Pałac Karasia w zamian za boisko

Wiktor Raczkowski    2014-10-30 14:17:59

Maciej Marcinkowski, najbardziej znany handlarz roszczeniami reprywatyzacyjnymi w Stolicy, w zamian za teren, na którym obecnie znajduje się boisko liceum im. Jana Zamoyskiego, miał dostać dwie działki na pl. Defilad i jeszcze jedną w nieznanej lokalizacji. Dziś już wiadomo, że chodzi o teren przy Krakowskim Przedmieściu przy pomniku Kopernika, gdzie przed wojną mieścił się Pałac Karasia.

Tuż przed wakacjami warszawscy radni PO i SLD przegłosowali uchwałę umożliwiającą urzędnikom ratusza zawarcie wymiany z biznesmenem. Na tamtej sesji obecny był sam Marcin Bajko, dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami. Nie był on jednak w stanie podać wartości boiska liceum oraz oferowanych działek na pl. Defilad. Na pytania radnych odpowiadał: - Nie wiem.

Dzisiaj wiadomo, że boisko liceum zostało wycenione najwyżej. Jego wartość to 31 mln zł. Dwie działki na pl. Defilad warte są niecałe 16,5 mln zł, a grunt, na którym znajdował się Pałac Karasia wart jest 26 mln zł. - Jeśli transakcja się odbędzie, pan Marcinkowski będzie musiał dopłacić kwotę przekraczająca wartość działki przy ul. Foksal. To ponad 11 mln zł – mówi Gazecie Stołecznej Agnieszka Śliwa, rzeczniczka biznesmena.

Wyceny dokonać miał rzeczoznawcy powołany przez miasto. Warszawscy społecznicy, którzy od dłuższego czasu monitorują przebieg reprywatyzacji w Warszawie zachodzą w głowę jak to możliwe, że boisko wyceniane jest na więcej , niż działka budowlana na prestiżowym Krakowskim Przedmieściu. – Niedługo będzie to Krakowskie Przedmieście im. Macieja Marcinkowskiego. Przecież ma takie zasługi dla miasta – kpi jeden z nich.

Maciej Łapski z Warszawy Społecznej słysząc ofercie władz miasta skierowanej do pana Marcinkowskiego nie kryje oburzenia. Jego zdaniem miasto ma instrumenty, które uczyniłyby odzyskanie boiska nieopłacalnym dla biznesmena. - Gdyby uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego i teren boiska był według planu przeznaczony na usługi oświaty, wtedy zdecydowanie łatwiej prowadziłoby się negocjacje między nim a stołecznym ratuszem, bo Pan Marcinkowski nie mógłby przeznaczyć tego terenu na żadne dochodowe centrum biznesowe lub inną tego rodzaju inwestycję. Władze Warszawy po prostu skapitulowały i teraz próbują nam, mieszkańcom, mydlić oczy.

Odbudowanie pałacu jest – jak wyznaje rzeczniczka – wielkim marzeniem Macieja Marcinkowskiego. Również urzędnicy ratusza przyznają, że na tej działce biznesmenowi zależało szczególnie. Według zapowiedzi przedstawicieli biznesmena nowa inwestycja ma być realizowana odmiennie od tej, która na Podwalu. Marcinkowski przed wbiciem pierwszej łopaty zapowiada konsultacje społeczne z mieszkańcami Warszawy. Ogłoszony ma zostać również konkurs na projekt elewacji budynku. - Zamierzeniem inwestora jest podtrzymanie publicznej funkcji budynku, chciałby, by w Pałacu znalazło się m.in. miejsce na siedzibę dla jednej z ważnych dla Warszawy instytucji kulturalnych – dodaje Śliwa.

Wymianę muszą teraz zaakceptować warszawscy radni. Bez ich zgody nie dojdzie ona do skutku. To wydaje się jednak czystą formalnością.

Źródło: Gazeta Stołeczna

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...