Nasz ranking. "Polityka Warszawska" ocenia radnych Warszawy

Karolina Wiśniewska    2014-10-28 18:43:23

Kadencja samorządowa 2010 – 2014 powoli dobiega końca. Jest to zatem doskonały moment na podsumowania. Redaktorzy portalu „Polityka Warszawska” postanowili przyjrzeć się pracy, jaką podczas tych czterech lat wykonali radni miasta st. Warszawy. Ocenialiśmy ich m.in. ze względu na frekwencję i aktywność podczas posiedzeń, liczbę zgłoszonych interpelacji, ale też wiele innych równie ważnych aspektów. Kto okazał się najlepszym radnym? Zapraszamy do zapoznania się z naszym subiektywnym rankingiem!

Kto pracował, a kto leniuchował?

Parafrazując słowa znanej piosenki, chciałoby się powiedzieć – cztery lata minęły jak jeden dzień. Dla niektórych były to niewątpliwie bardzo pracowite cztery lata, dla innych – nieco mniej. Wystarczy poświęcić chwilę na dokładny przegląd internetowej witryny Rady Warszawy, aby zobaczyć, który ze stołecznych radnych może pochwalić się wzorową frekwencją i imponującą liczbą interpelacji, a kto przez ten czas trochę bardziej „leniuchował”. Warto jednak pamiętać o tym, że ocena pracy radnego to nie tylko cyfry. Liczy się przede wszystkim zaangażowanie, otwartość w kontaktach z mieszkańcami, merytoryczne przygotowanie, celne punktowanie warszawskich problemów i niezłomność w dążeniu do dobrych społecznie celów.

Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, oceniliśmy pracę członków Rady Warszawy w dobiegającej końca kadencji 2010-2014.

Spośród wszystkich 60 radnych, pozytywnie wyróżnionych zostało dwunastu radnych (tabelka poniżej). Na trzecim miejscu znaleźli się ex aequo Dariusz Figura (PiS) oraz Aleksandra Scheybal-Rostek (PO). Radny Figura głównie za rzetelną pracę oraz fachowość w swojej dziedzinie. – Doskonale zna się na wszelkich kwestiach związanych z budżetem i pokazuje to od początku kadencji – zauważa red. Bartłomiej Kozek. Radna Platformy Obywatelskiej zaś wyróżniona została m.in. za komunikatywność i otwartość w stosunku do mieszkańców, a także wyjątkową wrażliwość jeśli chodzi o miejską estetykę. – Jako jedna z nielicznych radnych doskonale rozumie też nowe media i wie, na czym polega kampania permanentna – komentuje red. naczelny portalu, dr Błażej Poboży.

Drugie miejsce przypadło tylko jednej radnej. – Chociaż daleka mi ideologicznie, to jednak jest do bólu profesjonalna i znakomicie obyta – tak o Paulinie Piechnie-Więckiewicz (bo o niej właśnie mowa) mówi red. Paweł Krulikowski. Wiceprzewodnicząca Sojuszu Lewicy Demokratycznej wyróżniona była głównie przez wzgląd na zaciętą obronę warszawskiej edukacji przed cięciami finansowymi oraz likwidacją szkół, na co zgodnie zwracali uwagę redaktorzy Piotr Kozak oraz Sławomir Bielański. Radna znalazłaby się w gronie ścisłych zwycięzców, gdyby nie duży „minus” jaki zdobyła u jednego z redaktorów naszego portalu. – Aktywność radnej SLD jest ostatnio znacznie mniejsza nić za początku kadencji – mówi. – Czasem mam też wrażenie, że pani Paulina Piechna zapomina, iż na wydatki socjalne ktoś niestety musi zarobić – dodaje jeden z redaktorów.

Jedno miejsce – trzech zwycięzców

Zdecydowane pierwsze miejsce (bez narażenia się nikomu spośród członków redakcji) zdobyli aż trzej radni – Jarosław Krajewski oraz Maciej Wąsik z klubu Prawa i Sprawiedliwości, a także niezrzeszony radny Marcin Rzońca. Zdaniem dziennikarzy „Polityki Warszawskiej”, wszyscy trzej zasługują na wyróżnienie głównie za aktywność podczas sesji, niezliczoną liczbę interpelacji i zapytań oraz konstruktywną krytykę i odpowiednie „patrzenie warszawskiej władzy na ręce”.  Maciej Wąsik i Jarosław Krajewski to dwa filary stołecznego PiS. Gdyby w tej partii było więcej radnych tak zaangażowanych i oddanych sprawom Warszawy, dziś PiS szykowałby się do samodzielnych rządów, a tak już oswaja się z kolejną porażką – ocenia red.naczelny „Polityki Warszawskiej” – dr Błażej Poboży. – Marcin Rzońca zawsze celnie punktuje nie najlepsze decyzje władz – argumentuje Karol Szyszko. – Potrafi też świetnie informować o działaniach Rady Warszawy w mediach społecznościowych, co też jest ważne, zwłaszcza z punktu widzenia osób, które nie mogą śledzić obrad na bieżąco – dodaje Bartłomiej Kozek. 

Niespodzianki tuż poza podium?

Tuż za podium znalazł się obecny wiceprzewodniczący Rady Warszawy, a także kandydat na jej prezydenta – Sebastian Wierzbicki (SLD).  „Dobry organizator prac rady miasta, samorządowiec i polityk z potencjałem” napisał o nim w ankiecie nasz naczelny.

Oprócz Aleksandry Sheybal-Rostek, spośród radnych PO wyróżnieni zostali: „merytoryczna, zawsze przygotowana i pracowita” Aleksandra Gajewska, Małgorzata Żuber-Zielicz, a także Lech Jaworski, który – zdaniem red. Karola Szyszko – zdobywa duży „plus” za zajęcie się mało medialnym, ale bardzo ważnym z punktu widzenia funkcjonowania miasta tematem wspólnych zakupów energii elektrycznej (Warszawska Grupa Zakupowa).

Stołeczna lewica najmniej pracowita?

Po części serdecznych pochwał szybko przechodzimy na przeciwny biegun i sprawdzamy kto – w oczach redaktorów „Polityki Warszawskiej” – wyróżnił się zdecydowanie bardziej negatywnie. Na prowadzenie w owym niechlubnym rankingu wychodzą trzy nazwiska, które dla obserwatorów stołecznej sceny politycznej nie będą zapewne dużym zaskoczeniem. Najmniej pozytywnie (i najbardziej zgodnie) oceniona została Alicja Tysiąc. Radnej SLD zarzucano przede wszystkim niską frekwencję na posiedzeniach Rady Warszawy oraz brak zaangażowania w jej pracę. –  Liczba interpelacji oraz merytorycznych propozycji pani Tysiąc jest bliska zeru – tłumaczy jeden z naszych dziennikarzy.

Równie negatywnie oceniony został Maciej Maciejowski. –  Zostać wyrzuconym z dwóch klubów w jednej kadencji to naprawdę nie lada sztuka – komentują redaktorzy „Polityki Warszawskiej”. Podkreślają zgodnie, iż w pracy radnego liczy się nie tylko liczba zgłoszonych interpelacji (których akurat w przypadku M.Maciejowskiego jest wiele) ale także odpowiednia postawa i kultura słowa – adekwatna do pełnionej funkcji. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, radny otrzymał „zbiorowego” minusa głównie za swoje awanturnictwo, kontrowersyjne wypowiedzi i jednocześnie – brak merytorycznego przygotowania w tematach, o których się wypowiada.

Redaktorzy wymienili również innych radnych lewicowej opozycji, wobec których sformułowali zarzuty różnej natury. Tomaszowi Sybilskiemu „dostało się” m.in. za bardzo słabe zaangażowanie w prace Rady, a Andrzejowi Golimontowi za „zażyłość" z panią prezydent, która stała się przyczyną plotek o cichej koalicji PO i SLD w stolicy.

Krytyce ze strony niektórych poddany został również przewodniczący klubu PO w radzie miasta – Jarosław Szostakowski. Radny został upomniany m. in, za siłowe przegłosowanie uchwał w sprawie zmian okręgów wyborczych.

*     *     *

Tak oto prezentuje się subiektywny ranking „Polityki Warszawskiej”. Zwycięzcom gratulujemy! Mamy nadzieję, że owa pracowitość i aktywność nadal będą Państwa znakiem rozpoznawczym i w następnych latach nie obniżą Państwo poziomu swojej pracy (bez względu na to czy nadal w Radzie Warszawy, czy też w innych organach). 

Radnych oceniali: Adam Kielar, Bartłomiej Kozek, Jan Kunert, Błażej Poboży, Karol Szyszko, Karolina Wiśniewska, Rafał Osiński, Paweł Krulikowski, Wiktor Raczkowski, Sławomir Bielański, Piotr Kozak.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Podsumowanie roku 2013 w Radzie Warszawy

Radni z pasją

Ile kosztuje mandat radnego?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...