Decyzja w sprawie "Kortów"

Jacek Baliński    2014-10-23 14:58:44

Miesiąc od zburzenia „Kortów”, kultowego miejsca warszawskich skejtów, wreszcie udało się ustalić przyszłość terenu za Kopą Cwila. Na wtorkowym spotkaniu w Domu Sztuki SMB „Jary” burmistrz Ursynowa Piotr Guział, przedstawiciele spółdzielni „Techniczna” oraz deskorolkowcy doszli do kompromisu satysfakcjonującego wszystkie strony.

Przypomnijmy, że „Korty”, będące wyłączną inicjatywą skejtów – zostały zrównane z ziemią pod koniec września bez konsultacji z najbardziej zainteresowanymi. Kilka dni później w Urzędzie Dzielnicy Ursynów odbyło się pierwsze spotkanie odnośnie skateparku (a właściwie: Do-It-Yourself), na którym jednak nie zjawili się mieszkańcy okolicznych bloków, co uniemożliwiło podjęcie wiążących decyzji. Kandydat WWS-u na prezydenta Warszawy zapowiedział wówczas, że w sytuacji, gdy zabraknie ich na kolejnym wydarzeniu, uzna ich protesty za nieważne.

Tym razem jednak kilkunastu przedstawicieli protestującej spółdzielni stawiło się na spotkanie. Ich głównym argumentem przeciwko „Kortom” był hałas, jaki rzekomo wytwarzała jeżdżąca na deskorolkach młodzież. Pani będąca główną reprezentantką „Technicznej” podkreślała, że mieszkańcom nie przeszkadza hałas usytuowanego nieopodal kina letniego czy szum dochodzący z dużych ulic. Zaznaczyła, że nie ma z ich strony sprzeciwu wobec odtworzenia w tym miejscu kortu tenisowego – gra w tenisa jakoby generuje mniej uciążliwe odgłosy niż akrobacje skejtów.

W międzyczasie okazało się, że protest mieszkańców podpisało nie 200, a nieco ponad 100 osób, przy czym na sali były również osoby mieszkające przy Kopie Cwila, dla których problem hałasu dochodzącego z DIY nie istniał. Jedna z pań powiedziała nawet, że zdarzało się jej na spacerach przystanąć przy „Kortach”, by podziwiać młodych ludzi. Swoje racje przedstawili również deskorolkowcy, zdecydowanie przeciwstawiający się argumentacji „nie, bo nie”. Wyrazili gotowość współpracy i pójście na kompromis, który przywróciłby ich miejsce, ale na określonych, zaakceptowanych przez mieszkańców zasadach. – Pamiętajmy, że to dzięki nam zaniedbane wcześniej i omijane przez wszystkich szerokim łukiem „Korty” wróciły do życia – zauważył przedstawiciel deskorolkowców.

Po długiej dyskusji, dotyczącej m.in. tego, czy w niedzielę wypada jeździć na deskorolce („w niedzielę się przecież odpoczywa”), pełniący funkcję mediatora Piotr Guział przedstawił ostateczną decyzję. W przyszłym roku, za pieniądze z Urzędu, ursynowski DIY zostanie odbudowany w tej samej lokalizacji na jednej części dawnych kortów, a na drugiej powstanie kort tenisowy z prawdziwego zdarzenia. Będzie czynny siedem dni w tygodniu, ale zostanie ogrodzony i zamykany po godz. 20.00. Burmistrz zapewnił, że stanie się tak niezależnie od wyników listopadowych wyborów. Oświadczył też, że obiecana na poprzednim spotkaniu budowa małej architektury do jazdy na deskorolce przed Urzędem zakończy się w najbliższym czasie, oraz nie wykluczył powstania w przyszłym roku kolejnego skateparku na Górce Kazurce.

Zdjęcia: Fanpage Piotra Guziała.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Piotr Guział: Czasem czuję się jak Rocky

Tor Dynasy wróci do łask?

Piotr Guział konta warszawscy skejci

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...