnego proponując przyjęcie małej nowelizacji ustawy reprywatyzacyjnej, która uniemożliwiłaby oddawanie w naturze terenów publicznych, takich jak szkoły czy skwery.

Sposób odnawiania reprezentacyjnych części miasta również nie przypadł liderowi WWS do gustu. – Zamiast tony kostki, betonu i drzew w donicach chcemy więcej nasadzeń kwiatów i zieleni. Przecież nawet w grze SimCity Simsowie są nieszczęśliwi, gdy w ich okolicy brakuje terenów zielonych! – odwoływał się do popularnej gry komputerowej burmistrz Ursynowa. Nie zabrakło również zapewnień, że za jego rządów pieniądze na ważne miejskie inwestycje, jak choćby budowę drugiej linii metra, wydawane byłyby znacznie bardziej efektywnie.

Sprawne miasto Guziała

 Nie da się ukryć, że miasto się rozwija. Potrzebujemy jednak prezydenta, który w ciągu jednej kadencji zapewni mu skok cywilizacyjny – kontynuował Guział. Jego zdaniem będzie to możliwe do osiągnięcia dzięki rozruszaniu formuły partnerstwa publiczno-prywatnego w miejskich inwestycjach (która pomogłaby sfinansować m.in. budowę kolejnych mostów czy mieszkań komunalnych, ale również m.in. poprzez stworzenie instytucji menadżerów ulicy – osób odpowiedzialnych za zgodność prowadzonej na niej działalności gospodarczej z jej postulowanych charakterem, estetyką czy politykę lokalową. Na pierwsze miejsca (wymagające takich menadżerów) WWS typuje Marszałkowską, Aleje Jerozolimskie oraz Targową.

Gdyby burmistrz Ursynowa zrealizował swoje plany dla Warszawy, dużo lżej byłoby nam w miejskich urzędach. Pracowałyby one od 7:00 do 19:00, urzędników byłoby mniej dzięki likwidacji dublujących się stanowisk, a część z nich zostałaby przeniesiona z urzędów centralnych do dzielnicowych. Pracujący w urzędach musieliby również odbywać staże w firmach, mające na celu uwrażliwienie ich na problemy przedsiębiorców. Jest on kolejnym, po Andrzeju Rozenku, kandydatem, postulującym likwidację Straży Miejskiej, preferując zastąpienie jej bardziej skupioną na potrzebach mieszkańców Strażą Obywatelską.

Choć Guział zdecydowanie zdominował konferencję prasową, znalazła się również chwila na przedstawienie przybyłych wraz z nim kandydatek. Startująca na Ursynowie i Wilanowie Anna Mirska-Perry opowiadała o oddolnych inicjatywach, w jakie angażowała się w tej drugiej dzielnicy, takich jak usuwanie nielegalnie postawionych reklam, stawianie ławek czy lobbing na rzecz nasadzeń kwiatów i drzew. Liderka listy na Bielanach i Żoliborzu, Barbara Jezierska, podkreślała znaczenie planów zagospodarowania przestrzennego dla rozwoju miasta. Ewa Krawczyk mówiła z kolei o aktywnej polityce społecznej, zapobiegającej powstaniu „Warszawy 2-3 prędkości”, postulując m.in. powołanie miejskiego pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych.

Nadal na ringu

Obserwując konferencję Guziała widać było, że zbliżające się wybory traktuje poważnie – choćby po towarzyszących mu przy stole konferencyjnym kandydatkach. Argumenty o walce z upartyjnianiem samorządu mogłyby nie brzmieć przekonująco, gdyby obok niego pojawili się liderzy list z innych okręgów, mający za sobą całkiem spore, partyjne staże. Narracja o WWS jako o lokalnym soku jabłkowym, walczącym z globalnymi koncernami od dwóch rodzajów Coca-Coli (PO i PiS) wymagała uważnego doboru uczestników konferencji. 

Każdą sprawę stara się obrócić na swoją korzyść – gdy zatem jeden z dziennikarzy zasugerował, że nieudane referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz było wyrzucaniem pieniędzy w błoto, odparł, że Warszawiacy skorzystali dzięki niemu na obniżkach cen opłat za wywóz śmieci czy niższymi cenami biletów dzięki Karcie Warszawiaka. Niewykluczone, że pewności siebie dodał mu również nasz niedawny sondaż, w którym WWS przekracza próg 5% i wchodzi do Rady Warszawy.

Szanse na to, by to zasiadł w stołecznym Ratuszu nie są może duże, ale jeśli do dnia wyborów zachowa energię, jaką prezentował w trakcie czwartkowej konferencji, to może nas czekać interesująca kampania.

Zdjęcia: Warszawska Wspólnota Samorządowa

ZOBACZ TAKŻE:

Jedno Bemowo, dwie wspólnoty

Piotr Guział kontra warszawscy skejci

Piotr Guział: Czasem czuję się jak Rocky

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...