Kandydaci Rembertowa i Wesołej

Adam Kielar    2014-10-21 08:00:46

Kontynuujemy nasz przegląd list wyborczych do Rad Dzielnic oraz Rady Warszawy. Tym razem zaglądamy na prawy brzeg Wisły – do Rembertowa oraz Wesołej. W obydwu tych dzielnicach do tej pory ważną rolę oprócz partii odgrywali lokalni działacze. Czy po 16 listopada będzie tak samo?

herby Rembertowa i Wesołej

Rembertów

Do tej pory w Rembertowie rządzi koalicja PO-SLD-Dla Rembertowa i WWS. W lutym 2013 r.  burmistrzem dzielnicy został Kacper Pietrusiński (ówczesny wiceburmistrz Bielan z PO). Jego zastępcami zostali Mieczysław Golónka oraz Józef Melak (obydwaj ze wspólnoty samorządowej). SLD w zamian za polityczne poparcie otrzymało stanowisko przewodniczącego rady dzielnicy, gdzie Michała Kaczyńskiego (WWS) zastąpił Zbigniew Magnucki. Kaczyński został w zamian wiceprzewodniczącym rady.

W nadchodzących wyborach do Rady Dzielnicy Rembertów udział weźmie aż 8 komitetów. Co ciekawe, tylko trzy z nich są komitetami partyjnymi – PO, PiS oraz SLD. Pozostałe to Warszawska Wspólnota Samorządowa (choć i ona jest przez wielu uznawana za komitet partyjny), Stowarzyszenie Lepszy Rembertów, KWW Mieszkańcy Rembertowa, Forum dla Rembertowa oraz Rembertów Bezpośrednio. Mieszkańcy wybiorą 21 radnych z 3 okręgów – w dwóch po 8, w jednym 5. SLD jako jedyny komitet nie zarejestrował kandydatów w okręgu numer 1.

Większość dotychczasowych radnych ubiega się o mandaty na kolejną kadencję. Przewodniczący klubów Maciej Iwanicki (PO), Stanisław Kowalczuk (Dla Rembertowa), Zbigniew Magnucki (SLD) mają „jedynki” na swoich listach. Większość radnych niezrzeszonych także ponownie startuje w wyborach, w tym radny PiS Mariusz Chłopik.

źr. rembertow.waw.pl

Zdecydowanie najciekawszym „zjawiskiem” politycznym w tej dzielnicy jest rodzina Melaków. Od lat pełnią oni różne funkcje w lokalnym oraz miejskim samorządzie i można się spodziewać, że w nadchodzącej kadencji będzie podobnie. Liderem listy Prawa i Sprawiedliwości do Rady Warszawy z okręgu nr 7 (Targówek, Rembertów, Wawer, Wesoła), jest dotychczasowy radny Andrzej Melak. Z kolei Józef Melak, obecny wiceburmistrz dzielnicy będzie „jedynką” z list WWS do Rady Dzielnicy. To nie koniec – Jakub Melak, przewodniczący klubu radnych WWS (dokładniej Wspólnoty Samorządowej dla Rembertowa) otworzy listę Wspólnoty do Rady Miasta, natomiast Zenon Melak jest na 10 miejscu listy PiS do rady dzielnicy w okręgu numer 1, choć w tym wypadku jest to akurat zbieżność nazwisk.

Wesoła

W najmłodszej stołecznej dzielnicy (przyłączonej dopiero w 2002 roku) wybory będą zdecydowanie bardziej „partyjne” – na 6 komitetów do Rady Dzielnicy, 4 to listy partii – PO, PiS, SLD oraz KNP. Pozostałe komitety to Wesoła 2014 (kontynuator Wesołej 2010 z poprzednich wyborów) oraz KW Stowarzyszenie Sąsiedzkie Stara Miłosna "Sąsiedzi dla Wesołej". Głosowanie do Rady Dzielnicy obejmuje 4 okręgi wyborcze.

Dotychczas najsilniejszą pozycję w Radzie Dzielnicy miała Platforma Obywatelska  6 miejsc. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z 3 reprezentantkami (!), zdobywając poparcie co piątego wyborcy. Kolejne miejsca zdobyły: Stowarzyszenie Sąsiedzkie Razem – 3 mandaty, Komitet Wesoła 2010 – 2 mandaty oraz Komitet Nasz Dom – Stara Miłosna – 1 mandat. PO zawarła koalicję powyborczą z Sąsiedzkim Stowarzyszeniem Razem oraz „Wesołą 2010”. Na czele zarządu dzielnicy ponownie stanął Edward Kłos, pełniący funkcję burmistrza od 2006 r., prywatnie bliski współpracownik wiceprezydenta Warszawy – Jacka Wojciechowicza.

źr. wesola.waw.pl

Wyborcy SLD z tej dzielnicy raczej nie mają co liczyć na dobry wynik – komitet Lewica Razem zarejestrował tylko 5 kandydatów w okręgu numer 2. Po 5 kandydatów (ale w każdym z okręgów) ma też Nowa Prawica. Pozostałe komitety wystawiają po ok. 10 kandydatów na okręg. Listy PO otwierają między innymi wspomniany burmistrz Edward Kłos oraz przewodniczący Koalicyjnego Klubu Radnych Marcin Jędrzejewski. Dotychczasowe radne z klubu PiS  także mają czołowe miejsca na listach swojej partii – Elżbieta Nowosielska i Małgorzata Zaremba „jedynki” a Krystyna Szyszko drugie miejsce w okręgu numer 2. Z list komitetu Wesoła 2014 także startują obecni radni – między innymi Stefan Słowikowski, Leszek Winiarski czy też jedyny obecni radny niezależny – Arkadiusz Ciupak. Z kolei Hanna Bąbik, także radna  Koalicyjnego Klubu Radnych startuje z listy SSSM „Sąsiedzi dla Wesołej”.

Rada Warszawy

Rembertów oraz Wesoła, jak już wcześniej wspomniano, razem z Targówkiem oraz Wawrem tworzy jeden okręg (numer 7) w wyborach do Rady Warszawy. Mieszkańcy w tym głosowaniu mają bardzo szeroki wachlarz kandydatów, zarówno z partii, jak i komitetów obywatelskich – zarejestrowanych jest 11 komitetów (najmniej w całej Warszawie), z których  wyborcy wybiorą 9 radnych (najwięcej w mieście)

Listę Platformy Obywatelskiej otwiera Ewa Masny, obecna wiceprzewodnicząca Rady Warszawy. Liderem listy PiS jest wspomniany już Andrzej Melak. Na „jedynce” SLD Lewicy Razem jest Dariusz Klimaszewski. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke wystawia na pierwszym miejscu Marcina Mężyka. Partia Zieloni stawia na Wandę Pradzioch, a KWW Andrzeja Rozenka – na Magdalenę Janiak-Jaskółowską.

Inicjatywa Mieszkańców Warszawy na ”jedynce” wystawia Szymona Wierzbickiego, liderem listy KWW Wspólnota Patriotyzm Solidarność jest Tadeusz Bartold, WWS wspomniany wcześniej Jakub Melak, listę Warszawy dla Rodziny otwiera Krzysztof Bąkowski, natomiast KWW Sprawiedliwości Społecznej wystawia na pierwszym miejscu Kingę Czarnecką.

W 2010 roku okręg miał 8 mandatów, które podzieliły między siebie PO (Jolanta Gruszka, Piotr Kalbarczyk, Ewa Masny oraz Iwona Wujastyk), PiS (Andrzej Melak, Tomasz Zdzikot oraz Alicja Żebrowska) i SLD (Paulina Piechna-Więckiewicz.).

Źródła: pkw.gov.pl, rembertow.waw.pl, wesola.waw.pl

 

Zobacz także:

25 mandatów do rozdzielenia na Woli

Rembertów - dzielnica niewykorzystanych szans

Wesoła – dzielnica nieodkryta

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...