Opozycji pojedynek na spoty

Bartłomiej Kozek    2014-10-25 08:17:06

Konkrety czy wizja – co bardziej przekona głosujących w listopadowych wyborach samorządowych? I – co równie istotne – czy przekona ich na tyle, by doszło do drugiej tury wyborów prezydenckich? Wchodzimy w kluczowy etap kampanii wyborczej, w którym kandydaci prezentują swoje krótkie spoty wyborcze. Jedni radzą sobie z ich jakością i wykonaniem lepiej, inni gorzej... Jak wypadają na tym tle dwaj politycy warszawskiej opozycji?

Spot Jacka Sasina znamy już od kilku tygodni. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości postawił w nim na trzy priorytetowe postulaty programowe jego kampanii – bezpłatny transport miejski, poprawę dostępności przedszkoli i opieki dentystycznej dla najmłodszych, a także inwestycje na Pradze. Mają one być odpowiedzią na wyzwania, związane z lepszą jakością życia w mieście. Wyraźnie widać, że nakierowane są na umiarkowany, kobiecy elektorat, który dziś wspiera Platformę Obywatelską i nie ma ochoty na kampanię negatywną czy też postulaty z kategorii „prawa i porządku”.

Poza elektoratem Platformy przekaz Jacka Sasina mógłby być teoretycznie atrakcyjny również dla oczekującego wyższej jakości usług publicznych elektoratu lewicowego. Teoretycznie, trudno bowiem uznać by elektorat odporny na straszenie PiSem i otwarty na różnorodne decyzje wyborcze był w Warszawie szczególnie duży. Mimo to SLD – jeśli na serio myśli o podjęciu przez Sebastiana Wierzbickiego równorzędnej walki z Sasinem – będzie musiało się postarać.

Czy starania te widoczne są w zaprezentowanym w piątek półminutowym klipie wyborczym? Wydaje się, że tak. Wierzbicki sam jest jego lektorem, prezentując nie tyle konkretne postulaty ze swojego programu (na premierę którego nadal czekamy), lecz ogólną wizję miasta, którego władze kierują się lewicowymi pryncypiami. Warszawa przyszłości ma oferować bezpłatne przedszkola, zadbaną zieleń, sprawne szpitale oraz doskonałe perspektywy zawodowe.

Banał? Do ostatnich sekund spotu wydaje się, że tak – sama jego końcówka sprawia jednak, że dokładnie ten sam polityczny przekaz, przełamany bardzo osobistym wtrętem, nabiera rumieńców i zaczyna brzmieć wiarygodnie. O jakim wtręcie mowa? Najlepiej przekonać się samemu.

Dziś reklamówki dwójki kontrkandydatów Hanny Gronkiewicz-Waltz nie rozpalają jeszcze Internetu do czerwoności. Warto jednak zauważyć, że spot SLD w serwisie YouTube wisi dopiero od piątku, a pod względem wyświetleń dogonił prawie klip PiS znajdujący się tam już od ponad tygodnia. Stosunek wyświetleń – 641 do 674 (stan na godz. 2:00, 25.10.2014) pokazuje, że nie są to materiały wyborcze, które stołeczny elektorat poszukuje w pierwszej kolejności. Wielce prawdopodobne, że spora część wyborców, jeśli się już z nimi zetknie, to stanie się to dzięki telewizyjnym blokom reklamowym..

To, jak duża grupa je obejrzy, nie jest bez znaczenia – obu materiałom nie da się bowiem odmówić zalet. Sasin, w przeciwieństwie do wypowiedzi w mediach, nie skupia się na atakowaniu rządzącej miastem ekipy Platformy Obywatelskiej. Zamiast tego, prezentuje swój pozytywny program dla miasta. Nie mówi tu również nic o kwestiach światopoglądowych, do czego zmusza go m.in. formuła porannych programów publicystycznych, w których bierze udział.

Wierzbickiemu z kolei udało się w sposób przekonywujący i bezpretensjonalny wykorzystać emocje. O ile przez większość czasu słuchamy jego wizji miasta trochę jak zestawu ogólnie słusznych banałów, o tyle zwrot akcji na samym jego końcu zmusza do zastanowienia się, a nawet do uwierzenia w to, że nie są one dla kandydata pozbawionymi znaczenia sloganami. Wykorzystanie motywu rodzinnego – choć stare jak polityczny świat – nadal potrafi zadziałać.

Poprzeczka, dość nieoczekiwanie, została w tej kampanii zawieszona całkiem wysoko – przynajmniej w kwestii przedwyborczych reklamówek. Zobaczymy, czy inni pretendenci do fotela w stołecznym Ratuszu będą ją podwyższać, czy też wręcz przeciwnie – obniżą. 

Zdj. YouTube

ZOBACZ TAKŻE:

PiS i długa lista samorządowych obietnic

SLD idzie po (współ)władzę

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...