Przedwyborczy krajobraz Pragi Południe

Bartłomiej Kozek    2014-10-22 18:47:45

Druga największa dzielnica Warszawy. Do zdobycia sześć mandatów do Rady Warszawy i dwadzieścia pięć do rady dzielnicy. Mieszkańcy Pragi Południe będą mieli niełatwy orzech do zgryzienia, bowiem ciekawych kandydatur tutaj nie brakuje. Komu uda się zdobyć zaufanie wyborców?

Kto znajdzie się w Radzie Warszawy?

Cztery lata temu powyborczy krajobraz Pragi Południe został zdominowany przez trzy partie – PO, PiS i SLD. W głosowaniu do Rady Warszawy, łącznie zdobyły one około 88-procentowe poparcie. Największym komitetem spoza tej trójki był komitet... Gamoni i Krasnoludków, który uzyskał raptem 2,9 proc. głosów.

Faworytami tegorocznego samorządowego wyścigu są ponownie duże partie. Platforma Obywatelska postanowiła postawić na swoich obecnych radnych i na pierwszych trzech miejscach – podobnie jak cztery lata temu – umieściła Pawła Lecha, Dorotę Lutomirską oraz Małgorzatę Czerwosz. Co ciekawe, zachowując nawet ich kolejność. Niewykluczone, że przy słabszym wyniku Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Platformie uda się sięgnąć po jeszcze jeden mandat, z czego na pewno nie byliby zadowoleni warszawscy politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Największa partia opozycyjna przyjęła nieco inną strategie niż wspomniana konkurencja. W 2010 roku, z list PiS-u mandaty objęli Adam Kwiatkowski oraz Piotr Szyszko. W międzyczasie Kwiatkowski został posłem, a jego miejsce zajął Mieczysław Król. To jednak nie oni poprowadzą listy PiS-u do Rady Miasta. Przysłowiową „jedynką” został bowiem przeniesiony ze Śródmieścia – Jarosław Krajewski. Szyszko zadowolić się musiał „trójką”, Króla za to na lokalnej liście PiS nie znajdziemy w ogóle.

Jeśli szósty mandat nie przypadnie PO, walka o niego może okazać się bardzo ciekawa. Z pewnością miejsce w Radzie Warszawy będzie chciał utrzymać Adam Cieciura, który zmierzy się m.in. ze Sławomirem Potapowiczem – wieloletnim politykiem PO oraz SD, teraz startującym z list Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. Kolejnym kandydatem z lewego politycznego narożnika jest osiedlowy radny Dominik Pucek, lider listy Partii Zieloni, który wiosną tego roku przeszedł do niej z Twojego Ruchu. Komitet Andrzeja Rozenka wystawia z kolei młodego, liberalnego publicystę, Jacka Bartyzela. Ciekawą postacią może okazać się też lider listy Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, wieloletni działacz antywojenny oraz wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, Filip Ilkowski.

Młodzi są, kobiet brak...

Na pierwszy rzut oka widać, że cechą, która łączy wielu liderów czternastu zarejestrowanych tutaj komitetów jest stosunkowo młody wiek. Najmłodszy z nich, reprezentujący komitet Demokracja Bezpośrednia – Adam Krasnodębski ma 20 lat, podobnie jak lider komitetu Wspólnota Patriotyzm Solidarność – Damian Bieńko. Dominik Pucek ma lat 26, Jacek Bartyzel – 28, Mariusz Lewandowski z Inicjatywy Mieszkańców Warszawy – 30, a Jarosław Krajewski – 31.

Z drugiej strony, uwagę zwraca brak kobiet na czołowych miejscach. Jedyną liderką jest reprezentująca Warszawę Społeczną – Barbara Sosnowska.

Niespodzianki w Radzie Dzielnicy

Podobna dominacja trójki największych partii w 2010 widoczna była również na poziomie rady dzielnicy. Platforma Obywatelska zdobyła wówczas 15 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość – 7, Sojusz Lewicy Demokratycznej zaś – 3. W porównaniu do poprzednich wyborów, w obecnym rozkładzie widać jedną, znaczącą różnicę, mianowicie – liczbę kandydatów. Cztery lata temu zarejestrowanych zostało sześć komitetów, obecnie jest ich 9, a w okręgu pierwszym aż 10. Tylko tam bowiem zarejestrował się komitet Patriotyzm i Kultura.

Wśród ciekawych kandydatur znajduje się m. in. Marek Zwierzyński – który z list WWS będzie próbował na Grochowie Północnym po raz kolejny wrócić do rady dzielnicy. Konkurencją dla byłego radnego może okazać się liderka Ruchu Sprawiedliwości Społecznej – Iwona Łukasik – kobieta, niegdyś zagrożona eksmisją, która dziś jest aktywistką ruchu lokatorskiego. RSS uważa zdobycie przez nią mandatu radnej za swój priorytet w tegorocznych wyborach w Warszawie.

Mówiąc o Pradze Południe, nie sposób nie wspomnieć o sojuszu dwóch znanych ruchów miejskich. Inicjatywa Mieszkańców Warszawy oraz Miasto Jest Nasze połączyły swe siły i do wyborów idą pod wspólnym szyldem. Na ich listach znajdziemy wielu aktywistów oraz lokalnych społeczników. Na Grochowie Północnym warto zwrócić uwagę na członka stowarzyszenia MJN – Marcina Drogomireckiego, otwierającego listę oraz Annę Mieszczanek, która była z kolei inicjatorką obrony dotychczasowej trasy autobusowej linii 102.

Z innych komitetów warto wymienić Wojciecha Ożdżeńskiego – niegdyś zasiadał z radzie dzielnicy, dziś zaś prowadzi listę komitetu Andrzeja Rozenka na Grochowie Południowym. Rywalizować będzie m. in. z Pawłem Skotarkiem – jednym z licznych reprezentantów środowisk republikańskich i libertariańskich, współwłaścicielem kawiarni „Zaraz Wracam”, startującego z list wspomnianego przed chwilą sojuszu IMW i Miasto Jest Nasze.

Ciekawe kandydatury znajdziemy też na Gocławiu. Tutaj zdecydowanie wyróżnia się obecny radny PiS – Dariusz Lasocki, który – jak na czujnego prawnika przystało – podczas czteroletniej kadencji złożył ponad 365 interpelacji (w tym w sprawie Jeziorka Gocławskiego). Szansę na mandat może mieć także Tomasz Jabłoński – prezes Inicjatywy Mieszkańców Pragi i członek samorządu Gocławia.

„Polityka Warszawska” będzie przyglądać się wynikom, jakie uda się osiągnąć wspomnianym tu osobom kandydującym. Być może 16 listopada będziemy świadkami wyborczych niespodzianek i narodzin nowych, samorządowych gwiazd.

 

Artykuł powstał na bazie informacji Państwowej Komisji Wyborczej oraz materiałów poszczegłonych komitetów

Źródło zdjęcia: Wikipedia, autor: Masti, licencja CC BY-SA 3.0

ZOBACZ TAKŻE:

Kandydaci Rembertowa i Wesołej

25 mandatów do rozdzielenia na Woli

Praski Kwarter

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...