Festiwal obietnic Warszawy Społecznej

Rafał Osiński    2014-10-20 07:58:14

Niemal sto osób zebrało się w niedzielę, w samo południe w Ośrodku Sportu i Rekreacji Śródmieście przy ulicy Polnej. Choć na spotkaniu z kandydatami Warszawy Społecznej poruszono wiele bardzo istotnych wątków dotyczących miejskiej polityki społecznej, to trudno się było oprzeć wrażeniu, że nie do końca osiągnięto zamierzony cel.

Prezentację rozpoczął przewodniczący WS Maciej Łapski. Wskazał, że cała inicjatywa powstała na fali obrony placówek szkolnych i stołówek przed zamknięciem. Podkreślał, że WS troszczy się o takie problemy jak spadek ilości budowanych mieszkań komunalnych czy też niedostateczną liczba miejsc w przedszkolach i żłobkach.  W przeciwieństwie do radnych PO interesują nas przede wszystkim mieszkańcy. Chcieliśmy, by w ramach budżetu partycypacyjnego sfinansowano udzielanie bezpłatnych porad prawnych mieszkańcom. Miasto natomiast uznało, że to wbrew jego interesom – mówił Łapski. – Kandydujemy do 9 rad dzielnic i Rady Miasta. Nie wierzono, że nam się uda, a udało się. W czasie naszych rządów realizowany będzie program zmiany. To miasto nie jest dla kamieniczników i developerów – zapowiadał buńczucznie.

Po tym wprowadzeniu, głos zabrali kandydaci WS zarówno do rad dzielnic jak i do Rady Warszawy. Wśród występujących znaleźli się między innymi nauczyciele, aktywiści różnych stowarzyszeń, mali przedsiębiorcy czy też emeryci. Opowiadali o swoich zamiarach po ewentualnym uzyskaniu mandatu. Wspominali między innymi o konieczności rewitalizacji wielu miejsc, walce o zachowanie zieleni miejskiej, poprawie standardów obsługi mieszkańców w urzędach oraz zwiększeniu przejrzystości ich pracy. Przedstawiciele starszego pokolenia mówili o prowadzeniu polityki senioralnej pobudzającej aktywność starszych osób. Ważnym motywem dyskusji były wezwania do zwiększenia nakładów na edukację przedszkolną i wczesnoszkolną oraz na żłobki. Pojawił się również wątek wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej. Inni z kolei wzywali do walki z "dziką reprywatyzacją", przez którą bez lokalu zastępczego wyrzucani są dotychczasowi mieszkańcy. Kolejne pomysły, które się pojawiły to konieczność przekształcenia użytkowania wieczystego, z którego tytułu opłaty w ostatnim okresie stały się bardzo uciążliwe we własność.

To jednak nie jedyne postulaty kandydatów Warszawy Społecznej. Pojawiły się również pomysły zwiększenia niezależności dzielnic, a nawet rewitalizacja przemysłu oraz poprawa sytuacji w energetyce, które – jak wiemy – w gestii samorządu nie leży. Mówiono również o konieczności uchwalenia planów zagospodarowania przestrzennego, by powstrzymać uznaniowość w podejmowaniu decyzji lokalizacyjnych.

Szczególne zainteresowanie podczas tej prezentacji wzbudziła Dorota Zawadzka, znana szerzej jako telewizyjna Superniania. Kandyduje ona do rady dzielnicy Śródmieście.

W kolejnej części Maciej Łapski przedstawił postulaty programowe Warszawy Społecznej jako organizacji. W dużej części pokrywały się one z wątkami wspomnianymi wcześniej. Nowe koncepcje to między innymi potrzeba stopniowego zmniejszenia liczebności klas szkolnych, powrót do publicznych świetlic i stołówek. Sporo miejsca poświęcił transportowi publicznemu. Apelował o obniżenie cen biletów przynajmniej o 50 proc., a w dłuższym okresie o całkowite zniesienie odpłatności za transport zbiorowy. Proponował, by nadać priorytet tramwajom. Wzywał również do rozbudowy lokali czynszowych, co według niego miałoby przyczynić się do obniżki cen oferowanych przez deweloperów.

Te propozycje nie wyczerpały jednak listy obietnic złożonych wyborcom. Wśród kolejnych postulatów pojawiło się powołanie rzecznika praw lokatorów, rewitalizacja sektora spółdzielczego w mieście, kontrola warunków pracy w firmach oraz wsparcie sportu, kultury i rekreacji. W kontekście ostatniego pomysłu sformułowano propozycję powołania osiedlowych trenerów, którzy pełniliby funkcję lokalnych animatorów sportowych. Wezwano także do powołania miejskiego forum mieszkańców o uprawnieniach decyzyjnych oraz do tego, by w ciągu 10 lat całość wydatków elastycznych objąć budżetem partycypacyjnym. Ostatnią wymienioną obietnicą było uczynienie z Warszawy miasta nauki.

 Warszawa ma wyższe PKB niż średnia starej Unii Europejskiej. Skoro jest tak dobrze, to dlaczego brakuje na tyle potrzeb społecznych? Co się dzieje z naszymi pieniędzmi? – dopytywał publicznie podsumowując swoją wypowiedź.

W kolejnej części spotkania wystąpili zaproszeni eksperci. Prof. Ryszard Bugaj wskazywał na trzy głównie priorytety, którymi jego zdaniem powinni zająć się przedstawiciele Warszawy Społecznej. – Pierwszym problemem jest reprywatyzacja. Trzeba rozliczyć rządzących za decyzje w tym obszarze. Mam nadzieję, że dzień przed ciszą wyborczą zrobicie pikietę przed Sejmem w tej sprawie. – mówił Bugaj. – Po drugie transport publiczny musi być tańszy, Można na przykład znieść odpłatność za tramwaje. Po trzecie z kolei należy zintensyfikować współpracę Warszawy z ościennymi gminami. Mogą na przykład opiniować uchwały – uzupełnił. Wskazał, że obecnie stolica dysponuje dużymi środkami, ale to się za kilka lat skończy.

Następnie głos zabrała prof. Jolanta Supińska z UW. Według niej, wbrew przewodniemu postulatowi WS nie należy zniechęcać do polityki i polityków, gdyż ważnych postulatów nie da się przeforsować bez udziału polityki. – Wy też jesteście politykami – stwierdziła.

Następnie Rafał Bakalarczyk (również z UW) nawoływał do stworzenia propozycji programowych dla osób bezdomnych oraz głęboko niepełnosprawnych i ich opiekunów. – Podoba mi się program Warszawy Społecznej. Nie dotyczy samych spraw socjalnych, ale sięga dalej, odwołując się choćby do sposobu funkcjonowania usług publicznych w mieście – stwierdził.

Kolejny mówca, Janusz Iwaszkiewicz z SISKOMu skoncentrował się na problematyce transportu publicznego. Ostrzegał, że wprowadzenie darmowego transportu publicznego może grozić dofinansowywaniem osób przyjezdnych z podatków mieszkańców stolicy. Sformułował jednocześnie szereg zarzutów wobec ekipy Hanny Gronkiewicz-Waltz. – Skasowano Związek Matropolitalny i nie ma współpracy stolicy z ościennymi gminami. Prezydent Wojciechowicz zmarnował 80 mln zł na analizy środowiskowe inwestycji, które nigdy nie powstały. Mało się o tym mówi, że Komisja Europejska może odmówić dofinansowania południowej obwodnicy Warszawy, jeśli będzie ona budowana pod tunelem metra. To bomba, którą władze Warszawy chcą ukryć przed wyborami – mówił. Dodał również, że wyłączenie miasta z ruchu samochodowego jest niemożliwe z powodu braku obwodnicy. Zgodził się również, że zamiast myśleć o kolejnych liniach metra, lepiej skupić się na rozbudowie sieci tramwajowej na Grochów i Białołękę.

Ostatnim punktem spotkania były pytania od publiczności. Mówiono między innymi o potrzebie dbałości o zabytki miejskie, ponownie krytykowano prywatyzację miejskich spółek, nawoływano do wspierania małych przedsiębiorców.

Trzeba przyznać, że niecałe 3 godziny Konferencji Programowej Warszawy Społecznej obfitowało w liczne zapowiedzi oraz obietnice. Wiele z nich zasługuje na poważne potraktowanie. Jednak biorąc pod uwagę niewielką liczbę wyborców, którzy pojawili się na spotkaniu, nie da się ukryć, iż niełatwo będzie zdobyć szansę na ich realizację w samorządzie. 

Źródło zdjęć: Polityka Warszawska

 

Zobacz także:

Nowy plan Jacka Sasina

Andrzej Rozenek: Nie bierzemy ludzi z łapanki

Wierzbicki: Warszawa to ludzie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...