Spory o przyszłość Ochoty

Bartłomiej Kozek    2014-10-26 14:04:22

Od kwestii zagospodarowania lokali komunalnych aż po… trzecią linię metra – zorganizowana przez stowarzyszenie Ochota na Wolny Czas dyskusja kandydujących do Rady Ochoty (i Warszawy) toczyła się wokół bardzo szerokiego zestawu tematów.

Kultura, aktywność społeczna, transport i opieka żłobkowo-przedszkolna. To najważniejsze wątki, jakie zostały poruszone podczas debaty, która odbyła się w sobotę – w samo południe – w klubokawiarni Mam Ochotę. W dyskusji udział wzięły główne siły polityczne, walczące o mandaty w radzie dzielnicy. Nawet jeśli którejś zabrakło na scenie, dawała o sobie znać w inny sposób: wśród publiczności pojawił się m.in. reprezentujący komitet Andrzeja Rozenka – Grzegorz Walkiewicz oraz jeden z lokalnych kandydatów Kongresu Nowej Prawicy.

Przedwyborcze potyczki

Politycznego sporu nie mogło zabraknąć, przebiegał on zresztą na kilku płaszczyznach. Reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość Łukasz Kwaśniewski zakwestionował realizowaną w dzielnicy politykę uniemożliwiania wynajmowania lokali na parterach budynków przy głównych arteriach komunikacyjnych organizacjom pozarządowym. – Nie chcemy, by Grójecka była ulicą ciucholandów i banków – tłumaczył. Skrytykował również odejście przez miasto od możliwości wykupu mieszkań komunalnych na własność z sięgającą 90 proc. bonifikatą.

Dość niespodziewanie, w obronę zasady wyłącznie komercyjnego wynajmowania lokali w prestiżowych miejscach dzielnicy wystąpił Grzegorz Wysocki z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, a nie – jak się tego spodziewano – obecny na scenie wiceburmistrz Piotr Żbikowski z PO. – Lokale mają zarabiać pieniądze! – deklarował, wrzucając pomysł na preferencyjne traktowanie trzeciego sektora do tego samego „rozdawniczego” worka PiS, co plan Jacka Sasina na bezpłatny transport miejski. Zamiast tego, wspomniał o postulacie Piotra Guziała – powołaniu „menadżerów ulic”, zajmujących się ich zarządzaniem. Menadżera takiego – zdaniem Wysockiego ulica Grójecka oraz Park Szczęśliwicki potrzebują natychmiast.

Kolejnym punktem spornym okazał się transport. Po jednej stronie, Żbikowski opowiadał o konieczności lobbingu na rzecz III linii metra (mimo iż dyskutujący zgadzali się co do tego, że przed rokiem 2020 nie ma na nią szans) oraz wielopoziomowych estakadach, planowanych w okolicach Placu Zawiszy. Po drugiej zaś – Łukasz Gawryś ze Stowarzyszenia Ochocianie skupił się na takich aspektach, jak: poszerzaniu przestrzeni dla pieszych i rowerzystów na Grójeckiej oraz lobbowaniu na rzecz tramwaju, który połączyłby Ochotę z Mokotowem i Wilanowem.

Koncert życzeń czy niezbędne inwestycje?

W trakcie dyskusji padały różnorodne pomysły na inne, potrzebne dzielnicy inwestycje. Żbikowski wspomniał o muszli koncertowej, która miałaby ożywić rewitalizowany obszar dawnej bazy MPO na Polu Mokotowskim, a także o wykorzystaniu lokali po domach dziecka do rozbudowy sieci żłobków i przedszkoli. Małgorzata Rojek z Ochockiej Wspólnoty Samorządowej przypomniała o pomyśle centrum kulturalnego na terenie Reduty Ordona, Ochocianie z kolei – o potrzebie kolejnego Centrum Aktywności Lokalnej w dzielnicy.

Zasadnicza zgoda zapanowała w dwóch kwestiach – wspieraniu oddolnych inicjatyw kulturalnych i społecznych (deklarował je m.in. Mariusz Oprządek, reprezentujący SLD – wiceburmistrz z tej formacji odpowiadał w mijającej kadencji za kwestie kulturalne na Ochocie) oraz przekonaniu, że poszerzanie budżetu partycypacyjnego nie może odbywać się kosztem ograniczania możliwości finansowych poszczególnych dzielnic.

W jaki inny niż jedynie budżet partycypacyjny sposób można aktywizować lokalne społeczności? Patryk Słowicki z Ochocian postuluje o większą liczbę konsultacji społecznych oraz wzmocnienie rad osiedli. – Wybory do rad osiedli powinny odbywać się w tym samym terminie w całym mieście, żeby nie głosowało w nich kilka procent uprawnionych, jak niedawno na Pradze Południe – to z kolei opinia Grzegorza Wysockiego z OWS.

Jak widać, debaty dzielnicowe potrafią poruszyć nie mniej wątków co te ogólnomiejskie – tkwi w nich jednak pewien haczyk. Zarówno widownia, jak i poszczególni politycy zwracali uwagę na fakt, że spora część ważnych dla jakości życia na Ochocie kwestii leży w gestii miasta. Wątpliwości pojawiły się również przy możliwościach aktywnego pozyskiwania funduszy na potrzebne w okolicy inwestycje. Mimo to podkreślano, że dzielnicowi radni mogą lobbować na rzecz korzystnych rozwiązań na szczeblu ogólnomiejskim (Żbikowski) czy wręcz sprzyjać kampaniom na rzecz płacenia podatków w Warszawie (Ochocianie).

Z niecierpliwością czekamy na kolejne, lokalne debaty tego typu.

Zdj. https://facebook.com/OchotaNaWolnyCzas

ZOBACZ TAKŻE:

Reduta Ordona zagrożona?

WWS: Ratujmy warszawski sport 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...