Przemysław Wipler: Warszawa musi się opłacać

Rafał Osiński    2014-10-21 16:03:07

Po oficjalnym ogłoszeniu swojej kandydatury na prezydenta miasta, Przemysław Wipler codziennie organizuje konferencje, na których prezentuje kolejne pomysły dla Warszawy. We wtorek, przed Dworcem Wileńskim, przedstawił kilka zmian dotyczących m.in. Karty Warszawiaka.

Wtorkowe spotkanie kandydata Nowej Prawicy pod hasłem „Warszawa się opłaca” rozpoczęło się od prezentacji danych dotyczących kosztów, jakie stolica ponosi z tytułu Janosikowego. – Warszawa obciążana jest tą daniną dwukrotnie. Po pierwsze, musi przekazywać na rzecz innych gmin kwotę około 720 mln PLN. Po drugie, mimowolnie dotuje osoby, nie płacące podatków w stolicy – podkreślił Wipler.

Jednym z elementów zachęcających do odprowadzania PIT-u w stolicy miała być tzw. Karta Warszawiaka. – Hanna Gronkiewicz-Waltz przestraszona perspektywą odwołania ze stanowiska, obiecała rozszerzenie oferty związanej z tym dokumentem. Tym czasem projekt idzie bardzo słabo – komentował Wipler. Zarzucał Pani Prezydent, że zaproponowane zniżki dotyczą niewielu miejsc związanych głównie z dużymi zagranicznymi firmami. – My chcemy, współpracować z małymi lokalnymi przedsiębiorcami, kupcami, rzemieślnikami, fryzjerami, stowarzyszeniami pracodawców. Ze wszystkimi, którzy płacą podatki w mieście – zapowiedział.

Kandydat partii Janusza Korwin-Mikkego zapowiedział – wyłączenie Karty Warszawiaka z biletu miejskiego. – To bariera dla rozwoju tego pomysłu – kontynuował. Powołał się także na przykład miasta Bristol, które po wdrożeniu podobnych pomysłów zanotowało znaczący przyrost dochodów do kasy miasta. – W Warszawie musi się opłacać płacić podatki. Nawiążemy współpracę z organizacjami pozarządowymi, by pomogły w rozwoju programu – kontynuował. Zapytany, jak długo po ewentualnym zwycięstwie kazałby czekać na zrealizowanie pomysłu, odparł, że wdrożenie byłoby możliwe od razu. – Nie będziemy długo czekać. W zasadzie miasto nie poniesie też żadnych kosztów. Konieczne jest jedynie znalezienie odpowiedniej firmy informatycznej, która wdrożyłaby program. Karta będzie miała formę karty płatniczej, którą będą mogli posługiwać się mieszkańcy – podsumował.

Nowym pomysłem była także koncepcja wprowadzenia lokalnej waluty – złotego warszawskiego. Według Wiplera, pomysł sformułowany po raz pierwszy przez Krzysztofa Rybińskiego doprowadziłby do aktywizacji lokalnego rynku pracy. Proponowana waluta byłaby wymienialna na złotego w stosunku 1:1. Pomogłoby to we wspieraniu warszawskich kupców, dzięki czemu wzrosłyby dochody miasta.

W drugiej części konferencji, poseł Wipler wyjaśnił, dlaczego spotkanie odbyło się akurat przed Dworcem Wileńskim. Oświadczył, że była to aluzja pod adresem Jacka Sasina, kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Warszawy, który płaci podatki w Wołominie. – Jacku, płać podatki w stolicy. W zeszłym roku uszczupliłeś kasę miasta o ponad 6200 PLN swojego podatku. Nawołujesz, by płacić podatki w Warszawie, a sam tego nie robisz – punktował Wipler.

 

ZOBACZ TAKŻE:

"Gospodarna Warszawa" hasłem Przemysława Wiplera

Gambit Nowej Prawicy. Przemysław Wipler kandydatem na Prezydenta Warszawy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...