MJN ogłasza program. Śródmieście będzie ich?

Bartłomiej Kozek    2014-10-19 14:07:48

Miasto Jest Nasze ogłosiło swoje plany dla centrum miasta. Było konkretnie i niezbyt widowiskowo – działacze MJN deklarują bowiem, że nie chcą obiecywać więcej, niż mogą władze dzielnicy.

– Lojalni wobec mieszkańców – tak brzmi pierwszy z 20 punktów programu komitetu pod wodzą Jana Śpiewaka, jedynki MJN o okręgu obejmującym m.in. Oleandrów oraz Plac Zbawiciela. 

Konkretnych postulatów i deklaracji nie zabrakło. Nowi radni komitetu odrzucać będą oferty wejścia do spółek miejskich, będą za to dyżurować w weekendy, by poprawić dostęp mieszkańców do swoich reprezentantów. Mają inicjować dialog społeczny, na przykład między lokalnymi społecznościami a właścicielami lokali w sprawie hałasu. Zamiast obradować w środku dnia roboczego, zdominowana przez MJN Rada Śródmieścia odbywałaby posiedzenia w soboty.

Lepsza jakość życia

Nie oznacza to jednak, że w Śródmieściu – w wymarzonym przez miejskich aktywistów scenariuszu – zabrakłoby miejsca na większe inwestycje. Jedną z nich miałaby być rowerostrada, łącząca Dworzec Centralny z Muzeum Narodowym oraz Dworzec Gdański z Placem Konstytucji, powstała w wyniku zwężenia pasów ruchu dla samochodów. 

Inną sztandarową propozycja MJN, będącą kontynuacją dotychczasowej obrony domków fińskich na Jazdowie, jest przygotowanie w nich miejsca na Muzeum Odbudowy Warszawy  przestrzeni na siedziby organizacji pozarządowych oraz gastronomię. Cel? Stworzenie nowej dzielnicy kulturalnej miasta.

O bardziej wrażliwego społecznie wyborcę, który zastanawiałby się nad oddaniem swojego głosu na SLD albo komitet Andrzeja Rozenka, formacja Śpiewaka chce walczyć, obiecując powstanie internetowej Bazy Roszczeń oraz Bazę Odszkodowań (mające dać mieszkańcom lokali, objętych postępowaniami reprywatyzacyjnymi wiedzę na temat ich sytuacji prawnej). Zapowiada również obronę przed praktykami w rodzaju odcinania lokatorom wody w oddanych w prywatne ręce mieszkaniach. 

W programie ogłoszonym przez MJN, rada dzielnicy przygotowywuje też mikroplany zagospodarowania dla szkół – tak, aby nie groziło im przejęcie i zmiana funkcji na inne niż oświatowe. Jedną z pomysłodawczyń tego punktu jest liderka listy MJN na Koszykach, Ewa Czerwińska, która broniła kilka okolicznych kamienic przed handlarzami roszczeniami.

Sporo miejsca w trakcie konwencji MJN zajęły kwestie lokalowe. Krytyce poddano politykę lokalową śródmiejskiego Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami, postulując jego reformę. Tak jak niedawno Piotr Guział proponował „menedżerów ulic”, tak Miasto Jest Nasze opowiada się za „opiekunami kwartałów”, którzy mieliby zająć się optymalnym wykorzystaniem pozostających w gestii dzielnicy lokali. Jednym z narzędzi, które miałoby w tym pomóc, byłyby konkursy profilowane, umożliwiające zachowanie różnorodności dostępnych punktów usługowych. 

Nowe twarze

– Warto przenieść urzędy dzielnicowe z wyższych pięter na parter, wykorzystując dostępne, miejskie pustostany. Należy również zwiększyć ulgi dla lokali, które udostępniają swoje toalety nie tylko klientom, ale również okolicznym mieszkańcom – przekonywał Andrzej Kozicki, „jedynka” MJN na Ujazdowie i Solcu.

Podczas premiery śródmiejskiego programu nie zabrakło również prezentacji innych twarzy komitetu. Michał Sas, który prowadzi listę na Muranowie i Starym Mieście, postulował zmiany w Ogrodzie Krasińskich:  Efektem zamknięcia ogrodu są dziś nocne imprezy, których nie może zakończyć Straż Miejska, bo… ogród jest zamknięty! – wskazywał na absurd aktualnej sytuacji. Rozwiązanie widzi w jego otwarciu, zasadzeniu kolejnych drzew, zwiększeniu dostępności worków na psie odchody oraz lepszej ochronie miejsc zabaw dla dzieci. 

Przy stole prezydialnym siedziała również Zofia Gońda, która zgromadzony w trakcie protestów przeciwko zamknięciu Kina Femina kapitał będzie mogła sprawdzić, kandydując z „jedynki” na Mirowie i Mariensztacie.

Czas rozmawiać

Podczas spotkania panowała dość luźna, nieformalna atmosfera. Szybko zmieniło się z prostej prezentacji priorytetów programowych w dyskusję prowadzących z salą na szereg kwestii, dotyczących nie tylko Śródmieścia – od braku toalet publicznych aż po niesnaski między pieszymi a rowerzystami.

Czy równie łatwo liderom MJN będzie skrócić dystans między sobą a mieszkańcami dzielnicy? Jan Śpiewak deklaruje, że teraz dla jego komitetu nadszedł czas intensywnej kampanii, w której zamiast na kolejnych wydarzeniach skupiać się będą na rozmowach z wyborcami. Po 16 listopada będziemy mogli sprawdzić skuteczność tej strategii.

ZOBACZ TAKŻE:

Śródmieście nie dla SLD i TR?

Kongres aktywistów "Miasto Jest Nasze"

Żegnaj Femino!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Rada Warszawy
2016-10-20 23:33:21
Obradująca w czwartek Rada Warszawy głosowała nad korektą budżetu na rok 20...
Mozaika polityczna
2016-10-18 16:56:08
Ministerstwo Sprawiedliwości stworzyło projekt ustawy powołującej Komisję W...
Praga Południe
2016-10-18 07:22:55
Tramwaje Warszawskie sp. z o.o. i Zarząd Transportu Miejskiego organizują kons...
BLOGI
2016-10-13 15:01:52
Już jakiś czas zbierałem się do napisania artykułu w temacie transportu pub...
Rada Warszawy
2016-10-12 21:57:12
Na początku września pisaliśmy o interpelacji radnej Inicjatywy Polskiej Paul...
Ratusz
2016-10-10 17:26:32
Stołeczny Ratusz przyjął nowy regulamin, który zmodyfikował jego strukturę...
Mozaika polityczna
2016-10-08 15:36:59
Kilkaset osób zgromadziło się w sobotę na Nowym Świecie, by wziąć udział...
Rozmaitości
2016-10-06 17:14:44
W czwartkowe popołudnie mieliśmy usłyszeć wyrok II instancji w sprawie Marka...
Mokotów
2016-10-04 18:37:24
Wiceminister sprawiedliwość Patryk Jaki ogłosił we wtorek konkurs na opracow...
Rozmaitości
2016-09-29 16:36:37
Control, Ethics and Disciplinary Body, organ europejskiej federacji piłkarskiej...