Piotr Guział: Rządzić poprawnie to za mało

Piotr Kozak    2014-10-26 08:13:35

W sobotnie południe odbyła się konwencja prezydencka Piotra Guziała. Lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej ogłosił, że jest jedynym poważnym kandydatem na prezydenta stolicy. Zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu złoży do sejmu projekt ustawy reprywatyzacyjnej.

Konwencja rozpoczęła się od piosenki Pawła Kukiza, pt.: „Miasto budzi się”. Nie było przypadkowe, bowiem w przekonaniu przedstawicieli Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, ich kandydat jest jedynym, który może obudzić stolicę z letargu.

Jeszcze przed konwencją Piotr Guział zapowiadał, że jej głównym punktem będzie porównanie swojego programu do propozycji, jakie prezentują kontrkandydaci. Tak też się stało, a burmistrz rozpoczął wystąpienie od przedstawienia negatywnych stron poszczególnych kandydatów. – Kandydatem nie powinien być osoba niestabilna, która co i rusz zmienia przynależność partyjną ani osoba, która chce sprywatyzować szkolnictwo – twierdził Guział, a z telebimu zniknęło zdjęcie Przemysława Wipera.

– Nie chcemy powierzyć stolicy ludziom, którzy nigdy niczym nie zarządzali Kandydatem nie powinna być osoba, która chce być wyłącznie wiceprezydentem, która nigdy nie zajmowała się warszawskim samorządem i pochodzi z Katowic. W samorządzie nie może zasiadać osoba, która jest niewiarygodna i obiecuje gruszki na wierzbie, a sama nie płaci podatków w Warszawie – kontynuował Guział, podczas gdy z tablicy znikały kolejne wizerunki kontrkandydatów.

Najwięcej uwagi poświęcono jednak Hannie Gronkiewicz-Waltz. – Urzędująca pani prezydent rządziła przez osiem lat i nie odmawiam jej sukcesów. Byłoby to nieuczciwe – twierdził Guział. – Trudno, żeby nic się nie wydarzyło, gdy dysponuje się budżetem 14 mld. złotych. Dzieje się jednak za mało. Do tej pory zrealizowano jedynie 10% tego, co nam osiem lat temu obiecano. Gdzie są cztery mosty? Jest jeden i to taki, który się psuje.

Piotr Guział zwracał uwagę przede wszystkim na dwa problemy stolicy: reprywatyzację oraz bałagan organizacyjny. – Tracimy parki, szpitale, szkoły, kamienice – grzmiał kandydat WWS-u. W jego przekonaniu jest to kwestia zbyt małego zaangażowania pani prezydent w sprawy Warszawy. – By skutecznie zarządzać miastem nie wystarczy praca na jeden etat. Temu miastu trzeba się poświęcić całym sercem. Trudno dopilnować naszych spraw, gdy co poniedziałek wykłada się na uczelni. Trudno dopilnować naszych spraw, gdy jest się przewodniczącą partyjnych struktur – uważa Guział.

WWS składa projekt ustawy reprywatyzacyjnej

„Rządzić poprawnie to za mało. Warszawa zasługuje na więcej” – pod tym hasłem WWS będzie prezentować się na ostatniej prezydenckiej prostej. Samo hasło to jednak za mało, aby powiedzieć, jaki jest pomysł kandydata na Warszawę. Podobnie jak antypartyjne i antyestabilishmentowe pokrzykiwania. Żeby sprawnie rządzić stolicą, trzeba programu pozytywnego. Burmistrz Ursynowa przekonuje, że jego program, ogłoszony blisko tydzień temu, właśnie taki jest. Przypomnijmy, że jako prezydent miasta, P. Guział zamierza wprowadzić specjalny pakt: „4x4 – Pakt dla Warszawy”, którego filarami są: partnerstwo, administracja, kapitał ludzki oraz transport.

Najważniejszym pomysłem kandydata WWS-u jest jednak rozwiązanie kwestii reprywatyzacji. – 109 placówek publicznych jest zagrożonych roszczeniami – wyliczał. – Nie chcę żyć w mieście, który jest tykającą bombą. Ja ten problem rozwiążę skutecznie. Czy jest to trudne? Nie! Trzy dni zajęło nam napisanie projektu ustawy, która trafi w poniedziałek do sejmu – zapowiedział kandydat WWS-u.

Projekt zakłada, że odmawia się zwrotu w naturze obiektów publicznych. W zamian oferuje się odszkodowanie pieniężne bądź nieruchomości zamienne po odliczeniu nakładów poniesionych przez pastwo. Aby złożyć projekt potrzeba 15 podpisów parlamentarzystów. Jeżeli nie uda się zebrać piętnastu podpisów posłów, Guział zapowiedział uruchomienie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej – Zbierzemy 100 tysięcy podpisów. Pomożecie? Pomożemy – gromko odpowiedziała sala. – Zostało 20 dni do pierwszej tury wyborów. Razem zwyciężymy! Jesteście wspaniali – zakończył swoje przemówienie Guział.

Czy kandydat WWS-u odhibernuje miasto? Nie wiadomo. Przyjacielskie poparcie Pawła Kukiza może nie wystarczyć. Jeżeli jednak zarządzałby Warszawą w ten sam sposób, w jaki organizuje konwencje, to moglibyśmy liczyć na prawdziwie „amerykański” styl rządzenia.

Źródło zdjęć: Polityka Warszawska

Zobacz także: 

Guział chce paktu dla Warszawy

Piotr Guział: Czasem czuję się jak Rocky

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...